Volkswagen Atlas – priveľký pre Európu
Volkswagen predstavil svoje najväčšie SUV Atlas v tichosti vybraným európskym novinárom minulý rok na autosalóne vo Frankfurte. My sme v rámci cesty na autosalón v Detroite využili príležitosť a vďaka dealerovi LaFontaine Volkswagen of Dearborn sme si ako jediní slovenskí novinári vyskúšali verziu 3.6 V6 4MOTION vo výbave S.
Päť metrové SUV hrá svojimi rozmermi 5036 mm/1989 mm/ 1769 mm vyrovnanú partiu s Audi Q7, prípadne s Mercedesom GLS. Zvonku nezaprie súčasný dizajn VW. Okrem vytiahnutých oblých blatníkov je samá hrana. Mne to sedí a veľmi sa mi páči jeho majestátna predná maska, ktorá plynule prechádza do veľkých štvorcových LED svetlometov.
Napriek tomu, že Atlas je väčší než Touareg, postavený je už na novej platforme MQB s motormi uloženými naprieč. Tie sú k dispozícii dva, samozrejme benzínové. Preplňovaný radový štvorvalec s priamym vstrekom benzínu 2.0 TSI s výkonom 175 kW (235k) a maximálnym krútiacim momentom 350 Nm a atmosférický šesťvalec 3.6 FSI s 206 kW (276 k) a 360 Nm. Áno ide presne o ten najvzácnejší motor z predchádzajúceho Superbu, ktorý je dnes v bazároch úzkoprofilovým tovarom. Hodnoty výkonu a krútiaceho momentu sa udávajú v USA pri použití 91 oktánového benzínu. Obidva motory sa kombinujú výlučne s osemstupňovým automatom. 2.0 TSI je iba predokolka, šesťvalec môžete mať aj ako 4Motion. Ten v Atlase používa piatu generáciu Haldexu, čiže primárne je to predný náhon a zadné kolesá pripája podľa potreby. Ako už v dnešných koncernových autách býva zvykom, na výber je niekoľko jazdných režimov (sucho, dážď, sneh, off-road). My sme mali k dispozícii verziu V6 s 4Motion. Motor výkonovo úplne postačuje, prevodovka ho v normálnom režime drží v nízkych otáčkach kvôli spotrebe. Pre svižnejšiu jazdu ju treba prepnúť do športového režimu alebo radiť manuálne páčkami pod volantom.
Motor 3.6 FSI je dodnes veľmi žiadaný.
Atlas je naozaj veľké auto, ale veľmi rýchlo si na to zvyknete. Veľké autá niekedy sadnú do ruky rýchlejšie než menšie. Štandardne odvezie v troch radoch 7 cestujúcich (usporiadanie 2-3-2). Vďaka takmer trojmetrovému rázvoru (2979 mm) majú dostatok miesta aj pasažieri v treťom rade. Druhý rad sedadiel je sklápateľný v pomere 60/40 a tretí 50/50. Základný batožinový priestor ponúka pri sedemmiestnom obsadení 583 litrov, po sklopení 3-tieho radu do podlahy 1572 litrov a po sklopení aj druhého radu vznikne rovná plocha a priestor s objemom 2741 litrov. Predpokladám, že tieto údaje výrobcu sú počítané od podlahy po strechu. Interiér je vďaka použitiu koncernových prvkov známy z európskych vozidiel VW (napr. Passat, Tiguan atď). Aj keď rozdiel oproti európskym autám som v katalógu našiel. Svoj hrnček s kávou si môžete odložiť v jednom zo 17 držiakov na nápoje. Skúšali sme základný stupeň výbavy S, ktorý je determinovaný nízkou cenou a tomu zodpovedá aj výbava (dvojzónová manuálna klíma, tempomat bez radaru, látkové poťahy..). Okrem toho sú k dispozícii ešte výbavy SE a SEL/SEL Premium. Cena VW Atlas 2.0 TSI sa začína na $30.750 (cca €24.756) a končí verziou 3.6L V6 FSI SEL Premium 4MOTION za $48.740 (cca €39.240), ktorý už obsahuje všetko, čo má VW k dispozícii – 20 palcové kolesá, panoramatické strešné okno, Volkswagen Digital Cockpit, elektrické, kožené, vyhrievané a ventilované sedačky, Car-Net®/App-Connect, Area View, Navi Discover Media, Fender reproduktory, komplet asistenční pomocníci (Pedestrian Monitoring , Front Assist, Lane Assist, Blind Spot Monitor a Rear Traffic Alert), adaptívny tempomat atď. Ceny, ktoré uvádzam, sú bez dane a poplatkov. Pýtal som sa predajcu, aký je pomer predaja Atlasu a Touarega. Zaskočil ma odpoveďou, že Touareg sa u nich takmer vôbec nepredáva. Logickým argumentom je cena. Tam kde sa končí plne naložený 7-miestny Atlas, sa Touareg ešte len začína.
Vďaka 3-metrovému rázvoru náprav je v interiéri veľa miesta vo všetkých troch radoch. Dizajn kabíny je indentický s európskymi modelmi. V Európe
by nám stačila aj základná verzia modelu Atlas.
Volkswagen Atlas sa predáva už rok, no iba v USA a Číne (pod menom Teramont). V kuloároch sa hovorí, že je to kvôli prísnym európskym emisným reguláciám. V súčasnosti totiž v Európe platí, že priemer emisií CO2 pri všetkých nových autách daného výrobcu musí byť do 130g/km, do roku 2020 to má byť len 95g/km. A Atlas sa už zrejme do priemeru VW nevošiel. Škoda. S motorom 3.0 TDI alebo skúšaným 3.6 FSI by si na európskom trhu svoje miesto určite našiel.