Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Mitsubishi Space Star 1.2 CVT: Mestuodolný fešák
Mitsubishi Space Star je v portfóliu osobných áut značky jediným modelom, ktorý nepatrí do kategórie crossover/SUV. Meno na európskom trhu si vypožičal od staršieho kompaktného MPV, no ide o nástupcu u nás známeho Colta. Túto generáciu vyrábajú od roku 2012, vo svete je známa aj pod menom Mirage. Na náš trh vstúpil až model po prvom facelifte. Teraz prichádza na rad druhá modernizácia, ktorá mu dodáva oveľa sebavedomejší, mladistvý vzhľad. Vyskúšali sme ho s atmosférickým motorom 1.2 MIVEC 59 kW (80 K) a objavili niekoľko atribútov, vďaka ktorým môže byť veľmi zaujímavou alternatívou a dobrým mestským "kamarátom do dažďa".
Mitsubishi kompletne prepracovalo prednú časť, ktorá dostala typickú masku Dynamic Shield. Poznáme ju z väčších modelov značky a aj „prckovi“ náramne sadla. Náš kus dozdobil vzhľadový paket Sport. Za 890 eur dostanete športový bodykit, ktorý v kombinácii so žlto-zlatým lakovaním pôsobí ako pútač pohľadov. Ide však len o optické korenie, športovanie od Space Staru neočakávajte. O tom však neskôr.
Test Mitsubishi Space Star prinášame aj vo video formáte:
Mitsubishi svoj Space Star porovnáva s konkurentmi segmentu A, teda triedy miniáut. Samotný Space Star však stojí kdesi na rozhraní tried, s vonkajšími rozmermi 3845 mm x 1665 mm x 1505 mm alebo rázvorom osí kolies 2450 mm atakuje segment B, triedu malých áut. Pre porovnanie, Suzuki Swift patrí o triedu vyššie, no s dĺžkou karosérie 3840 mm a rázvorom osí kolies 2450 mm sú si za jedno.
Po veľmi príjemnom prvom pocite z vonkajšieho dizajnu nasadám do interiéru a pociťujem prvý kompromis triedy miniáut - neprirodzene vysoký posed za volantom. To však niekomu môže vyhovovať, zároveň sa do Space Staru ľahko nastupuje. Vyšší šoféri si polohu za volantom budú hľadať dlho a bude kompromisom. Navyše, volant je nastaviteľný len výškovo. Sedadlá sú tuhšie, ale príliš ploché a bez tvarovania. V zákrutách vás nepodržia, rýchle prejazdy Mitsubishi Space Star nevoňajú.
To je však všetko, čo môžem interiéru Space Star vyčítať. V rámci triedy totiž ponúka jednoduché, no výborne spracované plasty, ktoré nevŕzgajú a celok pôsobí ozaj robustne. Potešilo aj látkové čalúnenie na tapacíroch dverí spolu s mäkčenou lakťovou opierkou, čo v dnešnej dobe sekania nákladov nie je istota ani v autách o dve triedy vyššie.
Rozmery karosérie a optikou triedy štedrý rázvor osí kolies majú zabezpečiť dostatok priestoru pre pasažierov na zadných sedadlách. S výškou 186 cm som už mal vzadu „problém“. Kolená som zaboril do operadla predných sedadiel, no mäkké látkové čalúnenie mi v pohodlí neprekážalo. Hlava už kolidovala s čalúnením strechy. Bavíme sa však o malom mestskom aute, do ktorého sa napriek „mini“ rozmerom vojde štvorica cestujúcich do výšky cca 180 cm. A to sa počíta.
Aj keď Space Star ponúka nadpriemerný priestor, o rekordmana triedy nejde. Napr. v takej Škode Citigo si dozadu sadnete podobným spôsobom, ale Hyundai i10 ponúkne viac miesta. Objem batožinového priestoru je solídnych 235 litrov. Nakladacia hrana je však vyššie, čo je v tejto triede častý jav.
Tvary palubnej dosky sú jednoduché, no nadčasové. Pred vodičom je prehľadný prístrojový panel, ergonómia vyhovuje. Samostatný panel klímy ostáva, po facelifte pribudol nový infotainment systém SDA3 s centrálnou 7-palcovou dotykovou obrazovkou. Potešil peknou a prehľadnou grafikou. Veľa toho síce nevie, no na dotyk reaguje veľmi svižne a v menu sa rýchlo zorientujete. V tejto triede patrí k tomu najlepšiemu, zároveň podporuje prepojenie smartfónu cez Apple Car Play a Android Auto. Pokračujte na ďalšej stránke testu.