Video
Každý týždeň pre vás pripravujeme známu motoristickú reláciu Motoring, ktorú vysiela televízia TA3.
TEST Cupra Formentor 1.5 TSI a 2.0 TSI 4Drive: Kúpiť základ alebo podladený dvojliter? (VIDEO)
Formentor je prvým samostatným modelom značky Cupra, ktorý pod hlavičkou SEAT-u nekúpite. Debutoval vo vrcholnej športovej verzii Veloz s výkonom 228 kW (310 k). Kúpite ho však aj s "bežnejšími" a zároveň lacnejšími motorizáciami 1.5 TSI , 2.0 TSI a 2.0 TDI. Nechýba tiež plug-in hybrid 1.4 TSi PHEV. Na zúbok sme sa pozreli dvom čistokrvným benzínovým srdciam 1.5 TSI a 2.0 TSI a zisťovali, ktoré je lepšou voľbou. Počas testu sme tiež odhalili množstvo rozličností a vzali Formentory na zdvihák.
Videotest:
Aby aj "základný" Formentor s cenou od 27 tisíc eur vyzeral ako našliapaný model Veloz so stádom troch stoviek koní, priplatiť si treba len za 19-palcové disky kolies. Športový predný nárazník, detaily a lakované plastové lemovanie okolo atletickej karosérie je štandardnom. Mierne sa líši zadný nárazník - má jednoduchší difúzor a integrované "falošné" koncovky výfuku, zatiaľ čo Veloz má dve dvojité a pravé "kanóny". Priplatiť si tiež môžete za módny šedý lak, no ten by som osobne vynechal. Len sa pozrite na biely Formentor s nepríplatkovým lakom. Vyzerá perfektne a to vďaka do popredia vystupujúcemu kontrastu bielej a šedej, ktorou sú lakované lišty prahov a nárazníkov. Ak je celá karoséria šedá, tvary Formentoru trochu zanikajú.
Rozmermi karosérie 4450 x 1839 x 1511 mm (d x š x v) sa Formentor radí medzi kompaktné crossovery. Výrobca o ňom hovorí ako o crossoveri-kupé, a to vďaka dynamickému bočnému profilu a plynule klesajúcou líniou strechy. Rázvor osí kolies má hodnotu 2680 mm.
Interiér a obzvlášť palubná doska vychádza zo súčasnej generácie SEATu Leon. Keďže je Cupra samostatnou prémiovo-športovou značkou, Španieli ju zlepšili, nasadili kvalitnejšie materiály (najmä vnútorné obklady dverí sú hodnotnejšie) a akcenty s odkazom na DNA Cupry. Špecifické logá v medenej farbe a kontrastné prešívanie stačili na to, aby dojem z interiéru posunuli o level vyššie.
Kabína oboch testovaných verzií bola rovnaká. Ide o veľmi príjemné miesto pre život. Po usadnutí do výborne tvarovaných a rozmerných predných sedadiel nám posed za volantom pripomínal skôr klasický kompakt ako zvýšené auto typu crossover alebo SUV. Ak chcete vyslovene vysoký posed, Formentor vám ho neponúkne. Sedí sa o len pár čísel vyššie ako v Leone a pri spustení sedadla úplne dole je vodič sympaticky blízko k vozovke. Aj toto odkazuje na športové korene Formentora a bude toho ešte viac.
Odporúčame:
Päťvalcová Cupra Formentor VZ5: Špičkový výkon sa snúbi s exkluzivitou limitovanej edície
Kompromisom je ovládanie veľkého infotainment systému a základných funkcií auta skrz centrálny dotykový displej. Samotný panel má mimoriadne kvalitnú a atraktívnu grafiku, multimediálny systém ponúka online funkcie a špičkovú konektivitu. V porovnaní s Volkswagenom a Škodou je však infotainment v SEAToch a Cuprách "najdotykovejší" - chýbajú mu dotykové alebo hardvérové tlačidlá pre rýchly vstup do jednotlivých podskupín menu a ovládanie základných funkcií ako napr. vyhrievanie zadného skla a iné. VW aj Škoda sú v tomto ohľade intuitívnejší. Nové SEATy a Cupry nám už rukami prešli, no pri každom teste nám chvíľu trvá, kým si naň opätovne zvykneme. Naučiť sa poriadne ovládať tento infotainment zaberie čas, no majiteľ, ktorý bude mať auto dlhodobo, by to mal zvládnuť.
Vzadu je prekvapivo veľmi štedrá priestorová ponuka. Všimnite si, koľko miesta ostáva pre kolená zadných pasažierov aj pri nastavení predného sedadlá pre 186 cm vysokého vodiča. Paráda. Toto môžu Formentoru závidieť aj niektorí väčší konkurenti s vyššou karosériou typu SUV.
Aj keď je Formentor vzhľadom veľmi štýlový kompaktný crossover, praktická stránka nezaostáva. Vďaka dlhému rázvoru osí kolies ponúka bohaté priestorové pomery aj vzadu. Sadnú si tu pohodlne dvaja urastení cestujúci s výškou do 190 cm, a to aj pri výrazne dozadu posunutých predných sedadlách. Batožinový priestor je praktický a má pravidelný tvar, aj keď náklad treba naložiť skrz vyššiu nakladaciu hranu. Objem kufra je pri predokolke 1.5 TSI až 450 l, zatiaľ čo dvojliter s pohonom 4x4 ponúka 420 l. Kvôli medzinápravovej spojke je celá podlaha v zadnej časti karosérie štvorkolky prizdvihnutá a celkovo odlišne riešená. Dojazdové rezervné koleso bolo v oboch Formentoroch.
450-litrový batožinový priestor Formentora s pohonom predných kolies. Štvorkolka má inak riešenú, vyššiu podlahu. Kvôli tomu nemožno využiť dvojité dno ako v prípade predokolky. Dojazdovú rezervu sme však mali v oboch autách.
Pokračujte na ďalšej stránke testu (motory, konštrukcia, rozdiely, prevodovky, dynamika, spotreba paliva).