Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Mercedes-Benz E 450 All-Terrain: Alternatíva k luxusným SUV
Faceliftovaný Mercedes-Benz Triedy E vybrúsil svoj sebavedomý vzhľad, no zároveň priniesol pod kapotou fantastický radový šesťvalec, nové technológie a najnovšiu generáciu firemných asistenčných a bezpečnostných systémov. Vyskúšali sme ho v dobrodružne ladenej zvýšenej verzii All-Terrain a vrcholnej benzínovej motorizácii E 450 4Matic.
Mercedes-Benz tvrdí, že minuloročná modernizácia Triedy E patrí medzi najkomplexnejšie facelifty v histórii značky. A má na to dobrý dôvod. Pod kabátom sú výrazné zmeny. Uhladený a oblý dizajn sa zmenil evolučne. Už základná verzia Éčka disponuje športovou líniou výbavy Avantgarde pre exteriér. S novým nárazníkom, dvojdielnymi svetlami a novým vekom batožinového priestoru zmodernizovali dizajnéri aj zadnú časť. Zmenami prešla aj predná maska, ktorej prevedenie sa líši v závislosti od výbavovej línie.
Zvýšená verzia All-Terrain nasadila robustné plastové "brnenie" a štýlom odpovedá módnym zvýšeným autám typu SUV a crossover. Vzhľadové zmeny faceliftovanej vizáže však môžeme pokojne nazvať kozmetickými, už tak podarený vzhľad Triedy E decentne vybrúsili do modernejšieho kabátu. Facelift sa prejavil najmä pod kabátom tradičného zástupcu vyššej strednej triedy.
Odporúčame:
Mercedes predstavil palubnú dosku plnú displejov. Hyperobrazovku dostane nové EQS
Na poli technológií dostalo modernizované Éčko aktívny adaptívny tempomat s prispôsobovaním rýchlostí na báze trasy, asistenta jazdy v dopravných zápchach a mnoho ďalších vylepšení už existujúcich asistenčných systémov. Kontrola mŕtveho uhla má teraz napr. aj výstrahu pri vystupovaní. S vylepšenými asistentmi súvisí aj nový volant s kapacitným rozpoznávaním zloženia rúk.
Malé, vyhradené dotykové štvorce, ktoré slúžili na pohyb v menu a na ovládanie infotainment systému v spolupráci s klasickými tlačidlami zamenil za dotykové tlačidlá a "slajdovacie" plochy. A v tom vidím kameň úrazu. Starší multifunkčný volant bol jeden z najlepších, na ten nový si treba dlho zvykať a napr. také ovládanie hlasitosti audia prechádzaním palcom po označenej časti volantu je nepresné a menej intuitívne. Z pohľadu užívateľskej prívetivosti ide o krok späť, darmo že je volant kapacitný a inteligentný. Nepáči sa mi tiež masívne nasadenie lesklého klavírového laku práve na miestach, kde často klikáte a "slajdujete". Ostávajú na ňom odtlačky prstov.
Toto je však jediná oblasť interiéru, ku ktorej mieria výčitky. Inak je kokpit Éčka luxusným miestom pre každodenný motoristický život. Sedadlá so širokými možnosťami nastavenia sú veľmi pohodlné, s optimálnou polohou za volantom vám tiež pomôže ich automatické nastavenie podľa zadanej výšky vodiča. Novinkou je tiež "energizujúci kouč", ktorý vám prostredníctvom infotainmanetu radí, ako si počas jazdy zacvičiť a rozhýbať hnáty aktívnymi pohybmi tela v sedačke auta. Všetko samozrejme v rámci zachovania bezpečnosti. Samotný infotainment MBUX s dvojicou vedľa seba umiestnených displejov (v základe 2x 10,25-palcové displeje, za príplatok 2x 12,3-palcové obrazovky) ponúka neuveriteľne široké možností nastavenia, konfigurácie a funkcií. Nováčik na palube potrebuje trochu času, kým sa so všetkým zoznámi a rozsiahle menu prelúska.
Ovládať ho môžete niekoľkými spôsobmi. Prvým je spomínaný volant a jeho malé dotykové plochy, druhou možnosti je touchpad na stredovom tuneli, ktorý obklopujú hardvérové tlačidlá a ťukať môžete taktiež do centrálneho displeja s kvalitnou grafikou a rýchlymi reakciami. Okrem toho je k dispozícií hlasové ovládanie pre zadávanie základných úkonov, ako napr. zmenu teploty klimatizácie, zadávanie cieľov navigácie a mnoho ďalšieho. To však už v Mercedes-Benz poznáme počnúc súčasnou generáciou najmenšej Triedy A.
Materiály, spracovanie a architektúra kabíny je na top úrovni. Od hierarchicky vyššie umiestnených modelov stuttgartskej značky sme ani nič iné nečakali. Interiér svojimi extravagantnými tvarmi a svetelnou šou náladového osvetlenia dokáže vykúzliť "wau" efekt, ktorý v konkurenčných modeloch Audi a BMW nezažijete. No nie každému musí byť takáto veľkoleposť po chuti. Zaujala ma ešte jedna oblasť interiéru Triedy E. Pôsobí mimoriadne robustne, a to nielen kvalitným spracovaním. Ovládacie prvky, hrubé výplne dverí a ďalšie časti kabíny sú masívne prevedené. Pri pohľade dopredu si tiež všimnete rozmerné vonkajšie spätné zrkadlá a mohutné predné A-stĺpiky, ktoré však obmedzujú výhľad šikmo vpred. Veľa častí interiéru je vyhotovených v XXL prevedení, nehovoriac o volante s väčším priemerom a hrubým vencom.
Vpredu je priestorová ponuka a posed za volantom kráľovský, vzadu to už tak aristokratické nie je. Je tu síce dosť miesta aj pre 190 cm vysokých pasažierov, no nie je ho prebytok podobne ako v SUV modeli GLE. Vzhľadom na štedré vonkajšie rozmery karosérie by som uvítal trochu väčšiu priestorovú rezervu, najmä pre kolená zadných pasažierov.
Batožinový priestor je už iná káva. Má pravidelný tvar, v základe ponúka 640 l a po sklopení zadných sedadiel až 1820 l. Z dlhodobého hľadiska poteší tiež hrubé, kvalitné čalúnenie podlahy kufra a bokov. Pod podlahou ostalo miesto pre ďalšie drobnosti a povinnú výbavu. Dojazdová rezerva však chýba.
Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, dynamika, spotreba paliva, podvozok, jazdné vlastnosti, komfort).