Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Mazda 3 SkyActiv-G 150: Atraktívna, šoférska a s optimálnym motorom
Fešandu kompaktnej triedy, ktorá napriek dnešnej dobe nedá dopustiť na atmosférický benzínový motor s dospelým objemom valcov 2.0 l sme vyskúšali vo verzii s výkonom 110 kW (150 k). Týždňový test Mazdy 3 SkyActiv-G 150 ukázal, že ide o optimálnu motorizáciu. Okrem toho japonský zástupca nižšej strednej triedy zabodoval v známych disciplínach ako stvárnenie a kvalita interiéru, skvelý podvozok a subjektívny „X faktor“. Radosťou a šoférskym pocitom z jazdy vás Trojka dostane aj s „bežnou“ benzínovou motorizáciou.
Mazda dlhodobo ponúka šoférske zážitky aj v autách, ktoré prvoplánovo neútočia vysokým výkonom alebo výrazným športovým bodykitom. Jednoducho, s každou súčasnou Mazdou dostanete kúsok šoférskej emócie a radosť z jazdy. A pokojne aj s tým najzákladnejším motorom.
Súčasná generácia Mazdy 3 nie je horúcou novinkou, no v kompaktnej triede ide vzhľadom jednoznačne o jedno z najatraktívnejších áut. Nie nadarmo je ovenčená mnohými cenami za dizajn a vyzerá úžasne aj s karosériou typu sedan. V triede vyniká nadpriemernou dĺžkou 4460 mm a rekordným rázvorom osí kolies na úrovni 2725 mm. To Golf 8. generácie ponúka „len“ 2619 mm. Súčasná trojka má zároveň o 50 mm dlhší rázvor ako prvá generácia Mazdy 6 GG(!), na chlp rovnaký ako druhá generácia Šestky GH a oproti súčasnému kombi Mazdy 6 stráca len 25 mm. Dlhý rázvor sa však neprejavil na štedrom priestore pre zadných cestujúcich. O tom však neskôr.
Trojke však donedávna chýbal silnejší benzínový motor, ktorý by k športovému kabátu a schopnostiam podvozka pasoval lepšie ako „pridusený“ dvojliter SkyActiv-G s 90 kW (122 k). V praxi to však vôbec nie je také zlé, aj základná benzínová motorizácia je dôstojným pohonom a je známa tým, že v skutočnosti ponúka vyšší výkon ako na papieri.
Jeden z posledných atmosférických mohykánov
Medzičasom dorazila vrcholná motorizácia s revolučným motorom SkyActiv-X 180, ktorý kombinuje zážihový a vznetový princíp spaľovania. Ide o dobrý motor, no ohlásená revolúcia sa v praxi konala len na technologickej úrovni, motor svojim prejavom ani spotrebou nezahviezdil tak, ako sme očakávali. Do ponuky však v tichosti pribudol zlatý stred, 2.0 l motor SkyActiv-G vo výkonovej verzii 110 kW (150 k). K dispozícii je so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a tiež so 6-stupňovým meničovým automatom. Práve túto verziu som vyskúšal a páči sa mi zo všetkých motorizácii najviac.
Osvedčený atmosférický motor radu SkyActiv-G dostal konečne adekvátny výkon aj vo vyššom spektre otáčok a pripomína „staré dobré“ točivé atmosféry, nepoznačené utlmením kvôli emisným normám. Má rovnaký krútiaci moment 213 Nm pri 4000 ot/min ako menej výkonný SkyActiv-G 122, no s otáčkami jeho chuť rastie a vykúzli príjemnú výkonovú špičku. Vo vyššom otáčkovom spektre nie je „pridusený“ ako slabšia verzia. Pre porovnanie, kompresorom prepĺňaný motor SkyActiv-X má krútiaci moment 224 Nm pri 3000 ot/min a výkon 132 kW (180 k) pri 6000 ot/min.
SkyActiv-G 150 je pre Trojku ideálnym motorom. Silu rozvíja postupne už od najnižších otáčok a priebeh vrcholí v „atmosférických“ 6000 ot/min. Obmedzovač zasahuje pri 6600 ot/min. Dostalo ma, ako sa motor dokáže správať v nízkych otáčkach. Hydromeničová automatická prevodovka ho často nechá zrýchľovať aj z hranice 1200 ot/min(!), no jemu to zjavne nevadí a s mierne zošliapnutým plynovým pedálom plynule zrýchľuje. Bez vibrácii, bez dunenia a bez váhania. Samozrejme, 6-stupňový automat je tradične s motorom výborne zladený a ak zošliapnete plyn viac, ihneď podradí. Vie, čo si motor môže dovoliť. Radí veľmi jemne, kultivovane a komfortne, no zároveň svižne a páči sa mi aj rýchla reakcie na kickdown alebo len na výraznejšie šliapnutie plynu. Nejde o športovú prevodovku, no takto má tandem motor-automat fungovať v aute na každý deň, ktoré poskytuje tiež dávku šoférskych emócii a dokáže vás pobaviť aj pri rýchlejšej jazde. Maximálna rýchlosť je 204 km/h a zrýchlenie z 0 - 100 km/h za 9,5 s.
Treba však uznať, že moderné turbobenzínové motory s menším zdvihovým objemom, ale vyšším krútiacim momentom poskytujú lepšiu pružnosť. Samozrejme, motor nie je žiaden veľký silák, no rýchlymi reakciami na zošliapnutie plynu a gradáciou výkonu si ma získal. Ja sám v súkromí jazdím na Mazde 6 z roku 2006, ktorá má pod kapotou dynamikou veľmi podobný benzínový atmosférický motor 2.0 MZR s výkonom 108 kW (147 k) pri 6500 ot/min a krútiacim momentom 184 Nm pri 4000 ot/min.
Odporúčame:
TEST Mazda CX-30 Skyactiv-X AWD: Nežná revolúcia
Ak by som mal rozdiel dvoch generácii dvojlitrových „Mazda atmosfér“ porovnať, tak novinka má podstatne viac síl v nízkych otáčkach. Zatiaľ čo starý dvojliter z roku 2006 musím držať pod krkom, SkyActivu-G 150 nízke otáčky nevadia. Zároveň je staršie MZRko je ešte točivejšie a má výraznejšiu výkonovú špičku. Absolútna dynamika je však veľmi podobná, len priemerná spotreba oboch áut (stará Mazda 6 a súčasná Mazda 3 má takmer totožnú pohotovostnú hmotnosť) sa líši o 1-1,5 l v prospech SkyActiv-G 150. Pri vyššej záťaži a šliapaní obom motorom na krk sú rozdiely ešte väčšie.
Rozumne dlhé prevodové stupne ctia charakteristiku atmosférického motora, ktorý má dosť síl aj v nízkom spektre otáčok. Na trojku pri 50 km/h točí motor cca 2200 ot/min a na štvorke 1700 ot/min. Prvé štyri prevodové stupne sú akurátne dlhé, 5. a 6. stupeň je už dlhší. Na poslednom prevodovom stupni točí SkyActiv-G 150 pri 130 km/h len 2650 ot/min a pri 90 km/h len 1800 ot/min.
SkyActiv-G nie je žiaden pijan
Aj vďaka dlhej šestke je Mazda 3 na diaľnici úsporná, pri udržiavaní rýchlosti 130 km/h zožrala len 6,4 l/100 km. To je prekvapivo menej ako priemerných 6,6 l/100 km, za ktoré som počas testu jazdil. No priznávam, na okreskách som motor vytáčal veľmi často a užíval si jeho charakter a taktiež skvelý podvozok Trojky, ktorý láka jazdiť svižne. Naopak, mimo mesta pri pokojnej jazde v rámci limitov sa môžete priblížiť k magickej hranici 5 l/100 km! V meste a pri vyslovene rýchlej jazde počítajte skôr so 7,5 l/100 km.
Prečítajte si tiež:
TEST Mazda MX-5 30th Anniversary: Slovník superlatívov
Osvedčený a spoľahlivý motor SkyActiv-G je úsporný. Na rozdiel od motora SkyActiv-X je SkyActiv-G oveľa menej citlivý na štýl jazdy a nežerie veľa ani pri ostrej jazde, čo sme si overili už pri teste roadstera MX-5. Celkovým naladením, prejavom a kultivovanosťou si ma získal. Navyše je skvele odhlučnený a ponúka atraktívnu zvukovú kulisu s jemne bublajúcim výfukom. Ak chcete Mazdu 3, berte túto motorizáciu. Za trochu viac dynamiky motora SkyActiv-X 180 by som si osobne nepriplácal. Jedine vtedy, ak by som chcel pohon 4x4. Ten pri Mazde 3 dostanete len v kombinácii s najvýkonnejšou motorizáciou. V sesterskom crossoveri CX-30, postavenom na základoch Mazdy 3, už pohon 4x4 dostanete aj s touto motorizáciou SkyActiv-G 150. To je chvályhodné.
Odporúčame:
Koľko žerie a ako jazdí motor SkyActiv-X v praxi?
Zvážte tiež verziu s manuálnou prevodovkou. S automatom si motor rozumie, no v prípade Mazdy získate snáď to najlepšie radenie manuálnej prevodovky v triede. Ak sa radi zveziete a radosť z jazdy vám nie je cudzia, Mazda 3 s manuálom bude pre vás šoférsky ešte zaujímavejšie auto. Navyše, ušetríte 2500 eur. Pokračujte na ďalšej stránke testu (jazdné vlastnosti, podvozok, komfort).