Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Pred 50 rokmi vyrobili prvé Žiguli, neskôr ho premenovali na Lada
Bol to najdôležitejší deň automobilového priemyslu v bývalom Sovietskom zväze. Bol 19. apríl 1970 a z výrobného pása novej automobilky v Togliatti zišlo prvé auto VAZ 2101 Žiguli.
Už keď bol v čele komunistov umiernený Nikita Chruščov (1894 – 1971) , mnohí občania ZSSR snívali o lepšej budúcnosti. Zlá hospodárska situácia však vyniesla do čela ďalšieho politika. V roku 1964 sa do čela komunistov predral Leonid Iljič Brežnev (1906 – 1982) a jednou z priorít sa v Sovietskom zväze mala stať výroba osobných áut. Dovtedy sa tam veľa áut nevyrábalo. Najvyšší predstavitelia štátu oslovili viacero značiek, ale v užšom výbere ostali iba dve - Renault a Fiat. Renault sľuboval licenciu na moderný automobil s pohonom predných kolies, ale Renault 12 ešte nebol pripravený do výroby. Do Moskvy Francúzi doniesli iba výkresy a popisy technologických postupov výroby áut. Bol to dobrý materiál na štúdium, ale perspektívne nové auto z toho nebolo. Taliani zvolili iný postup, do lietadla Antonov, ktoré sa vracalo z leteckej výstavy z Paríža v júni 1966 naložili tri autá značky Fiat 124. Rusi rozhodli pre Fiat. Zmluvu slávnostne podpísali 2. júla 1966 Vittorio Valetta (1883 – 1967), šéf automobilky Fiat, a minister priemyslu ZSSR Alexander Tarasov.
Odporúčame:
Renault 16 mal v Ženeve premiéru pred 55 rokmi
Prvý Fiat 124, ktorý prišiel do Moskvy.
V Turíne bol začiatok šesťdesiatych rokov mimoriadne rušným obdobím. Dokončili vývoj nového Fiata 850, potom postavili nové auto s pohonom predných kolies a motorom naprieč, ale nevedeli, či bude fungovať. Preto ho predstavili pod menom Autobianchi Primula. Paralelne s ním v roku 1965 jazdili prototypy menšieho rodinného auta s klasickou koncepciou, ktorý nazvali Fiat 124. Premiéru mal na jar v Ženeve v roku 1966 ako sedan a v novembri na autosalóne v Turíne vo verzii Familiare, teda ako kombi. Autorom karosérie Fiata 124 bol turínsky mág Dante Giacosa, autor prakticky všetkých Fiatov od Topolina až po 128. Taliani nenosili do Moskvy plány a projekty na papieri, išli na to takticky. V júni 1966 priletel do Moskvy Antonov An 22 a na jeho palube boli tri novučičké Fiaty 124. Taliani sľúbili nielen licenciu na auto, ale aj spoluprácu pri stavbe automobilky a zavádzaní výroby. Dokonca spolupracovali aj pri výbere vhodnej lokality pre novú fabriku.