Toyota s Ogierom dobyla Rallye Monte Carlo
Čerstvý sedemnásobný majster sveta vyhral Rallye Monte Carlo už ôsmykrát. Rekordom je, že vystriedal až päť značiek áut. Zároveň je to Ogierovo 50. víťazstvo v súťaži MS.
Prvýkrát tu Ogier v domácom prostredí, narodil sa v Gape, vyhral v roku 2009 s Peugeotom 207 S2000. Do oficiálnych štatistík MS sa to nepočíta, súťaž v Monte Carle vtedy bola súčasťou IRC. Od roku 2014 však Ogier vyhrával monackú súťaž nepretržite, iba vlani ho na druhé miesto odsunul Thierry Neuville. Teraz sa na prvú priečku opäť vrátil, po VW, Forde a Citroene vyhral aj na Toyote Yaris WRC.
Prvýkrát sa konala Rallye Monte Carlo v roku 1911 a vyhral ju športový talent a letec Henri Rougier (1876 – 1956) na automobile značky Turcat-Méry. Mnohé okolnosti i svetové vojny prerušili usporiadateľom kontinuitu, ale od roku 1948 už žiaden rok bez slávnej súťaže nebol. Až nad 89. ročníkom visel dlho pandemicko-covidový otáznik. Prísne opatrenia napokon súťaž umožnili. Nie starší test ako 96 hodín s negatívnym výsledkom, museli mať všetci účastníci, usporiadatelia i novinári. Ani štart nebol pred kasínom a nebol ani príliš slávnostný. Úvodné štvrtkové skúšky sa išli netradične cez deň. Chýbal aj prejazd legendárneho priesmyku Col de Turini, pretože záplavy poškodili cestu. Na nedeľu boli pripravené nové úseky, Sebastien Ogier si pamätal, že jeden z nich sa išiel v roku 2009. Spolu bolo nachystaných 280 ostrých kilometrov, rozdelených do 15 RS, ale v sobotu napokon jednu usporiadatelia zrušili. Rok 2021 priniesol do MS veľkú zmenu, výhradným dodávateľom pneumatík pre tímy sa stala značka Pirelli a na nové pneumatiky bolo treba nastaviť aj autá. Testovalo sa viac. Sébastien Ogier jedno auto na teste rozbil a SMS-kou požiadal svojho nového šéfa o stretnutie, aby mu to vysvetlil. Tým novým šéfom je Ogierov bývalý kolega z tímu VW Jari-Matti Latvala (1985). „Povedal som mu, nech si z toho nič nerobí, veď sám vie najlepšie, ako sa Rally Monte Carlo vyhráva“, povedal nový šéf tímu Toyota, ktorý absolvoval ako jazdec 209 súťaží MS a 18-krát súťaž MS vyhral.
Prvá rýchlostná skúška sa najprv pre Fína Teemu Suninena, ktorý bude mať 1. februára 27 rokov, vyvíjala dobre a podľa medzičasov sa ukazovalo, že je veľmi rýchly. Napriek tomu, že výdatne pršalo. Jazdec tímu Ford zachytil po akvaplaningu ľavým bokom auta stráň, náraz Fiestu WRC dokotúľal na druhú stranu do priekopy a tam statný strom dokončil dielo skazy. Dramatické videlo z nehody obletelo svet, našťastie sa posádke nič nestalo. To bola jediná vážnejšia nešťastná udalosť na 89. ročníku Rallye Monte Carlo. Kým prvé dva dni sa jazdilo prevažne na vlhku a na vode, v sobotu a v nedeľu bolo snehu viac a väčšina jazdcov mala pneumatiky s hrotmi. Prvé dve RS patrili majstrovi sveta z roku 2019 Ottovi Tänakovi na WRC značky Hyundai, no neskôr sa mu prestalo dariť. Na RS 10 odstúpil po dvojitom defekte. Od štvrtého meraného úseku sa v čele usadil Sébastien Ogier obklopený kolegami z tímu, no ani Evans ani Rovanperä ho vážne neohrozili na dlhší čas, s výnimkou skúšky číslo šesť, keď Ogier stratil asi pol minúty pre defekt. Sobota a nedeľa patrila Ogierovi, Elfyn Evans sa držal druhého miesta. Na Kalleho Rovanperu dotieral Thierry Neuville s novým spolujazdcom Martijnom Wydaeghenom. Asi by talentovaného Fína nezdolal, ale najmladší jazdec tímu Toyota v nedeľu ráno dostal defekt o kameň, ktorý tam dovtedy nebol. Stratil takmer minútu a ostal tesne pod stupňami víťazov. No podarilo sa mu zobrať aspoň štyri bonusové body za druhé miesto v Power Stage. Plný počet bodov za ôsme víťazstvo v kariére na Rallye Monte Carlo a päť ďalších za najlepší čas na Power Stage získal Sébastien Ogier a šéf Jari-Matti Latvala mu ľahšie odpustí jeden poničený Yaris na testoch.
V kategórii pre autá kategórie Rally2 sa podarilo za posledné roky vybudovať vo FIA pekný zmätok. Najprv pred dvoma rokmi vymysleli triedu WRC2Pro, vlani WRC2 a WRC3. Nakoniec už bolo jedno, kto je v továrenskom tíme a kto nie, jazdci WRC3 bol niekedy rýchlejší a chaos narástol. Tento rok majú jazdci WRC2 vyššie štartovné a sľub lepšej propagácie v médiách, no s autami Rally2 sa pretekári nemusia prihlásiť nikam a súťažia iba v absolútnom poradí alebo v RC2. Tento rok bol v kategórii áut Rally2 s päťstupňovou prevodovkou najrýchlejší populárny Nór Andreas Mikkelsen so Škodou Fabia Rally2 Evo vo farbách tímu Toksport WRT, ktorý podporuje aj Mladá Boleslav. Vyšplhal sa až na siedme miesto absolútneho poradia. Mladý Nór Oliver Solberg štartoval prvýkrát s Hyundaiom i20 R5, ale na poslednej RS havaroval.
Poradie v cieli Rally Monte Carlo 2021:
1. Ogier – Ingassia, Toyota Yaris WRC 2:56:33,9
2. Evans – Martin, Toyota Yaris WRC +32,6
3. Neuville – Wydaehe, Hyundai i20 WRC +1:13,5
4. Rovanperä – Halttunen, Toyota Yaris WRC +2:33,6
5. Sordo – Barrio, Hyundai i20 WRC +3:14,2
6. Katsuta – Barritt, Toyota Yaris WRC +7:03,3
7. Mikkelsen – Floene, Škoda Fabia Rally2 +7,23,6
8. Greensmith – Edmondson, Ford Fiesta WRC +8,21,1
9. Farmaux – Jamoul, Ford Fiesta R5 +9,15,8
10. Camilli – Buresi, Citroen C3 R5 +10:41,0
Stav MS
Jazdci:
Ogier 30 bodov, Evans 21, Neuville 17, Rovanperä 16, Sordo 11, Katsuta 8
Tímy:
1 Toyota Gazoo Racing WRT 52 bodov
2. Hyundai Shell Mobis WRT 30
3. M - Sport Ford WRT 10
4. Hyundai 2C Competition 8