Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
Test Peugeot 508 2,0 BlueHDi: Alternatívny lev
Na test Peugeot 508 2,0 BlueHDi som sa veľmi tešil. Po troch crossoveroch opäť auto s „tradičnou“ karosériou. Biely krásavec a „lev“ strednej triedy má karosériu typu liftback a do strednej triedy prináša vyberaný štýl a alternatívu k zavedeným konkurentom. Splnil očakávania?
Nový Peugeot 508 mnohí považujú za jedno z najzaujímavejších áut strednej triedy a ja im plne rozumiem. Snáď nebolo človeka v okolí, komu by sa nepáčil. Kvôli športovejšiemu strihu je dokonca nový Peugeot 508 kratší ako konzervatívnejší predchodca a patrí medzi kompaktných, neprerastených zástupcov segmentu D. Je aj nižší a širší, čo mu pridáva na atletickom postoji. 5-dverový liftback (Peugeot ho označuje ako fastback) o to viac zaujme v emotívnejších výbavách, ako napr. nami testovaná GT Line. Objemom výbavy ide o akýsi zlatý stred, no dovybaviť ju môžete až na úroveň TOP výbavy GT, a s príplatkami aj na viac.
S troma motormi, no bez 4x4
Nový Peugeot 508 príchádza s troma motormi vo viacerých výkonových naladeniach. Benzínový variant zastupuje turbobenzín 1,6 PureTech s výkonom 180 a 225 koní. Turbodieselové motory sú dva, a to 1,5 BlueHDi (130 koní) a 2,0 BlueHDi (160 a 180 koní). Manuálnu prevodovku dostanete len pre motor 1,5 BlueHDi, 8-stupňový automat môžete mať spárovaný so všetkými motorizáciami. Škoda, že ponuka motorov nezahŕňa ozaj silný vrcholný naftový a benzínový motor, ako to vie napr. VW alebo prémiové značky. Aj keď som bol s testovaným dieselom 2,0 BlueHDi veľmi spokojný a autu pasoval, Peugeotu 508 by silná motorizácia v ponuke veľmi svedčila. Taktiež by to chcelo možnosť pohonu 4x4. Ten však bohužiaľ nedostali ani praktickejšie SUV modely 3008 a 5008.
Nechýbajú ani efektné, bezrámové okná.
To, že Francúzi neplánovali robiť zo štýlovky priestorového kráľa strednej triedy, zistíte po nastúpení na zadné sedadlá. S výškou 186 cm som mal málo miesta snáď vo všetkých smeroch – na kolená, chodidlá, hlavu a tiež na ramená. Väčšiu priestorovú ponuku vzadu mi poskytli aj mestské SUV typu BMW X2 alebo nedávno testovaný Lexus UX. Ako tak pohodlne si tu sadnú osoby do výšky 175 cm. No už pri vývoji bolo jasné, že dizajn v tomto prípade dostáva prednosť pred veľkorysým priestorom.
Praktická stránka jasne ustúpila štýlu a Peugeotu 508 málo miesta vzadu odpustíte. Najmä, ak prebytok priestoru nepotrebujete a jazdíte v dvoch ľuďoch alebo vzadu vozievate deti. Lepšie je na tom kufor. Ten má základný objem 487 l, ale je pomerne plytký. Našťastie nejde o sedan, ale o karosériu typu liftback, ktorá má veľké a praktické výklopné veko. Pod podlahou však už žiadne miesto nenájdete, len dojazdovú rezervu, povinnú výbavu a náradie.
Peugeot 508 je však o vodičovi a spolujazdcovi, a tým sa sedí veľmi dobre. Sedíte za krátkou, ale vysokou palubnou doskou a chýbalo mi jedine nižšie ukotvené sedadlo. Inak je posed výborný. Naše testované auto korunovali masážne sedadlá s certifikátom AGR. Okrem pohodlia dobre držia telo, no v oblasti ramien poskytujú slabšiu oporu. Vo výbave GT Line si za ich kožené čalúnenie Sellier priplatíte tučných 3500 eur, a za masážnu funkciu spolu s bedrovou opierkou a vyhrievaním ďalších 1000 eur. A to nie je jediný drahý príplatok.
Kožené čalúnenie Sellier stojí v GT Line výbave 3500 eur. Ďalšiu tisícku zhlthla masážna funkcia.
Milo ma prekvapil typický Peugeot i-Cockpit a celková architektúra palubnej dosky. Okrem toho, že pôsobí šmrncovne a je zhotovená z kvalitných materiálov, poskytuje prekvapivo dobrú ergonómiu. Po prvom pohľade by ste povedali, že toto je len „na efekt“ a v záplave tvarov a dvoch displejov sa stratíte. Naopak, ergonómia je premyslená. Volič prevodovky je poruke blízko volantu a tí, ktorí naň radi vykladajú ruku, môžu zároveň ovládať aj manuálne tlačidlá pod stredovým displejom alebo dokonca aj ťukať do displeja s opretým zápästím, čo zlepšuje presnosť.
Niektorým môže vadiť maličký volant, ktorý zakrýva vyvýšený prístrojový panel, tvorený displejom. Aj mne čiastočne zakrýval výhľad. Nevidel som len na spodnú časť displeja. Väčšina dôležitých informácii je umiestnená vo vrchnej časti. Záleží však od posedu a vašej postavy, niektorým môže volant väčšmi zavadzať, aj napriek skoseniu. Multimediálne funkcie, navigáciu a infotainment ovládate prostredníctvom kombinácie „klávesových“ tlačidiel a dotykovej plochy stredového displeja. Menu infotainmentu je prehľadné, no odozva displeja a systému niekedy veľmi pomalá. Okrem vyššie spomenutých záporov je kombinácia tlačidiel pre výber funkcií a následne ovládanie na dotykovom displeji dobrým kompromisom, ktorý spája to dobré z manuálnych tlačidiel a ťukania do displeja. Ja by som ešte chcel samostatný panel na ovládanie klimatizácie.
Dobrý komfort a podvozok
Peugeot je hrdý na to, ako nová 508 jazdí. A veru, ide o dynamického a športovejšie ladeného zástupcu triedy. Testovaná verzia s adaptívnym podvozkom však dáva spomenúť aj na tradičné komfortné francúzske limuzíny, ako napr. výborný Peugeot 406 alebo 508 prvej generácie. V komfortnom a normálnom režime je nový peugeot 508 plavný a pohodlný. S gráciou zvláda aj naše slovenské cesty a prekvapia ho len veľké diery a priečne nerovností, pri ktorých mäkké zavesenie má čo robiť, aby ukočírovalo veľké 19-palcové kolesá s pneumatikami 235/40 R19. Následkom sú občasné výraznejšie otrasy a rázy do karosérie. Prepnite však do režimu Sport, a podvozok ukáže druhú tvár.
Tuhší podvozok už potom nebúcha ani na výraznejších výtlkoch a dovtedy mdlé, aj keď rýchle riadenie poskytne väčšiu dávky istoty, je vyváženejšie a na zatočených cestách sa ochotnejšie vracia do stredovej polohy. Peugeot 508 síce s dieselom pod kapotou nepôsobí tak ľahkonoho ako nová Mazda 6, no poskytne aj akú takú radosť zo svižnej jazdy po okresných cestách. Nečakajte však čistokrvné športové jazdné vlastnosti, o to tu nejde. Pocitová mrštnosť vyplýva aj z malého volantu, no akonáhle to v zákrute prepálite, nastupuje s ťažším naftovým motorom pod kapotou nedotáčavosť. Zadná náprava však drží ako pribitá a celkovo má francúzsky lev veľkú dávku priľnavosti, trakcie a stability. Ani v športovom režime nie je Peugeot 508 príliš tuhý a s rozumne radiacou prevodovkou ho takto môžete používať pokojne dennodenne.
Peugeot 508 2,0 BlueHDi je skvelým diaľničným autom
Charakter podvozku oceníte aj na dlhých cestách a diaľniciach. Spolu s komfortným odpružením a výborným odhlučnením (paradoxne aj s bezrámovými oknami) je plavba krajinou veľmi príjemná a bezstarostná. Ako v starej dobrej francúzskej limuzíne. Aj pri vyšších ako diaľničných rýchlostiach je vnútri ticho a neruší ani aerodynamický hluk. Palec hore!
Pod kapotou sme mali turbodieslový dvojliter 2,0 BlueHDi v spojení s 8-stupňovým klasickým hydromeničovým automatom Aisin. Motor má hrubší chod, čo počuť najmä zvonku a už pri voľnobehu. V kabíne sa jeho zvuk čiastočne stráca v dobrom odhlučnení, no aj tak ho je počuť viac a konkurenti vedia byť tichší.
Dieselový pohon vskutku univerzálnemu charakteru auta veľmi sedel. Motor ťahá veľmi plynule už od 1400 ot/min a dynamikou dostačuje. Prevodovka radí plynule a komfortne, z čoho vyplýva aj váhavejší charakter pri preraďovaní a najmä pri kickdowne. V športovom režime je rýchlejšia, no celkovo je toto pohonné ústrojenstvo ladené na pokojnejšiu notu. Prekvapila ma tiež veľmi rýchla odozva motora na stlačenie plynového pedálu. Na stovku Peugeot 508 2,0 BlueHDi zrýchľuje za 8,3 sekúnd a maximálka je na úrovni 235 km/h. Pri 130 km/h točí motor na 8. prevodovom stupni len 1800 ot/min a žerie 6 l/100 km. Priemerne som jazdil za 5,5-6 l /100km. Prekvapila ma nízka závislosť výslednej spotreby od štýlu jazdy. Aj pri dynamických skúškach a častom šliapaní na krk sa spotreba pohybovala okolo 7 l/100 km. Úplne prázdne okresné cesty a mesto znamenali pri veľkej snahe odber 4,5 l/100 km.
Peugeot si verí a dokazuje to aj cenovou stratégiou. Základná verzia Active stojí 26 990 eur, lepšie vybavená Allure začína na 30 500 eur. Za štýlovú verziu GT Line dáte už 32 790, no s testovaným motorom 2,0 BlueHDi stojí 37 790 eur. Náš GT Line kus bol maximálne dovybavený a koketoval s čiastkou 50 tisíc eur. To už hlboko presahuje aj top výbavu GT, ktorá začína s testovaným motorom na 41 590 eurách. Ak teda plánujete za 508-ku nechať toľko peňazí, berte verziu GT. Aj niektoré príplatky sú potom lacnejšie. GT však kúpite len s top motorizáciami z dieselového aj benzínového sveta, zatiaľ čo nižší stupeň GT Line viete mať aj s motorom 1,5 BlueHDi s manuálnou prevodovkou a taktiež so slabšími verziami 1,6 PureTech a 2,0 BlueHDi, ktoré som spomínal v úvode článku. Za praktickejšie kombi zaplatíte o 1300 eur viac. Kompletný cenník nájdete tu.
Za plne vybavený Peugeot 508 dokážete minúť 50 tisíc eur, a to máte pod kapotou „len“ 180 koňový diesel a pohon predných kolies. Za atraktívny vzhľad a štýl, výbavu, prémiový interiér a špičkovú technologickú výbavu vrátane nočného videnia si jednoducho musíte priplatiť. Ja by som vyššiu cenu novej 508-ičke dokázal prepáčiť.
Na záver ešte spomeniem výbavu a technológie, ktoré vám spríjemnia pobyt na palube. Páčil sa mi špičkový audiosystém Focal, ktorý nehrá príliš basovo, ale veľmi čisto. A to mám rád. Účinnosť Full LED svetiel je taktiež špičková. Už pri šere pred zotmením ma doslova zaskočili tým, ako osvetľovali vozovku. V noci je s nimi radosť jazdiť. No a na koniec som si nechal perličku v podobe nočného videnia. Funguje veľmi dobre, spoľahlivo a v prípade spozorovania chodca alebo zveri vám v pravom hornom horu digitálneho prístrojového panela zobrazí pole s objektom v orámovanom poli. Nočné videnie si však môžete nastaviť aj ako primárne pole, napr. ak jazdíte v oblasti, ktorá je známa výskytom zveri.
Kúpiť, či nekúpiť?
Z testu Peugeot 508 2,0 BlueHDi GT Line cítiť, že ma veľmi zaujal. Mám rád autá strednej triedy so športovým nádychom a toto je jedno z nich. Navyše jazdí veľmi dobre a pohon spolu s adaptívnym podvozkom majú univerzálny charakter. Atletickým a dynamickým vzhľadom je zaujímavou alternatívou, cieli najmä na mladšiu klientelu a záujemcovia mu menej miesta na zadných sedadlách odpustia. S pokojným svedomím tvrdím, že ide o jedno z najatraktívnejších áut strednej triedy. Určite kupujem, aj keď vysoká cena a príplatky prekvapia.
Plusy:
- dizajn exteriéru a interiéru
- komfortný adaptívny podvozok
- jazdné vlastnosti
- špičková technologická výbava
- odhlučnenie, tichá jazda aj pri vyššich rýchlostiach
- spotreba paliva
- zladenie motora a prevodovky
- prekvapivo dobrá ergonómia
- účinnosť LED svetiel
Mínusy:
- málo miesta na zadných sedadlách
- hrubší chod motora
- otrasy 19-palcových kolies na rozbitých cestách
- masívne A stĺpiky zvnútra obmedzujú výhľad
- vysoká cena a drahé príplatky
Technické parametre Peugeot 508 2,0 BlueHDi 180k EAT8 GT Line |
|
motor a prevodovka | 2.0 BlueHDi EAT8 |
zdvihový objem [cm3] | 1997 |
výkon [kW/k] | 130/177 |
pri otáčkach [1/min] | 3750 |
krútiaci moment [Nm] | 400 |
pri otáčkach [1/min] | 2000 |
nameraná spotreba [l/100 km] | 6 |
zrýchlenie z 0 na 100 km/h [s] | 8,3 |
maximálna rýchlosť [km/h] | 235 |
batožinový priestor [l] | 487 až 1537 |
prevádzková hmotnosť [kg] | 1610 - 1756 |
rozmery d/š/v [mm] | 4750/1859/1403 |
rázvor náprav [mm] | 2793 |
pneumatiky | 235/40 R19 |
objem palivovej nádrže [l] | 55 |
cena modelu od [€] | 37 790 |