Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb toyotarecord 060 3 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 2 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 1 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 3 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 5 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 4 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 6 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 8 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 9 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 12 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 11 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 10 Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 13 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 14 Thumb toyota mirai dojazd autozurnal 15

Vodíková Toyota Mirai si pripisuje nový rekord. Na jednu nádrž zvládla viac ako 1000 km!

Toyota Mirai prekonala svetový rekord v dojazde, keď na jedno natankovanie prešla až 1 003 kilometrov. Vzdialenosť absolvovala na verejných komunikáciách na juh od Paríža. Na prekonanie nedávneho rekordu Hyundaiu NEXO s hodnotou 887 km využili vodík z obnoviteľných zdrojov.

Priemerná spotreba paliva bola 0,55 kg/100 km. Mirai má zásobníky na vodík s kapacitou 5,6 kg. Na prekonanie rekordu 1 003 km uplatnili vodiči nacvičený ekonomický jazdný štýl, avšak bez akýchkoľvek zvláštnych techník, ktoré by nebolo možné použiť za bežnej prevádzky. Prejdená vzdialenosť aj spotreba paliva boli oficiálne potvrdené nezávislým orgánom.

Prečítajte si tiež:

Toyota vyvinula spaľovací motor na vodík. Ide o trojvalec s objemom 1.6 l

Vďaka efektívnejšiemu fungovaniu systému palivových článkov spoločne s nárastom kapacity vodíkových zásobníkov a lepšou aerodynamikou sa podarilo predĺžiť dojazd novej generácie Miraiu. Za štandardných jazdných podmienok priemerne prejde približne 650 km. Tankovanie na čerpacej stanici pod tlakom 700 barov pritom nezaberie ani päť minút.

Náš prvý videotest Toyoty Mirai 2. generácie:


V posádke štyroch vodičov, ktorí dosiahli nový svetový rekord, bol aj Victorien Erussard, zakladateľ a kapitán plavidla Energy Observer. Projekt Energy Observer v partnerskej spolupráci s Toyotou je prvým plavidlom poháňaným palivovým článkom od Toyoty. Bezemisný čln je energeticky nezávislý a slúži ako nástroj komunikácie a výskumné laboratórium prebiehajúcich energetických zmien. Energy Observer sa postupne premenil na spoločnosť zameranú na výskum a inovácie. Firma nedávno v Paríži predstavila svoju úplne novú výstavnú dedinku venovanú obnoviteľným zdrojom energie a vodíku.

Odporúčame:

Vodíková Toyota Mirai je v predaji už aj na Slovensku. Poznáme ceny a ďalšie podrobnosti

"Problémom" auta na vodík je v súčasnosti na Slovensku chýbajúca sieť čerpacích staníc. V susednom Rakúsku však už natankujete bez problémov, napr. na vybraných čerpačkách OMV. Na Slovensku však v roku 2021 majú pribudnúť dve čerpacie stanice - jedna v Bratislave a druhá v Košiciach. Ďalšie sú v štádiu riešení a počíta sa s ich výstavbou. Inak, existuje tiež naša Národná vodíková asociácia Slovenska (NVAS), ktorá je združením pre podporu vodíkových technológií ako udržateľného nástroja pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality. Vodíkové technológie prisľúbilo podporovať aj ministerstvo hospodárstva.

Mirai postavili na modulárnej podvozkovej platforme Toyota GA-L s lepším obstavaním priestoru. Mimochodom, ide o najdlhšiu a najluxusnejšiu platformu z dielne Toyoty. Stojí na nej aj vrcholný Lexus LS! Vďaka presunutiu súpravy palivových článkov z priestoru pod kabínou do prednej časti vozidla bolo možné vytvoriť priestornejšiu päťmiestnu kabínu s nárastom miesta pre nohy zadných pasažierov. Ale pozor, aj keď je Mirai päťmiestny, kvôli zabudovaniu nádrže na vodík prechádza stredom mohutný tunel a výrazne obmedzuje priestor pre nohy zadného pasažiera sediaceho v strede. Batožinový objem má tiež skromnejší objem 300 l. Je však praktický a dobre usporiadaný.

Mirai sa tiež pýši atraktívnejšími vonkajšími proporciami. Oproti prvej generácii sa celkovo znížil o 65 mm na 1 470 mm a súčasne sa o 140 mm natiahol rázvor osí kolies (na 2 920 mm). Predĺžením zadného previsu karosérie o 85 mm narástla celková dĺžka na 4 975 mm. Zväčšenie rozchodu kolies o 75 mm a použitie väčších kolies (19 alebo 20 palcov) prinieslo dynamickejší postoj a opticky nižšie ťažisko.

Zásobníky sú usporiadané do tvaru písmena T – najdlhší je pozdĺžne uprostred pod podlahou vozidla, dva menšie zásobníky sú priečne pod zadnými sedadlami a batožinovým priestorom. Nádrže dohromady pojmú 5,6 kg vodíkového paliva, čo je o 1,2 kg viac ako predchodca. Umiestnenie zásobníkov napomohlo znížiť ťažisko vozidla bez zasahovania do priestoru pre batožinu. Spotreba vodíka je 0,84 kg na 100 km.

Nová architektúra tiež umožnila presunúť úplne nový vodíkový palivový článok z priestoru pod podlahou do prednej časti vozidla (kde je typicky motorový priestor), zatiaľ čo kompaktnejšia vysokonapäťová batéria spoločne s elektromotorom si našla miesto nad zadnou nápravou. Palivový článok je kompaktnejší a výkonnejší ako v prvej generácii. Toyota sa môže pochváliť rozložením hmotnosti medzi prednou a zadnou nápravou v pomere 50:50.

Súprava palivových článkov využíva rovnako ako v doterajšej Mirai tuhý polymérový elektrolyt, po novom je však menšia a obsahuje menší počet článkov (330 namiesto 370). Napriek tomu však vykazuje rekordne vysokú mernú energetickú hustotu na úrovni 5,4 kW/l (ak nepočítame koncové dosky). Maximálny výkon palivových článkov tak narástol zo 114 na 128 kW. Vzadu umiestnený elektromotor poháňa zadné kolesá výkonom 134 kW a krútiacim momentom 300 Nm. Ide o totožný elektromotor ako používa Lexus UX 300e - prvý batériový elektromobil značky. Žiadny dravec to ale nie je. Na stovku zrýchli Mirai za 9,2 s a maximálka je len 175 km/h. Zlepšenie sa týka aj schopnosti prevádzky za mrazivých teplôt – naštartovať je možné už od -30 °C.