28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb img 4784 Thumb img 4755 Thumb img 4757 Thumb img 4756 Thumb img 4774 Thumb img 4775 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb img 4778 Thumb img 4781 Thumb img 4787 Thumb img 4785 Thumb img 4789 Thumb img 4794 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb img 4799 Thumb img 4802 Thumb img 4854 Thumb img 4856 Thumb img 4858 Thumb img 4891 Thumb img 4972 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb img 4973 Thumb img 4976 Thumb img 4978 Thumb img 4979 Thumb img 5001 Thumb img 5016 Thumb img 5020 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb dizajn bez n zvu

S novým Renaultom Espace do Paríža a späť

Nie je lepší spôsob ako preveriť nové rodinné auto, než ho prebehnúť na dlhej trase v plnom obsadení pasažiermi a batožinou. Renault uviedol na slovenský trh svoj najväčší a najrodinnejší model Espace, ktorý sme pri tejto príležitosti vzali na výlet do Paríža. Už dopredu prezradím, že Renault ešte nikdy nemal príjemnejšie auto na hltanie dlhých kilometrov s bohatou technologickou výbavou na palube.

Každý rok počas sviatkov zosnulých a všetkých svätých zvykneme s rodinkou podniknúť poznávací výlet. Tento rok bol v pláne najprv Istanbul, dokonca autom, so zastávkou v Belehrade po ceste dolu a návštevou bulharskej Sofie po ceste späť. Keďže na tento výjazd by sme ale potrebovali viac ako týždeň a zladiť všetky aktivity našich detí na tak dlhý čas bolo počas školského roka nereálne, rozhodli sme sa pre inú metropolu na dlhom zozname miest, ktoré chceme postupne navštíviť – Paríž. A tento raz sme plnú 8-člennú zostavu prvýkrát okresali o mladšiu chlapčenskú trojku, ktorú sme nechali doma pre radosť starým rodičom a výlet do Paríža sme dopriali našim trom dievčatám len v spoločnosti rodičov.

Zmena nastala aj v prípade techniky na cestu. Pôvodne rezervovaný Renault Trafic sme prehodnotili a slovenský importér nám vyšiel v ústrety úplne novou generáciou modelu Espace, čo je aktuálne najväčší z osobných modelov Renault. Stále luxusne priestranný pre 5-člennú posádku, ale hlavne nižší a kompaktnejší na manévrovanie v parížskych uliciach a podzemných garážach. Ešte z čias výjazdov na parížske automobilové výstavy autom si totiž pamätám, že mať čo najkompaktnejšie a najobratnejšie auto je v Paríži je alfa a omega bezproblémového pohybu po francúzskej metropole autom.

A ako sa neskôr ukázalo, siahnuť práve po Espace so systémom natáčania zadných kolies 4Control Advanced bol ťah hodný žolíkovej karty v rovnomennej hre. Pretože už keď vchádzate do garáže s kompaktným Espacom na šírku len tak tak, a to máte pred sebou po ceste dolu na parkovacie miesta ešte minimálne dva úzke oblúky, kde to aj s natáčaním zadných kolies do 5 stupňov dávate na milimetre, ešte aj dnes ma oblieva pot keď si predstavím ako by som tam bojoval s Traficom v lepšom prípade. V horšom by som do väčšiny garáži ani nevošiel. 4Control Advanced častokrát rozhodoval o tom, či medzi obrubníkmi v garáži vykľučkujem s tými nádhernými 20-palcovými diskami kolies bez poškodenia, alebo ich v niektorom prejazdovom rohu garáže obrúsim. Nikdy v živote som nebol taký vďačný za natáčanie zadných kolies ako pri každom vjazde a výjazde z garáže.

Pred odchodom do Paríža som poctivo naplánoval nielen parkovaciu garáž blízko Víťazného oblúku, ale aj pri výbere ubytovania sme sa rozhodovali podľa dostupnosti parkovacej garáže a stanice metra. Nikdy doposiaľ som nečítal recenzie na parkovacie garáže, pretože nebol dôvod, ale v prípade Paríža to odporúčam každému, kto plánuje návštevu mesta večnej krásy autom. V prvom kole som vylúčil všetky garáže, kde parkuje autá služba, teda kde musíte odovzdať kľúče od auta človeku, ktorého ste v živote nevideli a netušíte nič o jeho šoférskych schopnostiach. V druhom kole som vyberal podľa čo najmenšieho percenta recenzií o vykradnutí odstaveného auta, keďže skúsenosť s vykradnutím auta mali motoristi v každej garáži. Parkovací dom sme využili v nedeľu ráno po príchode do Paríža aj posledný deň pri odchode. Zvyšné dni bolo auto odparkované v podzemnej garáži nášho ubytovania a po meste sme sa pohybovali metrom.

Poďme ale k novému Espace. Renault vlastne v prípade svojho najrodinnejšieho auta len marketingovo využil slávne meno modelu, ktorý bol v roku 1984 jedným zo zakladateľov kategórie vanov a použil ho pre SUV. Zásadnou zmenou ale je, že zatiaľ čo doposiaľ bol Espace reprezentantom strednej triedy, v šiestej generácii klesá rozmermi aj technickým základom o kategóriu nižšie. Postavený je totiž na platforme CMF-CD vyvinutej v spolupráci s Nissanom a Mitsubishi, ktorú využíva napríklad aj Renault Austral. A práve z Australu nový Espace vychádza, nielen dizajnom, ale aj vzhľadom a vybavením interiéru. Rozdiel robí fakt, že technici v jeho prípade použili predĺženú verziu platformy s rázvorom natiahnutým o krásnych 7 cm. V porovnaní s poslednou generáciou modelu Espace je ale novinka o 153 mm kratšia, o 43 mm užšia, o 32 mm nižšia a rázvor náprav má kratší o 146 mm. Z tohto titulu je aj o 215 kg ľahšia, čo iba rozdiel triedy v porovnaní s predchodcom potvrdzuje. Platforma ušetrila 43 kg, 84 kg menšie rozmery, 38 kg karoséria a 50 kg pohonné ústrojenstvo. Do predaja teda prichádza o poznanie kompaktnejšia verzia Espacu, ktorú mohli radšej nazvať Grand Austral a nič by sa nestalo.

Ponúka sa v 5 aj 7-miestnom prevedení a kvôli veľkosti a patričnej dynamike len s jednou motorizáciou, samodobíjateľným hybridným pohonom. Ten pozostáva z 1,2-litrového preplňovaného trojvalca (96 kW/130 k, 205 Nm) s priamym vstrekovaním benzínu, pracujúci v Millerovom cykle s účinnosťou až 41%, elektromotora (50 kW/68 k, 205 Nm) a štartér-generátora (25 kW/34 k, 50 Nm). Hybrid využíva už dôverne známu multimódovú prevodovku bez spojky s dvoma prevodovými stupňami pre elektromotor a štyrmi prevodovými stupňami pre spaľovací motor a lítium iónovú 400V batériu s pomerne slušnou kapacitou na samodobíjateľný hybrid (2 kWh). Systémový výkon sústavy je 147 kW/200 k. Nový hybrid pôsobil na diaľnici dostatočne silným dojmom. Vďaka výkonnému elektromotoru som si prítomnosť trojvalca takmer neuvedomoval. Nielen akusticky, keďže spaľovací motor má na trojvalec príjemný chod a súčasné je výborne odhlučnený v kabíne, ale aj výkonovo. Pohonná jednotka veľmi ochotne a rýchlo ide za plynom, aj vo vyšších rýchlostiach a motor má vždy dostatok sily, keď ju treba. Pri samotnej akcelerácii spaľovací motor s elektromotorom pôsobia pocitovo mohutným dojmom. Na ceste cez Nemecko počas noci keď boli cesty voľné a dalo sa ísť na plný plyn mi bolo ľúto len nízkej maximálnej rýchlosti obmedzenej na 175 km/h. Samotný pohon by podľa mňa bol schopný ísť aj viac, ale výrobca ho z nejakého dôvodu priškrtil.

Pokračuje na druhej stránke článku.

Advertisement