Honda 06 2020 1140x190 jazz
Thumb skoda octavia po 209 000 km motor 1.4 tsi Thumb skoda octavia 3229 26 Thumb octavia 1.4 tsi 209 000 km

Motor 1.4 TSI po 209 000 km: Koľko výkonu mu zostalo?

Motory TSI si spočiatku za spoľahlivosť a odolnosť dobré známky nezaslúžili. Výrobca však postupne zapracoval na chúlostivých problémoch a spoľahlivosť sa zlepšila. Okrem testu ojazdenej Octavie z roku 2013 s motorom 1.4 TSI po 209 000 km priniesli kolegovia z českej redakcie garaz.cz aj výsledky testu na valcovej skúšobni výkonu. Schválne, skúste si tipnúť, aký výkon jej po tejto porcii kilometrov namerali.

Odporúčame:

Škoda Octavia RS iV oficiálne! Aj s karosériou kombi

Motory TSI prešli globálne mnohými zlepšeniami. Spočiatku veľa chvály za spoľahlivosť a odolnosť nepobrali (zaslúžene), aj keď jazdili skvelo. Už po pomerne nízkom nájazde sa u nich začali prejavovať prvé problémy. Snáď najznámejším bol rozsiahlý problém s chrastiacimi a kolabujúcimi rozvodovými reťazmi. Tie výrobca niekoľkokrát modifikoval. Okrem toho sa pridružili problémy s vysokou spotrebou oleja skrz nevhodné piestne krúžky, ochromenie karbónovými úsadami a pri výkonnej verzii s dvojitým prepĺňaním 1.4 TSI Twincharger so 125 kW (170 k) aj praskajúce piesty. Samozrejme, toto sme poňali veľmi globálne a záleži na konkrétnej objemovej verzii motora, kóde a mnohých ďalších faktoroch ako pravidelné výmeny oleja a správna údržba.

Motor 1.4 TSI v Octavii s remeňovým rozvodom

1.4 TSI v Octavii tretej generácii je však oproti tomu pôvodnému konštrukčne odlišný, ide novú generáciu rodiny EA211. Okrem iných modifikácii už má rozvody poháňané ozubeným remeňom namiesto chúlostivej rozvodovej reťaze a celková spoľahlivosť stúpla. Niektoré kusy trápili spočiatku chybné vodítka ventilov, ktoré zapríčinili šialene vysokú spotrebu oleja. Väčšinu postihnutých kusov už vyriešili servisy vrámci záruky. Okrem toho sa drží veľmi statočne. To, že sa ho v prípade jazdenej Octavie netreba báť, dosvedčilo aj meranie na valcovej skúšobni výkonu redakcie garaz.cz. 

Škoda Octavia III už má pod kapotou motor 1.4 TSI s rozvodmi poháňanými remeňom.

Ani novodobý motor z čias downsizingu nemusí byť po porcii 209 tkm opotrebovaný a s výrazne nižším výkonom, ako motor nový. Rôzne krčmové reči ako to po 100 tisíc kilometroch bude na odpis a podobne tu neobstoja. Áno, porcia 209 tkm síce nie je žiadny rekord, no v praxi môže ukázať, v akej kondícii sa motor nachádza. A konkrétny kus si viedol veľmi dobre. Posúďte sami. 

Odporúčame:

Nová Škoda Octavia prichádza na slovenský trh! Poznáme cenník

Výrobca udáva najvyšší výkon motora 1.4 TSI na úrovni 103 kW pri 6 000 ot./min a 250 Nm pri 1 500 až 3 500 ot./min. Schválne chcem zvýrazniť výkon motora, keďže aj uvedený výsledok z valcovej  skúšobni bude rovnakou veličinou. Ľudovo povedané "motorová brzda" zmeria výkon na kolesách, a po dobehu pripočíta k nameranému výkonu straty, ktoré sa v hnacom reťazci prirodzene vyskytujú. Porovnávať teda budeme porovnateľné veličiny, jablká s jablkami...

Octavii po 209 tkm namerali maximálny výkon 110,6 kW pri 6 045 ot./min a krútiaci moment 263,4 Nm pri 2 695 ot./min. To je viac, ako udáva výrobca pre nový motor. Treba však pripomenúť, že motory TSI v nových autách majú často po zmeraní viac kw ako udáva výrobca. Octavia s motorom 1.4 TSI však potvrdila, že aj po porcii kilometrov je motor mechanicky vo výbornom stave, čo ukázalo aj meranie kompresných tlakov valcov.

Čo z toho vyplýva? Samozrejme najdôležitejšia je správna a včasná údržba s pravidelnými výmenami oleja. Na long life intervaly s výmenami po 30 tkm treba radšej zabudnúť. Silné slovo má aj jazdný štýl a citlivé zaobchádzanie so studeným motorom. Motoru samozrejme krátke jazdy neprospievajú. No ak konštrukčne nejde o "zmätok" už z výroby, aj novodobé turbobenzínové motory dokážu fungovať dlhé roky. Konkrétna Octavia má pred sebou ešte dlhý život...

Zdroj a graf: Garaz.cz