Peugeot 11 2020 1140x190
Thumb hyundai i20 n 8 Thumb hyundai i20 n 1 Thumb hyundai i20 n 2 Thumb hyundai i20 n 3 Thumb hyundai i20 n 4.1 Thumb hyundai i20 n 5 Continental 09 2020 1024x597 Thumb hyundai i20 n 6 Thumb hyundai i20 n 7 Thumb hyundai i20 n 9 Thumb hyundai i20 n 10 Thumb hyundai i20 n 11 Thumb hyundai i20 n 12 Continental 09 2020 1024x597 Thumb hyundai i20 n 13 Thumb hyundai i20 n 14 Thumb hyundai i20 n 15 Thumb hyundai i20 n 16 Thumb hyundai i20 n 17

Ostrý Hyundai i20 N oficiálne: Esencia radosti z jazdy v malom balení

Nový Hyundai i20 N je konečne tu. Kórejská značka v roku 2020 ukázala snáď najviac automobilových noviniek spomedzi všetkých značiek. Pre nadšencov rýchlej jazdy a športových modelov je vrcholom roka práve nový malý hothatch segmentu B. Hyundai i20 N sa začne na Slovensku predávať v druhom štvrťroku 2021.

Už pri prvých jazdách s prvým skvelým autom divízie N, Hyundaiom i30 N kórejská značka zdôraznila, že ešte viac ako o maximálne výkony a rýchle časy na okruhoch išlo pri vývoji o radosť z jazdy a "tlkot srdca". Jednoducho, Hyundai sa rýchle modely N snaží stavať trochu odlišnejšie ako konkurencia. Najväčšou prioritou je práve emócia za volantom, ktorá sa číslami úplne odmerať nedá. Vďaka tomu je napr. i30 N nielen rýchly, ale aj mimoriadne zábavný a charizmatický model s čerešničkou na torte v podobe parádne "hulvátskeho" zvukového prejavu výfuku. Taká Honda Civic Type-R síce je objektívne rýchlejšia a výkonnejšia, ale oproti "N"ku znie ako chudobný príbuzný...

Odporúčame:

Modernizovaný Hyundai i30 N 2021: Viac výkonu a radosti z jazdy!


Podľa rovnakého receptu ako i30 N postavili aj kompaktnejšieho brata, Hyundai i20 N. Máme tušenie, že vďaka nižšej hmotnosti môže ísť dokonca o zábavnejšiu alternatívu k väčšiemu bratovi. Konkurencia v podobe Fiesty ST, Pola GTI, Suzuki Swift Sport alebo aj Mini Cooper S sa musí mať na pozore. Prichádza totiž so silnými zbraňami.

Hyundai i20 N je ľahký a zároveň výkonný

Nový Hyundai i20 N poháňa turbodúchadlom prepĺňaný benzínový štvorvalec 1.6 T-GDi s priamym vstrekovaním paliva. Spolupracuje so 6-st. manuálnou prevodovkou s upravenou kulisou radenia. Dosahuje maximálny výkon 150 kW (204 k). S pohotovostnou hmotnosťou 1190 kg, rovnakou ako súťažný špeciál i20 Coupe WRC, má nový i20 N jednu z najlepších hodnôt výkonovej hmotnosti vo svojej triede. Hyundai i20 N dosahuje maximálnu rýchlosť 230 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 6,7 sekundy.

1.6 T-GDi poskytuje maximálny krútiaci moment 275 Nm už od 1750 - 4500 ot/min. Značka tvrdí, že vďaka parádnej pružnosti a dostatku síl v nízkych otáčkach je i20 N súčasne bez kompromisov vhodný aj na každodenné jazdenie. Svoj maximálny výkon 150 kW (204 k) motor dosahuje pri 5500 - 6000 ot/min. Ventilový rozvod využíva nový systém variabilného časovania značky Hyundai CVVD (ContinuouslyVariableValveDuration), ktorý reguluje dobu otvorenia ventilov podľa jazdnej situácie a prispieva tak k zvýšeniu výkonu a zníženiu spotreby paliva o 3 percentá. Prepĺňanie zabezpečuje turbodúchadlo s kvapalinovým chladičom komprimovaného vzduchu. Na prípravu zmesi slúži vysokotlakové priame vstrekovanie s tlakom 350 barov, zaručujúce optimálne rozptýlenie paliva pre efektívne spaľovanie.

Pre Hyundai i20 N bola zosilnená a modifikovaná 6-stupňová manuálna prevodovka, ktorá znáša väčší krútiaci moment a vysoké otáčky. Rovnako ako v modeloch i30 N má prevodové ústrojenstvo špecifické funkcie pre zvlášť dynamickú jazdu. Funkcia automatického prispôsobenia otáčok pri preraďovaní (Rev Matching), ktorá sa aktivuje osobitným tlačidlom na multifunkčnom športovom volante N, synchronizujúca otáčky motora s otáčkami prevodovky. To umožňuje "mäkšie" alebo športovejšie preradenie smerom nadol – podľa nastaveného jazdného režimu. Nechýba tiež Launch Control pre efektívny a čo najrýchlejší rozjazd z miesta. Nový Hyundai i20 N môže byť na želanie vybavený aj mechanickým samosvorným diferenciálom N CornerCarvingDifferential. 

"N" prvky, ktoré si obľúbite

Systém N GrinControl umožňuje zákazníkom prispôsobiť si vozidlo nastavením jedného z piatich jazdných režimov: Normal, Eco, Sport, N a N Custom. Jazdné režimy nastavujú parametre motora, elektronického stabilizačného systému ESC, posilňovač riadenia a zvuk výfuku, tak aby boli optimalizované pre rozdielne jazdné podmienky. V režime N Custom si vodič môže pre každý uvedený komponent vozidla individuálne nastaviť hodnoty režimov Normal, Eco, Sport a Sport+ podľa osobných preferencií a cestných podmienok pomocou pavučinového diagramu na displeji systému infotainmentu. Tlačidlo N na multifunkčnom športovom volante umožňuje rýchlo prepnúť do zvoleného režimu. Pre ešte športovejší zážitok z jazdy sa dá aj elektronický stabilizačný systém ESC nastaviť v troch stupňoch: zapnutý, športový režim a úplne vypnutý. Ďalšie špecifické prvky sú elektrický zvukový generátor, klapky v koncovom tlmiči výfuku na modifikáciu zvuku a indikátor opotrebovania brzdového obloženia (PWI).

Podvozok

Konštruktéri Hyundai modifikovali a nanovo vyladili podvozok, brzdy a riadenie. Podvozok vystužili na 12 rozličných miestach, aby sa zlepšila a ovládateľnosť a  jazdné vlastnosti za všetkých poveternostných podmienok. Konštrukčné zmeny zahŕňajú aj dodatočnú výstuhu. Zosilnené horné úchyty tlmičových vzpier McPherson prednej nápravy a guľové čapy spolu s nanovo vyladenou geometriu so zväčšeným odklonom kolesa, nový priečny skrutný stabilizátor, ako aj nové vinuté pružiny a tlmiče pruženia zlepšujú jazdné vlastnosti pri športovej jazde. Nová predná náprava (N Power Sense Axle) a modifikovaná zadná náprava s vlečenými ramenami spojenými torzne pružnou priečkou lepšie odolávajú pôsobeniu bočných síl, čím prispievajú k zlepšeniu ovládateľnosti pri rýchlej jazde.

Prečítajte si tiež:

Hyundai i20 N Line prichádza v atraktívnom kabáte. Nasledovať bude i20 N!

Nové vyladenie má aj hrebeňové riadenie s elektrickým posilňovačom, namontovaným na stĺpiku riadenia (C-MDPS), prevodový pomer riadenia je 12,0:1 oproti 12,4:1 pri ostatných verziách i20. Vvýkonná brzdová sústava s kotúčovými brzdami vpredu i vzadu má na prednej náprave kotúče s priemetom zväčšeným o 40 mm oproti normálnym modelom i20 pre zvýšenie odolnosti voči vädnutiu. Disky kolies z ľahkej zliatiny sú obuté do špeciálnych, na mieru vyvinutých pneumatík  Pirelli P-Zero rozmeru 215/40 R18 so značením „HN“ (pre „Hyundai N“).

Dizajn

Dominantným prvkom na prednej časti karosérie je nárazník s veľkým otvorom na vstup chladiaceho vzduchu pre turbodúchadlom prepĺňaný motor. Široká maska chladiča s logom N logo má jedinečnú mriežku, ktorej tvar je inšpirovaný šachovnicovou traťovou vlajkou. Dominantou sú tiež detaily v červenej farbe. Na zadnej hrane strechy nápadné prítlačné krídlo zvyšuje aerodynamický prítlak, čím zlepšuje smerovú stabilitu i20 N pri rýchlej jazde. Zadný nárazník s difúzorom obsahuje ikonické trojuholníkové zadné hmlové svetlo, evokujúce dizajn modelov i30 N a i30 Fastback N. Nechýba decentná oválna koncovka výfuku. Ďalšími atraktívnymi prvkami dizajnu sú predné LED svetlomety a stmavené zadné skupinové svetlá, špeciálne 18-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny s matne sivou povrchovou úpravou a červené brzdiče predných kotúčových bŕzd s logami N.

V interiéri i20 N nasadilo športové predné sedadlá s integrovanými opierkami hlavy, športový multifunkčný volant N a rukoväť radiacej páky N, ako aj kovové pedále N. Čierny interiér obsahuj akcenty v modrej farbe PerformanceBlue a čierny strop kabíny. Digitálny združený prístroj má zobrazenie otáčkomera s variabilnou červenou zónou, ktorá sa mení podľa teploty motorového oleja, ako aj indikátor optimálneho preradenia z radu farebných svetiel na hornom okraji displeja.

Technické údaje Hyundai i20 N

Motor 1.6 T-GDi
Výkon 150 kW (204 k)
Maximálny krútiaci moment 275 Nm
Prevodovka 6-stupňová manuálna
Zrýchlenie 0-100 km/h 6,7 s
Maximálna rýchlosť 230 km/h
Rozmery 4.075 x 1.750 x 1.440 (rázvor: 2.580) mm