Thierry Neuville vyhral Rallye Monte Carlo
Tridsaťjedenročný belgický jazdec má v štatistikách MS zapísaných 13 víťazstiev, ale Rallye Monte Carlo vyhral prvýkrát. Už vlani mal k prvému miestu blízko, ale predbehol ho Sébastien Ogier. Po roku mu to Thierry Neuville vrátil a poradie si vymenili.
Majstrovstvá sveta v automobilových súťažiach sú veľmi sledovaná disciplína. Vedenie automobilovej federácie neustálymi zmenami technických pravidiel a prehnanej snahe po atraktivite do takej miery zvýšil náklady na vývoj a prevádzku áut špičkovej kategórie WRC, že ostali iba dva továrenské tímy a jeden polotovárenský. Tento rok neprišiel Citroen. Autá kategórie RC2, známejšie pod názvom R5 sú pomalšie iba o dve sekundy na kilometer, ale nestoja ani polovicu.
Ak budú povinné hybridné WRC, prihlási sa vôbec niekto? Dnešní diváci asi ťažko veria tomu, že v osemdesiatych rokoch minulého storočia súťažilo 15 a niekedy aj viac tímov, hoci nie pravidelne. Dnešné majstrovstvá sveta sú svojím spôsobom zaujímavé a úzka špička je vyrovnaná, ale už dnes vieme, že kandidáti na titul sú traja – maximálne štyria. Monte Carlo je výnimočná súťaž, okrem toho, že jediná si píše rallye po francúzsky a nie rally ako ostatné, veľkú rolu tu majú ľadoví špióni, ktorí jazdia po rýchlostných skúškach pred posádkami a do rozpisu dopĺňajú aktuálne informácie o stave povrchu cesty. Je totiž veľký rozdiel, čí je zákrute mláka alebo ľad. Slovenský majster Martin Koči by o tom vedel hovoriť z vlastnej skúsenosti...
Pre Thierryho Neuvilleva sa Monte začalo komplikovať už pred štartom. Jeho špión Bruno Thiry, ktorého si mnohí pamätajú zo štartov s Octaviou WRC, alebo zo Zlína, kde štartoval na Barumke, totiž náhle ochorel. Zaskočil ho teda Neuvilevov tímový kolega Dani Sordo. V tíme Hyundai sa zišli v Monaku ešte dvaja majstri sveta, deväťnásobný Sébastien Loeb, ktorý vyhral Monte Carlo sedemkrát, (najrýchlejší bol osemkrát, ale prvýkrát v roku 2002 ho dodatočne penalizovali) a úplne nový majster Ott Tänak, ktorý bol v Monaku už raz druhý a dvakrát tretí. Šesťnásobný šampión Sábastien Ogier sa ocitol v Toyote a keby vyhral v Monaku ôsmykrát, bola by to rarita, lebo by to bolo na aute piatej značky. Ale zatiaľ ostalo pri štyroch: Peugeot, VW, Ford a Citroen.
Tradične sa začínalo už vo štvrtok večer na dvoch úsekoch, a dilema bol výber pneumatík, pretože prvá skúška bola suchá, druhá najmä v druhej polovici primŕzala. Najlepšou voľbou boli supermäkké, mali ich Ogier, Loeb i Neuville, ale Neuville si ich pošetril získal mierny náskok. V piatok bol najväčšou udalosťou havária Otta Tänaka na štvrtej RS. V rýchlosti 185 km/h mu auto po klesaní nedotočilo relatívne miernu zákrutu a dlho sa kotúľalo mimo cesty.
Našťastie posádka vystúpila u auta nezranená. Keď videl kolega Neuville Tänakove stopy na asfalte, tak radšej ubral... a do čela sa prebojoval Elfyn Evans na Toyote Yaris. Odvtedy sa začala samostatná súťaž troch mužov, Evansa, Ogiera a Neuvilla. Loeb, Lappi (Ford) a mladý Rovanperä (Toyota) s väčším odstupom bojovali o zvyšné miesta. Nedeľa vyšla najlepšie Thierymu Neuvilleovi, tri skúšky pred koncom sa usadil na čele a Sébastien Ogier zdola kolegu Evansa až na poslednej Power Stage, Najrýchlejším auto kategórie R5 bol Citroen C3 R5, za volantom sedel Eric Camili,
Rallye Monte Carlo 2020:
1. Nueville Hundai i20 WRC 3:10:57,6
2. Ogier Toyota Yaris WRC +12,6
3. Evans Toyota Yaris WRC +14,3
4. Lappi Ford Fiesta WRC +3:09,0
5. Rovanperä Toyota Yaris WRC +4:17,2
6. Loeb Hyundai i20 WRC +5:04,7
7. Katsuta Toyota Yaris WRC +11:27,9
8. Suninen Ford Fiesta WRC +13:30,4
9. Camilli Citroen C3 R5 +13:42,2
10. Ostberg Citroen C3 R5 +14:21,8
Poradie MS
Jazdci:
Neuville 30 bodov
Ogier 22 bodov
Evans 17 bodov
Lappi 13 bodov
Rovanperä 10 bodov
Loeb 8 bodov
Katsuta 6 bodov
Suninen 4 body
Tímy:
Hyundai Shell Mobis WRT 35 bodov
Toyota Gazoo Racing WRT 33 bodov
M-Sport Ford WRT 20 bodov