Video
Každý týždeň pre vás pripravujeme známu motoristickú reláciu Motoring, ktorú vysiela televízia TA3.
TEST Hyundai i20 1.0 T-GDi Style: Podvozkom naznačuje potenciál i20 N
Po i20 vo výbave Family sme otestovali to isté auto vo vrcholnom prevedení Style a zatiaľ s najvýkonnejším motorom, benzínovým trojvalcom 1.0 T-GDi 88 kW/120 k v mild hybridnom prevedení. Hyundai i20 v najvyššej výbave Style ponúka úplne iný zážitok z auta, nielen po estetickej a teda umeleckej, ale aj jazdnej stránke. Vrcholná verzia i20 do veľkej miery prezrádza, naznačuje potenciál športovej čerešničky na torte, ktorou bude i20N.
Videotest:
Po prvom teste nového Hyundai i20 som bol nesmierne zvedavý na to, čo predvedie vrcholné prevedenie vo výbave Style. Na prvé stretnutie sme totiž i20 dostali v rozumne nakonfigurovanej verzii Family, ktorá však predsa len vnútri pôsobila trochu nudne a nasadila výlučne tvrdé plasty. Druhou oblasťou s otáznikom bol komfort jazdy, keďže už na 16-palcových kolesách pôsobil malý Hyundai až príliš tuho, tvrdo... a neodpustil si ani občasné odskočenie zadnej nápravy. Style má o palec väčšie disky a nízkoprofilové pneumatiky. Poslednou oblasťou veľkého záujmu bol najsilnejší motor zo súčasnej ponuky, 1.0 T-GDi 88 kW/120 k, ktorý na rozdiel do Kony kúpite len v mild-hybridnom prevedení. Poďme sa na takto našpecifikovaný Hyundai pozrieť podrobnejšie.
Prečítajte si tiež:
TEST Hyundai i20 1.0 T-GDi Family: Sebavedomé malé auto z dobrých surovín
Nová generácia i20 oproti predchodcovi narástla. Platformu GB určenú pre malé autá síce zdieľa s predchodcom, má však o 10 mm dlhší rázvor osí kolies, karoséria je o 5 mm dlhšia a o 41 mm širšia. Kvôli atraktívnejšiemu dizajnu je zároveň o 24 mm nižšia, s o chlp kratšími prevismi. Vďaka tomu pôsobí atletickejšie.
Porovnanie základných rozmerov a objemu kufra s predchodcami:
Hyundai i20 (2020) | Hyundai i20 (2014-2020) | Hyundai i20 (2008-2014) | |
Dĺžka (mm) | 4040 | 4035 | 3940 |
Šírka (mm) | 1775 | 1734 | 1710 |
Výška (mm) | 1450 | 1474 | 1490 |
Rázvor (mm) | 2580 | 2570 | 2525 |
Batožinový priestor (l) | 352 (262 mild hybrid) | 326 | 295 |
Odvážny vzhľad povyšuje ešte viac výbava Style s veľkými 17-palcovými kolesami alebo LED prednými parabolovými svetlami. Novinka vyzerá extravagantne, s ostro rezanými linkami dokáže zaujať a vystupuje z davu. Nie každému musí byť dizajnový jazyk Sensuous Sportiness po chuti, mne sa však páči. Ak chcete ešte viac optického korenia, siahnite po športovo ladenej výbave N Line. V nej vyzerá malý Hyundai fantasticky. Vrcholom bude športová verzia i20 N s turbobenzínovým motorom 1.6 T-GDi a výkonom 150 kW (204 k).
Odvážny, no zároveň veľmi funkčný je tiež interiér novej i20. Palubná doska sa oproti predchodcovi zmenila na nepoznanie. Ide o nový dizajnový smer, s uhladenými líniami a zaujímavým tvarom, inšpirovaným prírodnými úkazmi. Po skúsenostiach s výbavou Family som bol na Style zvedavý, hlavne s ohľadom na použitie aspoň kúska mäkčených plôch. A dočkal som sa. Aj keď majorita plastov ostala tvrdá, vrátane vrchu palubnej dosky, kvalitnejšie prevedené obklady dverí s mäkčenými lakťovými opierkami a ďalšie minoritné zlepšenia (lakované vnútorné kľučky, dvojfarebné prevedenie interiéru...) posúvajú dojem z kabíny o level vyššie. Niektorí konkurenti však pôsobia hodnotnejším dojmom (Peugeot 208, Toyota Yaris, Honda Jazz, Opel Corsa...). Spracovanie interiéru je optikou triedy na špici. Vnútorné panely pôsobia pevným dojmom, nevŕzgajú a ich zlícovanie je až prekvapivo dôkladné a presné.
Ovládanie základných funkcií spája tradičné hardvérové tlačidlá a modernu v podobe rýchlo reagujúceho dotykové displeja. Páči sa mi tiež až luxusne pôsobiaci a zároveň prehľadný samostatný panel klimatizácie. Moderné technológie zastupuje tiež dvojica displejov,10,25-palcový digitálny prístrojový panel Supervision (rovnaký nájdete aj v novom Tucsone) a v našom prípade vrcholný 10,25-palcový dotykový displej infotainmentu s navigáciou a online dátami. Slabšie vybavené verzie majú 8-palcový centrálny displej s dvoma otočnými ovládačmi a niekoľkými mechanickými tlačidlami.
Vrcholný 10,25-palcový displej infotainmentu s navigáciou má kvalitnú grafiku, rýchle reakcie a tiež prehľadné menu. Podporuje Android Auto a Apple Car Play. Prostredníctvom aplikácie Bluelink môžete skontrolovať stav vozidla na diaľku cez smartfón a tiež ovládať niektoré základné funkcie.
Po nasadnutí do skvelých športovejšie ladených sedadiel verzie Style si uvedomíte ich výrazné bočné vedenie. Telo fixujú optimálne, sú však určené skôr pre štíhlejšie postavy, širších by už v chrbtovej časti mohli trochu tlačiť. V kabíne novej i20 sú všetky ovládacie prvky logicky rozmiestnené, ergonómia už tradične špičková a posed si vďaka širokým možnostiam nastavenia pozície volantu a sedadla nájdete ľahko. Prední pasažieri si tiež budú užívať optikou triedy nadpriemernú šírku interiéru. Oceňujem tiež pozdĺžne nastaviteľnú stredovú lakťovú opierku. Odkladacích priestorov je dostatok, dobré je aj ich prevedenie.
Pozitívne dojmy z priestorovej ponuky panujú aj na zadných sedadlách. Z platformy a rozmerov karosérie vyťažili konštruktéri maximum, vzadu sa pohodlne odvezú aj dvaja urastení cestujúci. Ja s výškou 186 cm som si za seba sadol ešte s 2 cm rezervou na kolená, prekvapila ma tiež vzdušnosť v okolí ramien a lakťov. Hyundai i20 ponúka vzadu rozhodne viac miesta ako väčší crossover Kona, a lepšie som sa na zadných sedadlách cítil aj v porovnaní s Hyundaiom i30. Palec hore a klobúk dole.
Batožinový priestor má pri nehybridných verziách veľmi slušný základný objem až 352 l. Do tohto objemu však Hyundai zarátal aj priestor pod podlahou kufra, ktorú v testovanej verzii okupuje batéria mild-hybridného systému. "Papierovo" sa tak objem zmenšil o 90 l na výsledných 262 l. Priestor nad podlahou kufra ostáva totožný. Potešila ma dvojitá podlaha, čo je v tejto triede raritou, podobne ako je kvalitne prevedené čalúnenie. Nakladacia hrana je vyššie, v tejto triede však nejde o nič výnimočné.
Batožinový priestor má kvôli zástavbe batérie mild-hybridu menší objem, a to 262 l. Nad podlahou však ostáva rovnaký priestor ako pri nehybridných motorizáciách.
Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, dynamika, spotreba paliva).