Thumb 9 Thumb 1 Thumb 2 Thumb 3 Thumb 4 Thumb 5 1024x597 conti wc8s sk Thumb 8 Thumb 9 Thumb 10 Thumb 6 Thumb 7 Thumb 11 1024x597 conti wc8s sk Thumb 12 Thumb 13 Thumb 14 Thumb 15 Thumb 16 Thumb outlander cennik 2025 Thumb 17 1024x597 conti wc8s sk Thumb new outlander phev moonstone grey 041hr Thumb new outlander phev moonstone grey 040hr Thumb new outlander phev moonstone grey 044hr Thumb new outlander phev moonstone grey 045hr

JAZDA s novým Mitsubishi Outlander 2025. Poznáme ceny na slovenskom trhu

4. generácia japonskej ikony v triede strednej veľkých SUV sa v čase čítania tohto článku začína predávať už aj na Slovensku. A prichádza v prekvapivo dobrej fyzickej forme.

Video:


So značkou Mitsubishi to na starom kontinente pred niekoľkými rokmi vyzeralo všelijako. Značka vtedy vyhlásila, že v Európe už nepredstaví žiadny nový model. Japonci našťastie prehodnotili stratégiu a nevzdali to. Odvtedy predávajú aj nové Mitsubishi ASX a Colt. Sú to modely, ktoré vznikli zo spolupráce so značkou Renault a je to na nich vidieť. No tento rok je v znamení nového Mitsubishi Outlander, a toto auto nie je žiadnym rebrandovaným Renaultom. Zdieľa síce rovnaký aliančný základ platformy CMF-CD spolu s Nissanom X-Trail, no v mnohých oblastiach ide o svojské auto s vlastnými Mitsubishi riešeniami. Najviac vyčnieva azda plug-in hybridným pohonom, ktorý je v prípade Outlanderu špecifický a nezdieľa ho so žiadnym aliančným súrodencom. Ide o vylepšenú, výkonnejšiu verziu systému, ktorý ponúka menší braček Eclipse Cross.

Nový Outlander s dĺžkou karosérie 4,72 m prekonáva svojho predchodcu o 2,5 cm a rázvor osí kolies je dlhší o 3,5 cm. Ale pozor, ide o podstatne robustnejšie auto, keďže je zároveň o 6 cm širšie a o 4cm vyššie. Ak ho porovnáme so spomínaným X-Trailom, tak Outlander je o 4 cm dlhší, no v porovnaní s takým Kodiaqom zasa o 4 cm kratší. K dispozícii je len v 5-miestnom usporiadaní interiéru a výlučne s plug-in hybridným pohonom, ktorý štandardne roztáča všetky kolesá. Vo svete sa 4. generácia Outlanderu predáva už niekoľko rokov a aj so 7-miestnym interiérom a inými motorizáciami. Na starý kontinent prichádza nová vlajková loď značky s oneskorením.

Kabína je rozhodne kvalitnejšia ako v prípade predchodcu a opticky atraktívna. Dojem z luxusu kazia len niektoré malé detaily, ako napr. „karbónový“ dekor okolo ovládania sťahovania okien. Ten sa do Outlandera nehodí.

Novinku sme mali možnosť vyskúšať a otestovať v okolí Lisabonu, v Portugalsku. Keďže počasie bolo šialené a niekoľkominútové slnko striedali prietrže mračien, ihneď som ocenil dobré izolovanie kabíny od vonkajšieho hluku. Vyhlasujem, že s tak tichým a kultivovaným Mitsubishi som zatiaľ nejazdil. Výborne je utlmený aj spaľovací benzínový štvorvalec, do kabíny sa jeho zvuková kulisa výrazne neprenáša ani v režimoch jazdy, ktoré si žiadajú vytáčanie do vyšších otáčok. To sa však paradoxne nedá povedať o elektromotoroch. Tie citeľne pri akcelerácii „pískajú“ typickým zvukovým prejavom elektrického motora. Nie je to výnimočné a stretávame sa stým aj pri iných autách s týmto typom pohonu, no sú aj konkurenti, ktorí majú vyslovene tiché elektromotory.

Plug-in hybrid Mitsubishi je poskladaný zaujímavo a rozhodne má špecifický charakter. Mimochodom, práve Outlander bol v roku 2013 prvým SUV s nabíjateľným hybridným pohonom. Na princípe práce sa odvtedy až tak veľa nemenilo, podobne ako aj iní japonskí výrobcovia áut idú v Mitsubishi evolučnou cestou. Spaľovacím srdcom je 2.4-litrový, časom overený benzínový štvorvalec MIVEC s nepriamym vstrekovaním paliva. Jeho efektívna verzia pracuje v Outlanderi samozrejme v Atkinsonovom cykle a s kompresným pomerom 11,8:1. Má dlhozdvihovú konštrukciu a samotný vyvinie 100 kW (136 k)/ 203 Nm. Elektrické srdcia sú dve. Predný elektromotor má výkon 85 kW (116 k) a zadný dokonca 100 kW (136 k). Medzi prednou a zadnou nie je potrebné žiadne mechanické prepojenie, keďže o pohon zadných kolies sa postará spomínaný samostatný elektrický motor. A potrebná nie je v tomto prípade ani prevodovka. Hybridný systém pracuje len so stálymi prevodmi, či už pre elektromotory alebo pre spaľovací štvorvalec. Okrem sériového usporiadania dokáže hybrid pracovať v paralelnom usporiadaní. Pri bežnej jazde posielajú silu na kolesá elektromotory, spaľovací motor funguje ako generátor a vyrába elektrickú energiu pre elektromotory, resp. ju podľa potreby ukladá do 22,7 kWh batérie. Pri vyšších rýchlostiach pracujú spaľovací aj elektrické motory spoločne a priamo posielajú silu na kolesá cez stále prevody. Výsledkom je veľmi plynulý a kultivovaný pohon bez prískokov pri zmene režimov a s „maslovým“, pohodovým charakterom. Systémový výkon 225 kW (306 k) a krútiaci moment 450 Nm však akosi zriedil práve princíp fungovania tohto hybridu. Jednoducho to stádo žrebcov necítiť...Dynamika je však napriek tomu slušná, akurát by ste Outlanderu hádali menší celkový výkon. A potvrdzuje to aj udávané zrýchlenie 0-100 km/h za 7,9 sekundy. Nie je to vyslovene veľa, no plug-in hybridná Toyota RAV4 s podobnou hmotnosťou a takmer na chlp zhodným výkonom na stovku vypáli za rovných 6 sekúnd. Maximálna rýchlosť nového Outlanderu je limitovaná na 170 km/h.

Vďaka generačne zväčšenej batérii vystačí jej plné nabitie na 113 km čisto elektrickej jazdy v mestskom režime. Priemer podľa WLTP by mal byť na úrovni 85 km. A to stačí väčšine Európanov na to, aby svoj denný motoristický život zvládli práve v čisto elektrickom rytme. A nevadí ani diaľničná rýchlosť, pretože na elektrinu z batérie dokáže Outlander jazdiť rýchlosťou až 135 km/h. Výhodou je možnosť nabíjať batériu aj na rýchlonabíjačkach (DC nabíjanie) výkonom do 50 kW. To väčšina konkurentov neponúka. No Mitsubishi zvolilo nešťastný konektor CHAdeMo, ktorý na novo postavených rýchlonabíjačkách už nenájdete a vytráca sa aj zo starších staníc, ktoré prešli renováciou. Japonci však sľúbili neskorší príchod klasického CCS konektora. Palubná AC nabíjačka má výkon 3,5 kW, v tomto smere zasa väčšina konkurencie ponúka dvojnásobnú hodnotu. Mne by počas prvej jazdy vystačila plne nabitá batéria na 75 km elektrickej jazdy. Spotrebu benzínu v hybridnom režime som kvôli krátkosti času nemal šancu objektívne odsledovať, ale budeme sa jej venovať v domácom teste.

Na zadných sedadlách je mimoriadna priestorová ponuka, no lavica sa nedá pozdĺžne posúvať. Chválime tiež malý schod stredového tunela a šírku zadnej lavice, ktorá je vhodná aj pre troch stredne stavaných ľudí.

Kabína sa zmenila výrazne, či už dizajnovým jazykom alebo použitými technológiami. Outlander vyzerá moderne, má výbornú výbavu a využíva lepšie materiály ako predtým. Niektorými poťahovými materiálmi sa snaží navodiť luxusný, prémiový dojem. Páči sa mi tiež rovnaké vyhotovenie obkladov dverí v prednej a zadnej časti, ktoré sú prakticky totožné. Majorita konkurentov, hlavne tých pôvodom od európskych značiek, si zvykla využívať vzadu o triedu (možno aj dve) menej hodnotné materiály. Audiofilov poteší vrcholný a fakt podarený ozvučovací systém Yamaha.

Vrcholný audiosystém vznikol v spolupráci s firmou Yamaha a Mitsubishi je naň obzvlášť pyšné. Hrá naozaj výborne a tóny sa „nezlievajú“ ani pri vysokých hlasitostiach.

Na dvojici veľkých displejov (digitány prístrojový panel aj stredový displej infotainmentu) znalci ihneď rozpoznajú podobnosť až totožnosť s Nissanom Qashqai/X-Trail. To však vôbec nie je výčitka, pretože patria medzi tie lepšie a prehľadnejšie. Akurát som v Outlanderi nenašiel pri prvej jazdnej ochutnávke integrované google služby, ako to má napr. Qashqai. Auto som však mal k dispozícii niekoľko hodín a snažil som sa najmä nazbierať čo najviac dojmov z pohonu a podvozka. Dôkladne som sa možnostiam v infotainmente nevenoval. Pochvala smeruje k jednoduchému nastaveniu asistenčných systémov. V palubnom menu si zvolíte individuálny režim asistentov a zapnete/vypnete tie, ktoré chcete a nechcete používať. Následne po každom štarte stačí dvoma jednoduchými kliknutiami na volante zvoliť tento váš obľúbený režim. Jednoduché a logické.  

Kufor je široký a dobre využiteľný, no po plató relatívne plytký. Základný objem 498 l je na takto veľké SUV skôr podpriemerná hodnota.

Outlander si ma jednoznačne získal podvozkom, ktorý je oproti predchodcovi kompletne prepracovaný a preladený, keďže aj využíva odlišný technický základ. Na pomery tak veľkého a relatívne ťažkého auta je nesmierne mrštný a ponúka výbornú ovládateľnosť pri zachovaní solídneho komfortu odpruženia aj na väčších, 20-palcových kolesách. Outlander sa výrazne nenakláňa, má presné a prirodzené riadenie, na priečnych nerovnostiach nebúcha a poteší aj tuhosťou karosérie. Je tiež dôkazom, že adaptívne tlmiče nie sú potrebné, ak inžinieri a ladiči zvládnu výborne trafiť kombináciu tlmičov a pružín. Tu badať podobnosť s Nissanom X-Trail a tiež zjavne podarený základ aliančnej platformy CMF-CD s nezávislým zavesením kolies zadnej nápravy.

Outlander sa nezľakne ani terénu. Má schopný elektrický pohon všetkých kolies, svetlú výšku 199 mm a rôzne terénne režimy na rôzne povrchy s rôzne nastavenou elektronikou pohonu a rozdeľovaním krútiaceho momentu medzi jednotlivé kolesá.

A ani tá predná MacPherson náprava nie je len taká obyčajná. Využíva ľahké a pevné kované spodné ramená. Sú to krásne odliatky z hliníkovej zliatiny, nie obyčajné plechové výlisky ako napr. pri Škode Kodiaq. Podvozok je naozaj výborný, a to po každej stránke. Jediné, čo spočiatku môže pre nového majiteľa pôsobiť ako „informačný smog“, je až prehnané množstvo rôznych jazdných režimov a nastavení. Veď posúďte sami. Tri základné jazdné režimy na asfalt dopĺňa štvorica režimov pre nespevnené cesty, rozdelené podľa typu povrchu. Okrem toho je počas jazdy k dispozícii päť úrovní nastavenia miery rekuperácie a tiež samostatný režim jazdy jedným pedálom. A aby toho nebolo málo, je tu aj niekoľko „elektrických“ režimov určených na to, ako má systém využívať uloženú energiu v batérii. Skombinujte si to dokopy a vyjde vám až zbytočne veľké množstvo možných kombinácii.

Outlander stojí na 18- alebo 20-palcových diskoch kolies. Ani na tých väčších nie je podvozok uskákaný alebo nekultivovaný. Japonci tiež ukázali, že k výborným jazdným vlastnostiam stačia „neadaptívne“ tlmiče s jednou charakteristikou pruženia.

Ceny nového Outlanderu začínajú na sume 51 900 tisíc eur. To vzhľadom na plug-in hybridný pohon, veľkosť auta a štandardne pohon všetkých kolies rozhodne je zaujímavá ponuka aj v porovnaní s konkurenciou. No a na záver nesmieme zabudnúť ani na výbornú základnú výbavu. Mimochodom, podľa ľudí z Mitsubishi je nový Outlander už v základe lepšie vybavený ako jeho predchodca vo vrcholnom výbavovom stupni. S iným ako plug-in hybridným pohonom sa momentálne v Európe nepočíta. Zatiaľ len teoretickou možnosťou v talóne ostáva aj plne hybridný pohon e-Power z Nissanu X-Trail, keďže jeho zástavba do Outlanderu by vďaka spoločným základom nebola vôbec problémom. V týchto turbulentných časoch pravdepodobne ani sama značka presne nevie, ako to nakoniec s motorizáciami vzhľadom na dopyt zákazníkov v Európe bude. Sme však veľmi radi, že Mitsubishi u nás bude vôbec Outlander predávať. Je to sympatický nabíjateľný hybrid s osobnosťou univerzálneho auta s SUV vlastnosťami a vzhľadom na jeho charakteristiky aj za férovú cenu. Skúste si ju porovnať s priamymi konkurentmi v rovnakej kategórii/automobilovej triede a s podobnou výbavou. Budete milo prekvapení.

Kompletný cenník vrátane výbavy nájdetu tu: MITSUBISHI OUTLANDER 2025 CENNÍK