Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb s palivov m  l nkom cez brenner 1 Thumb s palivov m  l nkom cez brenner 3 Thumb s palivov m  l nkom cez brenner 2 Thumb s palivov m  l nkom cez brenner 4 Thumb s palivov m  l nkom cez brenner 5 Thumb s palivov m  l nkom cez brenner 6

S palivovým článkom cez Brennerský priesmyk

Daimler Truck robí prvé testy vodíkových nákladných vozidiel vo veľkých nadmorských výškach.

Na ceste k udržateľnej doprave prototyp Mercedes-Benz GenH2 úspešne absolvoval prvé testy na verejných komunikáciách cez horské sedlá. Ťažiskom testovacích jázd bol Brennerský priesmyk. Cez tento alpský priechod (1370 m n. m.) na hraniciach medzi Rakúskom a Talianskom vedie jedna z hlavných tepien európskej nákladnej dopravy. Napríklad v roku 2019 po štvorprúdovej tranzitnej trase bolo nákladnými vozidlami prepravených približne 40 miliónov ton tovaru. To zodpovedá takmer 2,5 miliónu truckov ročne, a teda aj veľkej environmentálnej záťaži. Počas testovacieho týždňa inžinieri spoločnosti Daimler Truck niekoľkokrát prešli cez Brennerpass s ťahačom GenH2 a naloženým návesom. Pri testoch na diaľničnom úseku medzi Bolzanom a Innsbruckom, ktorý je dlhý približne 120 km, bola jedinou emisiou čistá vodná para.

Východiskom pre testovacie jazdy bolo talianske Bolzano, kde sa nachádza vodíková čerpacia stanica H2 Južné Tirolsko. Topografia okolia je navyše ideálna na dôkladné testy výkonnosti  systému palivových článkov v rôznych nadmorských výškach. Jedným z vrcholov skúšok bola jazda s ťahačom až na Penser Joch, ktorý leží 2211 metrov nad morom. Poznatky z prvých testovacích jázd týkajúce sa interakcie palivových článkov a batérií v náročnej topografii ako aj výhľadovej stratégie prevádzky na brennerskej trase sa teraz využijú pri vývoji smerujúceho k sériovému vozidlu. Ďalšie testovacie jazdy v horách sú naplánované na budúci rok.

Mercedes-Benz GenH2 Truck je vyvíjaný pre flexibilné a náročné aplikácie najmä v dôležitom segmente ťažkej diaľkovej dopravy. Cieľom je dojazd 1000 a viac kilometrov, so začiatkom sériovej výroby sa počíta v druhej polovici desaťročia.