Nový Smart ForTwo už o mesiac
Tretia generácia mikroauta debutuje už o 4 týždne na autosalóne v Ženeve. Je prvým výsledkom spolupráce automobiliek Mercedes-Benz a Renault v tomto segmente.
Dvojmiestne mikroautíčko spočíva na tej istej platforme ako nový Renault Twingo. Je to modulárna konštrukcia, ktorá pojme 2- i 4-dverové karosérie ForTwo aj ForFour. Prvý z nich má kvôli ochrane chodcov pri kolíziách očividne vyššiu prednú časť karosérie s väčšou maskou chladiča a vyššie ležiacimi reflektormi. Zvyšok karosérie je guľatejší než doteraz a pripomína koncepty Smart ForVision, ForUs a ForStars. Mikroautíčko je nepatrne dlhšie (2.730 mm) a výrazne širšie (1.870 mm) než predchodca. Nový Smart má naďalej bezpečnostnú klietku Tridion a dvojfarebne lakovanú karosériu. Na fotografiách jasne vidieť otvory na prúdenie vzduchu nad zadnými kolesami, ktoré naznačujú kde ležia motory.
3-valcový turbodiesel (so spotrebou iba 3,3 l nafty na 100 km) už medzi nimi nie je. Nahrádza ho 0,9 l zážihový trojvalec s atmosférickým nasávaním výkonu 48 kW/66 k a dopĺňa rovnako veľký turbomotor výkonu 78 kW/106 k. Oba poháňajú zadné kolesá.
Doterajšia generácia Smart Fortwo poskytuje vo svojej triede najvyšší stupeň pasívnej bezpečnosti. Ako jediné miniauto pri kolízii s väčším vozidlom chráni vodiča pred život ohrozujúcimi zraneniami hrudníka. Vyplýva to z výsledkov bariérových testov nemeckého autoklubu ADAC simulujúcich jeden z najčastejších typov dopravných nehôd. FIAT 500, Kia Picanto, Renault Twingo a Smart Fortwo sa v nich zrážali s vozidlami strednej triedy pri 50% prekrytí čelných plôch.
Nečakaný úspech mikroauta Smart ForTwo spôsobila pokroková konštrukcia s bezpečnostným rámom Tridion spevneným oceľou vysokej pevnosti. Jeho nosníky pri kolízii aktivujú deformačnú zónu a nárazovú energiu rozložia. Predné kolesá sa pritom oprú o pozdĺžny nosník a stávajú sa súčasťou deformačnej zóny. Vzadu ležiaci motor vozidla poskytuje viacej miesta pre deformačnú zónu vpredu. Pri spätnom náraze funguje aj ako tlmiaca jednotka. Bočný náraz priamo zasiahne (vďaka krátkemu rázvoru) ako tlmiaci prvok nápravu, pričom sa cestujúci väčšinou nachádzajú nad zónou jeho priameho účinku. Posádku chránia aj vnútorné obloženia, výplne z mäkkej peny i pevné výstuže dverí. Smart Fortwo má v sériovej výbave aj ESP s ABS a brzdovým asistentom BAS, bezpečnostné pásy s napínačmi a obmedzovačmi sily pásov, bezpečnostné integrálne sedadlá a airbagy.
Pripomínam to preto, že prvý a doteraz jediný spoločný projekt automobiliek Mercedes-Benz a Renault nedopadol dobre. Mercedes-Benz Citan z veľkej časti odvodený z modelu Renault Kangoo získal totoži v hodnotení pasívnej bezpečnosti metodikou EuroNCAP iba 3 z 5 možných hviezdičiek. Stalo sa to aj napriek tomu, že Renault Kangoo zaostal v tejto skúške už pred 6 rokmi takže odvtedy mali obe automobilky na odstránenie nedostatkov dosť času.