Continental 03 2020 jar a 1140x190 mercedes

Toyota vyvinula spaľovací motor na vodík. Ide o trojvalec s objemom 1.6 l

Okrem hybridov, elektromobilov a pohonov s vodíkovými palivovými článkami pracuje Toyota aj na motore s vnútorným spaľovaním, ktorý namiesto benzínu "žerie" priamo vodík.

A nejde pritom o žiadnu hudbu vzdialenej budúcnosti alebo mimoriadne špecifický "základ". Toyota prepracovala a prispôsobila pre spaľovanie vodíka pôvodom sériový turbobenzínový trojvalec s objemom valcov 1618 cm3. Ide o agregát zo špičkového hothatchu GR Yaris. Takýto pohon sa líši od riešenia použitého v Toyote Mirai, ktorú poháňa elektromotor a energiu vyrába vodíkový palivový článok. Spoločné však majú palivo, a tým je vodík.

Odporúčame:

Toyota Mirai: Otestovali sme prvé vodíkové auto predávané na Slovensku (VIDEO)

Nový motor Toyoty má upravený systém prívodu paliva a samozrejme aj vstrekovanie. Priame emisie takéhoto motora sa obmedzili iba na splodiny zo spaľovania určitého minimálneho množstva motorového oleja. Okrem toho nemá vodíkový spaľovák žiadne priame emisie. S jeho nasadením počíta japonská značka zatiaľ v automobilových pretekoch. V minulosti sa takto riešenému spaľovaciemu motoru venovalo aj BMW, a to v dvoch generáciách vrcholného radu 7.

Veľa technických podrobností zatiaľ nepoznáme, no podľa krátkeho technologického videa Toyoty funguje motor v podstate rovnako ako benzínový, s rozdielom typu vstrekovaného paliva:

 

Náš test vodíkovej Toyoty Mirai, ktorú poháňa elektromotor a elektrickú energiu vyrába palivový článok chemickou reakciou vodíka a kyslíka: