Dacia vidí svoju budúcnosť v LPG
Keď bude mať Dacia benzínové motory spĺňajúce Euro 7, bude pokračovať aj s LPG.
Zatiaľ čo väčšina výrobcov postupne prechádza na hybridy, plug-in hybridy a elektrický pohon, Dacia sa drží pri zemi a sústreďuje sa hlavne na blízku budúcnosť a teda na to podstatné. Aktuálne stále viac pretriasanou témou sú obstarávacie náklady a prevádzkové náklady auta, kde Dacia boduje fabricky montovaným LPG. Elektrickému pohonu, ktorý navyšuje obstarávaciu cenu auta sa až na model Spring pôvodom z Číny zatiaľ bráni.
Podiel vozidiel jazdiacich na LPG v európskych krajinách v poslednom období dosť rastie. Najväčší mi trhmi s podielom LPG pohonu sú Turecko (4,9 mil. vozidiel), susedné Poľsko (3,3 mil. vozidiel) a Taliansko (2,5 mil. vozidiel). Aktuálne však najrýchlejšie rastúcim trhom s LPG je Francúzsko a záujem rastie aj v Španielsku. Veľký podiel na týchto rastoch má práve Dacia, ktorá je jedným z posledných výrobcov automobilov, ktorá ostala verná fabricky montované mu pohonu LPG so zaužívanými štandardami a zárukami (3 roky). Od roku 2009 už Dacia predala v Európe viac ako 600.000 vozidiel s LPG a aktuálne si drží až 62% podiel trhu s týmto druhom pohonu. Vo väčšine európskych krajín sa za LPG pripláca v porovnaní s klasickým benzínovým motorom a Dacia tvrdí, že pri úspore na palive v priemere 5 eur na 100 km (benzín vs LPG) sa majiteľom vyššia investícia do LPG v priemere vráti už po najazdení 15.000 km, pri čom každých ďalších 60.000 km ušetria až 3.000 eur.
Na Slovensku v prípade modelu Jogger a s výnimkou úplne základnej motorizácie to platí aj pre Duster, ušetríte s LPG už pri kúpe auta, pretože LPG vychádza lacnejšie ako iné ponúkané motorizácie. Pri dvoch väčších modeloch ste tak v pluse od obstarania auta. Aktuálne jazdením na LPG v porovnaní s benzínom viete na Slovensku ušetriť až 40% nákladov na 100 km, čo nie ja zanedbateľná položka.
Pokračujte na ďalšej stránke článku.