299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px
Advertisement
Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 15 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 5 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 6 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 8 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 9 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 10 1024x597 conti wc8s sk Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 11 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 13 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 14 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 16 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 19 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 23 1024x597 conti wc8s sk Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 24 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 27 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 28 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 29 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 30 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 31 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 38 1024x597 conti wc8s sk Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 4 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 18 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 33 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 34 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 35 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 36 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 41 1024x597 conti wc8s sk Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 39 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 3 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 12 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 17 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 21 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 22 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 25 1024x597 conti wc8s sk Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 26 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 40 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 32 Thumb renault zoe ii test autozurnal.com 37

TEST Renault ZOE II: Elektromobil ešte nikdy nebol výhodnejší

Druhá generácia úspešneho mestského elektromobilu Renault ZOE vyhladzuje všetky vrásky predchodcu. Kvalitatívnou revolúciou prešiel interiér, narástla kapacita batérie a z pohľadu využitia auta na rodinné účely nás prekvapilo, že dozadu sme dostali až tri detské sedačky. Novinku sme počas uplynulého týždňa dôkladne otestovali nielen v uliciach hlavného mesta.

Renault na Slovensku ZOE ponúka v dvoch výkonnostných verziách: 80kW (R110) a výkonnejšiu verziu 100kW (R135). Na test nám pridelili silnejšiu variantu v najvyššej z troch ponúkaných výbav.

ZOE nie je žiadne Béčko. Radí sa však medzi malé mestské vozidlá.

Nový ZOE spoznáte oproti predchodcovi najmä vďaka štandardne dodávaným LED svetlám vpredu aj vzadu (v každom stupni výbavy). Práve tie dodávajú autu charakteristický vizuálny podpis, rozpoznateľný už z diaľky. V exteriéri nastupuje aj nový predný nárazník a voliteľné senzory vôkol celého auta. Skutočná revolúcia nastala v interiéri, ktorý sa komplet zmenil k lepšiemu. Podstatný rozdiel je tiež v kapacite batérie, ktorá  narástla zo 41kWh na 52kWh. Jedná sa o využiteľnú časť akumulátora. To je už veľkosť, ktorú prekonávajú v ponuke na trhu iba drahšie elektromobily od kórejských značiek, najdrahšia verzia Nissanu Leaf a Tesly. Na mestské auto sa jedná o nadpriemernú hodnotu sľubujúcu výborný dojazd.

Nabíjanie

Dobiť doplna takú kapacitu ale už nejaký ten čas trvá. Renault spravil v novej generácii výborný krok. Síce za príplatok 1000€, no dal možnosť rýchleho DC nabíjania s výkonom do 50kW. Stále je to však len vyslovene doplnkové riešenie pri prípadne výjazdy mimo mesta na dlhšie vzdialenosti. Aj v novej generácii tak ostáva najväčšou výhodou mimoriadne výkonné AC nabíjanie vďaka 3-fázovej 22 kW palubnej nabíjačke. Tento parameter je najlepšia hodnota medzi všetkými dostupnými elektromobilmi a reálne tento výkon ponúka vozidlo až takmer do posledných percent nabíjania.

Auto vypočítava dobu nabitia až do plného stavu. Reálne máte po hodine viac ako 80 percent pri zapojení veľmi vybitého auta.

Unikátna kombinácia pomáha majiteľovi aj na dlhých cestách. Ak je obsadený DC konektor, 22kW pri AC dobíjaní poteší tiež a zahanbí všetkých dostupných elektrických kolegov (toto nabíjanie je u Greenway aj ZSE lacnejšie). Konkrétne to znamená, že ak by ste prišli k stanici s takmer prázdnym autom, za niečo viac ako 2,5 hodiny máte k dispozícii opäť plnú kapacitu akumulátora. Pri DC jednosmernom nabití je krivka nabíjania tiež priaznivá. Ak vonku nemrzne, batéria má požadovanú teplotu a je dostatočne vybitá, reálne potečú kilowatthodiny rýchlosťou 43-45kW väčšinu času (pod túto rýchlosť klesá približne pri 60% a pod 30kW až na úrovni 80%).


Dobitie do 80-90 % absolvujete za hodinu. Stále je to viac ako  pohodová polhodina na obed, ale pri občasnom cestovaní diaľnicami sa to dá vydržať. Ak však otočíme tému na mesto, tak vďaka veľkej kapacite batérie reálne počas týždňa dlhé dobíjanie vôbec nemusíte absolvovať. Renault ZOE je tak jedno z prvých cenovo dostupnejších elektromobilov vhodných aj pre obyvateľov bytoviek bez vlastnej el. zástrčky. Stačí nabíjať raz za pár dní počas nákupu, alebo v kratších intervaloch keď je dostupná obyčajná 220V zásuvka v práci, či výkonnejší wallbox. Laicky povedané pri dennom dochádzaní do práce, za zábavou či pri logistike rodiny vrámci mesta, je problém auto vybiť :) K autu sme dostali dva nabíjacie káble. Jeden pre domáce, pomalé nabíjanie a druhý pre wallboxy a verejné nabíjacie stĺpiky.

Prvá možnosť je limitovaná na 10A a reálne prenáša do auta hodnoty okolo 9A. Takto dobitie vybitého auta doplna trvá nepoužiteľne dlho a právom sa nazýva núdzové. Zhruba 37 hodín. Z reálnej skúsenosti asi nikdy nenastane situácia, keď ledva dôjdete domov a ráno potrebujete mať znova dojazd 400km. Ak by predsa, po konzultácii s elektrikárom a montáži wallboxu vie auto za noc nabíjať 1- fázou za cca 8-9 hodín (istič 32A), alebo spolu zo všetkých troch pri menšom zaťažení domáceho ističa za približne 5-6 hodín (3x16A). Problém vyriešený. Ani v roku 2020 nie je v automobilovom priemysle 3-fázová nabíjačka štandardom a niektorí omnoho drahší konkurenti by sa vedeli priučiť. Pokračujte na ďalšej stránke testu.