Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Dacia Duster 1.0 TCe: Lepšia už byť nemohla
Test Dacie Duster 1.0 TCe 74 kW (100 k) sa bude niesť v znamení rozumu a špičkového pomeru ceny/hodnoty. Za vynaložené peniaze dnes ťažko kúpite celkovo lepšie, univerzálnejšie a praktickejšie nové auto na každý deň než je Duster. A áno, základný trojvalcový turbomotor mu stačí, aj keď má svoje chyby krásy. V teste ho tiež porovnáme so starším atmosférickým motorom 1.6 SCe. Škoda len, že nejde kombinovať s pohonom 4x4, testovaný Duster poháňal predné kolesá. Poďme sa spolu pozrieť na auto, ktoré si ma získalo svojou úprimnosťou a s ohľadom na cenu maximálne rozumne navrhnutým technickým základom.
Daciu Duster som naposledy otestoval pred pár rokmi, keď nová generácia rumunského SUV prišla na trh. Vyskúšal som si ju s jazdne podareným, no spoľahlivosťou nepresvedčivým motorom 1.2 TCe ( v ponuke už našťastie nie je) a dobrým turbodieselom 1.5 dCi, ktorý však v tomto aute vibroval a bol hlučný. Auto ako také ma však už vtedy prekvapilo kvalitami, ktoré som od značky, priznám sa, nečakal. Oproti pôvodnej generácii je skok markantný, aj keď technický základ zostal vo svojej podstate rovnaký. Duster sme vyskúšali v zaujímavej, jubilejnej výbave Celebration, o ktorej značka tvrdí, že ide o limitovanú edíciu. V cenníku figuruje hneď pod vrcholnou výbavou Prestige. Okrem toho je Duster konštrukčne plný zaujímavých detailov, ktorým sa budem venovať v hlavnom texte, ale aj pod fotkami v popise.
Duster nie je žiadnou novinkou, no stále vyzerá atraktívne. Výbava Celebration oslavuje 15. ročné výročie novodobej histórie značky Dacia.
Základným motorom v ponuke SUV je aliančný trojvalcový turbomotor 1.0 TCe, ktorý nahradil starší atmosférický štvorvalec 1.6 SCe, pôvodom od Nissanu. Internetoví diskutéri a kritici Duster s „litrovkou“ hneď neprávom odpísali, pritom nový agregát je oproti tomu starému lepší vo viacerých smeroch.
Odporúčame:
Nová Dacia Sandero a Logan budú veľkým krokom vpred!
Ak si celok rozoberieme na drobné, musíme sa najprv pozrieť na parametre výkonu a krútiaceho momentu. Prepĺňaný trojvalcový motor 1.0 TCe poskytuje najvyšší výkon 74 kW (100 k) pri 5000 ot/min. Krútiaci moment je 160 Nm v rozpätí 2750-4000 ot/min. Ale pozor, už pri 1500 ot/min je k dispozícii plných 150 Nm.
Štvorvalcový atmosférický 1.6 SCe ponúkal 84 kW (115 k) pri 5500 ot/min, no krútiaci moment je 156 Nm pri 4000 ot/min. Pri 1500 ot/min má len čosi nad 120 Nm, 150 Nm dosahuje až za hranicou 3000 ot/min. Aj podľa grafu otáčkovej charakteristiky oboch motorov vidieť, že pri najpoužívanejšom pásme do 4000 ot/min je priebeh 1.0 TCe oveľa lepší a má vyšší výkon. Výsledkom je lepšia pružnosť a príjemnejšia jazda. Za všetko hovoria časy pružného zrýchlenia.
Pružné zrýchlenie 80-120 km/h:
(4. prev. stupeň)
11,6s (1.0 TCe)
14,3s (1.6 SCe)
(5. prev. stupeň)
18,4s (1.0 TCe)
26,7s (1.6 SCe)
Ak neplánujete motor stále vytáčať nad hranicu 5000 ot/min, dynamicky bude na tom 1.0 TCe s krátkymi prevodmi lepšie, aj napriek nižšiemu (udávanému) maximálnemu výkonu o 10 kW. Spotrebou starý motor 1.6 SCe neuchvátil, najmä pri vysokej záťaži a na diaľnici žral veľa, pokojne 9 – 10 l/100 km. 1.0 TCe je úsporný agregát a pomáhajú mu aj chladené výfukové zvody. Pri vysokej záťaži a dynamickej jazde vo vyšších otáčkach tak nemusí nadmerne obohacovať zmes kvôli chladeniu katalyzátora. Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor a spotreba paliva).