299 2024049 ow 8 kia   ceed kia best moment autozurnal.com 1140x190px

Dym z výfuku vypovedá o stave motora. Kedy ide o problém?

Dym z výfuku je "schizofrenickým" problémom. Podľa toho, akej je farby, môže ísť o vážny problém motora alebo len o jeho prirodzenú súčasť. Viete, čo značí čierny dym, sivo modrý dym alebo biely dym z výfuku, ktorý dymom ani nie je?

Biely dym (vodná para)

Biele zafarbenie výfukových plynov je vo svojej podstate len obyčajná vodná para. Nemusí znamenať žiadny problém, alebo máte veľký prúser a hrozí kolaps motora. Tento "dym" je prirodzený, ak jazdíte krátke trasy a vo výfukovom systéme vám skondenzuje voda. Tá sa pri následnom štarte motora premieňa na vodnú paru a frčí do ovzdušia. Žiadny problém, je to prirodzené. Jediné, čomu jav škodí, je výfukový systém. Nadmerná vlhkosť spôsobuje vnútornú koróziu. Pri krátkych jazdách to však neovplyvníte.


Ak vyrábate nové nebíčko a oblaky bieleho dymu aj po dlhšej jazde a riadne zohriatom motore, je tu problém. Môže to mať viacero príčin. Najčastejšou je vadné tesnenie pod hlavou valcov. Následne do valca preniká voda (chladiaca kvapalina) a motor ju spaľuje. Výnimkou nie sú ani prasknuté bloky motora medzi valcami alebo prasknutá samotná hlava. A nemusí ísť ani o staré autá. Vadným tesnením hlavy valcov sa "preslávil" posledný Ford Focus RS. Výrobná vada tesnení nenechala na seba dlho čakať. Ak vám motor hulí nejako takto, vedzte, že ide o technický problém. Riešenie neodkladajte. Problém môžte odhaliť aj nazretím do expanznej nádoby chladiacej sústavy. Ak je v nej mastný fľak, do systému sa dostáva olej. Naopak, ak je na olejovom viečku bielohnedá emulzia, do oleja sa dostáva voda. Nepanikárte, ak máte pod viečkom miernu emulziu po krátkych jazdách. Tento jav je normálny.

Modrý dym prezrádza žrúta oleja

Určitá spotreba oleja je pre spaľovacie motory prirodzená. Niektoré drahocenné mazivo žerú viac, iné minimálne. Záleží aj od jazdného štýlu a toho, v akom spektre otáčok najčastejšie motor používate. Pri častom nazretí do červeného poľa otáčkomera alebo dlhých diaľničných jazdách je spotreba oleja vyššia. Na prvý pohľad si nemusíte nič všimnúť, keďže motor nedymí. Ak však začne dymiť na sivo s modrastým nádychom, príčinou sú opotrebované mechanické súčasti, ako napr. piestne krúžky, steny valcov alebo guferá ventilov. "Šťastnejší" sú tí, ktorým dymí iba po studenom štarte. Ak dymí aj zohriaty, čaká vás GO motora, alebo časté dolievanie oleja (záleží na hodnote auta a osobnému vzťahu k životnému prostrediu). Pri takomto stave však už budete mať problém aj na emisnej kontrole a riadne zavaríte katalyzátoru a lambda sonde.

Zákerný čierny dym z výfuku

Ani čierny dym nemusí znamenať hneď problém s motorom. Všeobecne značí spaľovanie bohatej zmesi, kedy motor páli viac paliva, ako je optimálne. Najjednoduchším dôvodom často býva zanesený vzduchový filter. Motor nedostáva potrebné množstvo vzduchu a výsledkom je aj znížený výkon. Vážnejším problémom môže byť lambda sonda, ktorá sa porúčala a zle riadi pomer vzduchu a paliva. Taktiež vstrekovače alebo pri common rail diesloch vysokotlakové čerpadlo môže byť príčinou problémov. Nesprávne údaje môže riadiacej jednotke dávať napr. aj chybná váha vzduchu, v dôsledku čoho motor spaľuje príliš bohatú zmes. Ak však máte starší diesel bez filtra pevných častíc, je čierny dym z výfuku do určite miery prirodzeným javom. Hlavne pri šliapnutí na plyn v nízkych otáčkach. Avšak heslo "no smoke, no fun" v tomto prípade neplatí. Novšie naftové motory s filtrom pevných častíc už z výfuku nevypúšťajú žiaden čierny dym a taktiež majú "čisté" koncovky výfuku bez znečistenia sadzami.

Stretli ste sa pri vlastníctve auta s vyššie uvedenými problémami? Podeľte sa so skúsenosťami s konkrétnymi motormi v diskusii pod článkom.

Zdroj videa: Saabkyle04ZP TeamSander Määrits

Zdroj foto: maschoff69