Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Mercedes-Benz E 300 de 4Matic: Naftovo-elektrická lokomotíva dáva zmysel
Po nedávnom teste modernizovanej Triedy E 450 All-Terrain prinášame test tradičného sedanu s netradičným srdcom pod kapotou. Naftový plug-in hybrid E 300 de je špecialitou Mercedesu-Benz a v konečnom dôsledku je voľbou, ktorá dáva zmysel.
Naftové nabíjateľné hybridy, ktoré zvládnu prejsť niekoľko desiatok kilometrov čisto na elektrinu sú výsadou stuttgartskej značky. Konkurenti zvolili cestu benzínových plug-in hybridov. Mercedes-Benz však na to ide prefíkane. Po boku naftových ponúka taktiež aj benzinové plug-in hybridy a vďaka širokej ponuke motorizácií má konkurenčnú výhodu. Značka ponúka celkovo viac ako 20 plug-in hybridných alternatív, ak zarátame aj rozdielne karosérie a pohon jednej alebo oboch náprav. Tento rok do ponuky pribudne tiež plug-in hybridná Trieda S s dojazdom vyše 100 km čisto na elektrinu. Triedu E kúpite s benzínovým alebo naftovým plug-in hybridom a v oboch prípadoch s pohonom zadných alebo všetkých kolies. Samozrejmosťou je karoséria typu sedan aj kombi.
A aby sme boli presní, v prípade Triedy E (aj ďalších modelov) sú k dispozícii tiež tradičné naftové a taktiež benzínové motorizácie, ktorým však pomáha elektrifikácia v podobe 48V mild-hybridnej siete. Poďme však späť k testovanému plug-in hybridu Triedy E s označením 300 de. Základom pohonu je štvorvalcový turbodiesel OM654 s objemom valcov 2.0 l. Dosahuje výkon 143 kW (194 k) a krútiaci moment 400 Nm. Ide o totožné srdce, aké nájdete pod kapotou nehybridnej verzie E 220 d. V tomto prípade mu však pomáha elektromotor s výkonom 90 kW (122 k) a krútiacim momentom parádnych 440 Nm. Tandem motorov vyvinie systémový výkon 225 kW (306 k) a masívnych 700 Nm krútiaceho momentu. To stačí na zrýchlenie z 0-100 km/h za 5,9 s, maximálna rýchlosť je 235 km/h. Novinkou faceliftovanej verzie je pre plug-in hybrid dostupnosť pohonu všetkých kolies 4Matic. Ten mal aj náš testovaný kus.
Vďaka potentnému naftovému dvojlitru a elektromotoru je pružnosť a dynamika výborná. K prirodzene spodovej charakteristike turbodiesela sa navyše pridáva potentný elektromotor. Celkových 700 Nm robí svoje a do sedadiel posádku zatláča s veľkou razanciou. Oproti benzínovým hybridom však vo vyšších otáčkach stráca silu, no 9-stupňová meničová automatická prevodovka sa snaží radiť tak, aby čo najviac využívala silné spodné a stredné pásmo otáčok. Ako celok je s motormi zladená bravúrne. Pri pohodovej jazde je maximálne komfortná s plynulým radením, pri športovejšej jazde začne ihneď poslúchať na slovo a to ani nemusíte zvoliť jeden zo športovejších režimov.
Z hľadiska dynamiky, pružnosti a priebehu výkonu nemám k E 300 de žiadne výhrady, ide o skvelú alternatívu k väčším, objemnejším a o dva valce bohatším motorom. V porovnaní s benzínovými a naftovými radovými šesťvalcami značky však trochu utrpel zvukový prejav spaľovacieho motora, ktorý je pri prémiovej triede taktiež veľmi dôležitým aspektom. Dvojltirový štvorvalec OM654 je sám o sebe trochu hlučnejší motor s hrubším chodom, no na uzde ho držia tučné vrstvy protihlukovej izolácie. V porovnaní s fantastickou kultivovanosťou radového turbobenzínového šesťvalca verzie E 450 All-Terrain alebo radových turbodieselových šesťvalcov však badať rozdiel jednej triedy.
Prečítajte si tiež:
TEST Mercedes-Benz E 450 All-Terrain: Alternatíva k luxusným SUV
Batéria s brutto kapacitou 13,5 kWh vystačí podľa výrobcu na 46 - 49 km elektrickej jazdy, mne sa v meste a okolí podarilo odjazdiť 35 km a 40 km. V chladnom, sychravom počasí a s plnotučným využívaním tepelného komfortu na palube. Pri optimálnej vonkajšej teplote rozhodne prejdete na elektrinu viac ako 40 km. Aj pri výlučne elektrickej jazde využíva elektromotor prevodové stupne 9-stupňovej automatickej prevodovky, tá však radí veľmi jemne a komfortne. A ešte jedna praktická vychytávka. V elektrickom režime kladie pedál akcelerátora približne v 1/3 svojej dráhy väčší odpor. Po jeho prekonaní sa do hry zapojí aj spaľovací motor. Vďaka tomu vie vodič presne dávkovať elektrický výkon a na pedál plynu zbytočne nešliape, len v prípade potreby razantnejšej akcelerácie.
Následne som jazdil v hybridnom režime, kedy sa do hry zapája spaľovací aj elektrický motor. Mozog pohonu ich strieda na základe jazdnej situácie a percentuálneho dobitia batérie. Ak aj plug-in hybrid "vybijete", systém si vie časť energie získať späť rekuperáciou alebo dobitím skrz spaľovací motor. Neznamená to, že ak batériu vyšľaháte, už vám elektromotor nebude pomáhať. Krátkodobo dokáže pomôcť aj potom, dokonca aj rozjazdy z miesta sú v jeho réžii. V tomto režime žožral v meste 6,4 l/100 km, mimo mesta sa dá jazdiť za 5,0 - 5,5 l/100 km. Na diaľnici pri 130 km/h točí len 1600 ot/min a pije 6,3 l/100 km. Fajn hodnoty na veľké, luxusné a ťažké auto vyššej strednej triedy s celkovým výkonom viac ako tristo koní... Palivová nádrž s objemom 50 l sa oproti E 220 d nezmenšila a poskytuje dojazd okolo 800 km. A ešte pre porovnanie, turbobenzínový mild-hybridný trojliter verzie E 450 s výkonom 270 kW (367 k) a kr. momentom 500 Nm zožral v meste 9,7 l/100 km, mimo mesta 7,4 l/100 km a na diaľnici 8,6 l/100 km.
Batéria v E 300 de má oproti plug-in hybridnému SUV GLE 350 de oveľa menšiu kapacitu (31,2 kWh vs 13,5 kWh) a nepodporuje rýchlonabíjanie jednosmerným DC prúdom. To však pri takejto kapacite nie je ani potrebné, navyše z technického hľadiska a z hľadiska životnosti je nabíjanie "malej" batérie vysokým výkonom kontraproduktívne. Nabijete ju tak z domácej 230V zásuvky výkonom 2,3 kW za približne 5 hodín. No a vďaka palubnej nabíjačke s výkonom 7,2 kW sa dokáže batéria z wallboxu nabiť za 1,5 hodiny.
Pokračujte na ďalšej stránke testu (facelift, interiér, infotainment, priestor, kufor).