Porsche priviezlo do Paríža vynovený Macan a špecialitu pre vyvolených
Pod kapotou kompaktného SUV - a vlastne žiadneho z modelov Porsche - viac nenájdete naftový motor.
Už sme si zvykli, že dizajnéri sa v rámci faceliftov zameriavajú predovšetkým na predné partie automobilov. Porsche Macan je v tomto prípade výnimkou, pretože zásadná štylistická zmena sa udiala vzadu. Je ňou optické prepojenie koncových svetiel, ktoré sa postupne stáva jedným zo základných rozpoznávacích znakov áut značky Porsche.
Aby sme dizajnérom nekrivdili, tak úpravy prebehli aj vpredu, akurát nie sú také výrazné. Kompaktné športovo-úžitkové vozidlo dostalo upravený nárazník. Plne diódové predné svetlomety patria k štandardnej výbave.
Vzhľad osviežili nové zliatinové disky s priemerom 20 alebo 21 palcov, a do ponuky pribudli nové odtiene karosérie - modrá "Miami", zelená "Mambra" a strieborná "Dolomite".
Vo vnútri zaujme predovšetkým krásny trojramenný volant GT pochádzajúci z ikonickej Deväťstojedenástky. Keďže sedempalcový dotykový displej je na dnešné pomery skôr menší, Porsche ho nahradilo novým, s uhlopriečkou jedenásť palcov. Obrazovke museli ustúpiť výduchy klimatizácie, ktoré už nie sú vertikálne, ale horizontálne a umiestnené trochu nižšie.
Do výbavy pribudlo vyhrievané čelné sklo, ionizátor vzduchu v kabíne a asistent pre jazdu v dopravnej zápche, kombinujúci adaptívny tempomat s aktívnym udržiavaním vozidla v jazdnom pruhu. Táto funkcia je aktívna do rýchlosti 60 km/h.
Nafta v Porsche končí
V ponuke motorov už nenájdete ani jeden naftový agregát a šéf automobilky Oliver Blume k tomu dodáva: „Porsche nedémonizuje naftové motory, ktoré sú a zostanú dôležitými poháňacími jednotkami. Pre nás ako výrobcu športových automobilov hral diesel vždy až sekundárnu úlohu. Teraz sme dospeli k názoru, že naša budúcnosť bude bez nafty."
Pod kapotou preto nájdete výhradne benzínové agregáty. Výrobca upriamuje našu pozornosť na základný prepĺňaný štvorvalec s objemom 2,0 litra, ktorý prešiel niekoľkými úpravami a dostal aj filter pevných častíc. Jeho výkon mierne klesol na úroveň 180 kW (245 k). Štandardom je sedemstupňová dvojspojková prevodovka PDK a pohon všetkých štyroch kolies.
Aj najslabšie Porsche Macan akceleruje z pokoja na stovku za 6,7 sekundy, s paketom Sport Chrono je ešte o dve desatiny rýchlejšie. Najvyššia rýchlosť predstavuje 225 km/h a kombinovaná spotreba benzínu 8,1 l/100 km.
Macan S dostane prepĺňaný trojlitrový šesťvalec s výkonom 262 kW (356 k) a verziu Turbo bude poháňať 2,9-litrový šesťvalec biturbo, produkujúci 323 kW (440 k). Ich dynamické parametre zatiaľ nepoznáme.
Porsche Macan konštrukčne vychádza z prvej generácie Audi Q5. Ladenie podvozka si v Zuffenhausene robia sami. V rámci omladzovacej kúry sa na zavesení kolies objavilo viac hliníkových častí, pribudlo viac izolačných materiálov a za príplatok sa dodávajú výkonnejšie brzdy s kotúčmi potiahnutými vrstvou karbidu wolfrámu (využíva ich aj Cayenne). Porsche Macan má aj naďalej vzadu širšie pneumatiky ako vpredu.
Speedster mieri do (malo)sériovej výroby
Porsche odštartovalo výrobu športových automobilov presne pred sedemdesiatimi rokmi. Lenže aké by to boli narodeniny bez darčeka?Porsche si nadelilo naozaj krásny dar, v podobe modelu 911 Speedster.
Ako napovedá názov, auto využíva technický základ Deväťstojedenástky, avšak je iba dvojmiestne, má nízke čelné sklo a strechu by ste v ňom hľadali márne. Namiesto nej je k dispozícii iba plachta, ktorou môžete zakryť kabínu, aby do zaparkovaného auta nenapršalo.
Dizajn i filozofia odkazujú na historické pretekárske modely Porsche. Keďže vývoj prebiehal v športovom oddelení značky, konštruktéri si dali záležať na nízkej hmotnosti. Široké blatníky, predná kapota a kryt za prednými sedadlami pozostávajú z kompozitu vystuženého uhlíkovými vláknami.
Technika vychádza z Porsche 911 GT3. Na pohon slúži plochý atmosférický benzínový šesťvalec s výkonom 368 kW (500 k), spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou.
Nemci potvrdili, že na budúci rok spustia malosériovú výrobu modelu 911 Speedster. Vznikne presne 1948 kusov a má to svoju symboliku. Ȏsmeho júna roku 1948 rakúska Spolková krajina Korutánsko vydala potvrdenie, že Porsche 356 001 smie jazdiť po verejných komunikáciách. A práve vtedy sa začala písať história sériových áut Porsche.