Ev6 autozurnal.com 1140x190px

Toto sú značky s najspoľahlivejšími motormi! Rebríček je plný prekvapení

Po nedávnom, novom TÜV Reporte 2021 prinášame štatistiku spoľahlivosti britskej poisťovne Warranty Direct. Podľa nej vyrába najspoľahlivejšie motory Renault, nemecké značky sú na chvoste rebríčka.

Máte ešte stále predsudky voči francúzskym motorom? Alebo si myslíte, že nemecké a japonské značky sú aj v dnešnej dobe zárukou kvality? Britská poisťovňa Warranty Direct vyvráti niektoré mýty a fámy. Firma ponúka nadštandardné pripoistenie proti vadám, ktoré vzniknú po tradičnej továrenskej záruke. Ak sa teda poisteným majiteľom pokazí motor po záruke, zacvaká to poisťovňa Warranty Direct. Tá si samozrejme dlhodobo vedie rôzne štatistiky spoľahlivosti a poruchovosti motorov - to preto, aby vedela odhadnúť mieru rizika poruchy motora konkrétnej značky. Pripoistené autá nesmú mať najazdených viac ako 160 00 km, krytie potom platí maximálne do nájazdu 210 000 km. Pripoistené vozidlá majú priemerný vek 6 rokov a na tachometri cca 80 000 km. 

Odporúčame tiež:

Najspoľahlivejšie a najmenej spoľahlivé autá podľa TÜV Report 2021

Rebríček má vysokú výpovednú hodnotu, keďže neberie do úvahy malicherné problémy, ale poruchy motora, ktoré dokážu z peňaženky odsať veľké množstvo peňazí. Aj tu však platí, že Warranty Direct berie do úvahy značku ako celok. Vieme, že niektoré motory výrobcov sú z hľadiska spoľahlivosti lepšie, iné horšie... Analógiou k tomu môže byť napr. duo motorov Renaultu predchádzajúcej generácie. Zatiaľ čo trojvalec 0.9 TCe s nepriamym vstrekovaním paliva je nepriestrelným držiakom, štvorvalec 1.2 TCe sa niektorým majiteľom nedožil ani nájazdu 100 tisíc kilometrov. Nepoznáme tak pomer zastúpenia jednotlivých motorov značiek. Aj napriek tomu dáva Warranty Direct dobrý pohľad na to, ktoré značky majú s motormi celkovo najmenej problémov.

Víťazom je Renault, ktorý má podľa Warranty Direct najnižší index poruchovosti 10,26 %, zatiaľ čo najhoršie Daihatsu až 33,33 %. Ten vyjadruje, aká je pravdepodobnosť, že majitelia budú mať s motormi problém. Čím nižšia percentuálna hodnota, tým lepší výsledok a nižšia šanca mechanickej poruchy motora. Warranty Direct totiž neberie do úvahy poruchy elektroniky a elektrických súčastí motorov, ale mechanické poruchy. Patria tu závady blokov motora, turbodúchadiel, rozvodových mechanizmov, vstrekovačov, hláv valcov, vačkových a kľukových hriadeľov a iných. Netreba pripomínať, že ide o najdrahšie súčasti motora.

Prečítajte si tiež:

Benzín, diesel, hybrid alebo elektro? Ktorý pohon prináša najnižšie náklady? (VIDEO)

Po Renaulte vyrábajú mechanicky najodolnejšie motory Chrysler, Chevrolet a Aston Martin. Kde sú Japonci? Najúspešnejšou japonskou značkou sa stal Lexus, umiestnil sa na celkovo 9. priečke. Nasleduje Nissan (časť motorov spoločných s Renaultom) a Suzuki. Toyota je na 14. priečke, Mazda na 20. priečke a Honda sa umiestnila na 23. pozícii. To nie sú zlé výsledky, no mnohí by povestnú japonskú mechanickú kvalitu čakali skôr v prvej desiatke rebríčka. 

Nemecké značky sa až tak nepochlapili. Volkswagen, BMW a Audi okupujú skôr pozície na chvoste rebríčka. Výnimkou je Mercedes-Benz, ktorý je na 15. pozícii. Viac ako tisíc slov napovie tabuľka s umiestneným jednotlivých značiek. Pokračujte na ďalšej stránke článku.