Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST BMW X3 xDrive30e: Atletické SUV s hybridnou dušou
BMW X3 si môžete kúpiť s benzínovými i naftovými motorizáciami a nechýba tiež vyslovene športový vrchol X3 M. Dokonca je v ponuke aj elektromobil iX3. No čo ak chcete „športovať“ a zároveň vám „vonia“ aj jazda čisto na elektrinu, ale rýdzi elektromobil vám zatiaľ domov nesmie? Odpoveďou je hybridný model X3 xDrive30e, ktorý spája svet spaľovacích a elektrických áut. Zaujal univerzálnym charakterom, dokáže jazdiť rýchlo a úsporne, no zástavba elektrického pohonu si vyžiadala určité kompromisy.
BMW X3 xDrive30e je moderné prémiové SUV dnešnej doby. Značky sa obracajú ako môžu, aby splnili prísne flotilové limity Európskej únie. Plug-in hybridné modely v sebe spájajú to dobré z oboch svetov – spaľovacieho aj rýdzo elektro sveta automobilov. Svoju daň to prináša v podobe vyššej hmotnosti, keďže jedno auto musí poňať dve technológie pohonu. Hybridná X3-ka je tak o 250 kg ťažšia ako ekvivalentný benzínový model. Aj cena je vyššia, v tomto prípade sa však prekvapivo oplatí priplatiť (viac v závere testu pri pohľade do cenníka). Poslednou nevýhodou môže byť vyššia zložitosť a potenciálne servisná náročnosť, čo opäť vyplýva z dvoch typov pohonu pod kabátom jedného auta.
Zásadné však je, že plug-in hybrid prináša množstvo skvelých výhod. Nie je však pre každého. Osobne by som si hybrid do zásuvky kúpil iba vtedy, ak by som ho mohol dobíjať doma. A na to vám najlepšie poslúži vlastná garáž, minimálne dvor rodinného domu kde ho môžete v noci pokojne nabíjať. Alebo v práci, aj to je riešenie... Okrem výhody dojazdu niekoľko desiatok km čisto na elektrinu vie tandem spaľovací motor a elektromotor slušne hýbať karosériou. X3 xDrive30e je štvrtým najsilnejším zástupcom z modelovej ponuky X3 a duo motorov sa krásne dopĺňa.
Odporúčame:
Nové BMW iX: Technologická vlajková loď značky sa ukázala v plnej kráse
Mníchovská značka má portfólio SUV modelov kompletne pokryté od X1 až po luxusný „autobus“ X7. Pri tomto teste som si však uvedomil, že X3 je tak akurát, a to z hľadiska viacerých kritérií. Nie je malé, ani zbytočne prerastené. Ponúka dostatok priestoru, je pohodlné ale dá sa s ním žiť aj v úzkych mestských uličkách. Zároveň mu nechýba určitý status, vyhľadávaný majiteľmi väčších prémiových SUV. A ešte jedna perlička na záver. Súčasná generácia BMW X3 je rozmermi a rázvorom osí kolies o kúsok väčšia ako prvá generácia X5 z roku 2000 – 2007. Na dĺžku meria 4708 mm, širka je 1891 mm a výška 1676 mm. Dlhý rázvor osí kolies má hodnotu 2864 mm. Z pohľadu konkurencie mu je najbližšie Audi Q5 alebo Mercedes-Benz GLC.
Súčasná generácia nepatrí medzi to najmladšie z ponuky BMW, no stále vyzerá výborne a budí rešpekt. X3 nie je vzhľadom tak agresívna ako najnovšie modely s veľkými ľadvinkami a úzkymi svetlami, no mnohým bude práve tento konzervatívnejší, a pre BMW tradičnejší kabát vyhovovať. S balíkom M Sport ("M paket") vzhľadu nie je čo vytknúť – športová elegancia bude v móde stále.
"Bavorský" interiér nadchne aj po rokoch
Vnútri sa ihneď cítite „doma“. Kokpit BMW mám zo všetkých prémiových nemeckých značiek najradšej a nesklamal ma ani tento kúsok. Práve naopak, vkusne našpecifikovaný interiér, ladený do tmavých odtieňov som obdivoval celý testovací týždeň. Perfektná poloha za bacuľatým volantom, pohodlné (aj keď v sedacej časti trochu užšie) predné sedadlá s parádnym bočným vedením alebo pocitová kvalita a zacielenie na šoféra sú odznakom bavorských kabín.
Kvalita materiálov a spracovanie je výborné, testovanému kusu však občas zaškrípali vnútorné plasty okolo A- a B-stĺpika po prechode výraznej priečnej nerovností. Nejde to však na vrub nízkej torznej tuhosti karosérie (BMW X3 je pevný ingot s mimoriadne tuhým telom).
Vzadu sa sedí pohodlne, vzhľadom na rozmery karosérie by to pre vyšších pasažierov chcelo viac miesta na kolená. Miesta je dostatok, no určite nie prebytok. S výškou 186 cm som si sám za seba sadol len s pár cm rezervou. Niektorí konkurenti vedia byť štedrejší.
Z batožinového priestoru ukrojila rovných 100 litrov batéria, ukrytá pod podlahou kufra. 450 l vám pravdepodobne vystačí, vzhľadom na rozmery karosérie však ide o podpriemernú hodnotu.
Práve tu videť rozdiel v riešení plug-in hybridov, do ktorých elektrický pohon namontovali dodatočne a úplne nových modelov, pri ktorých konštruktéri už na rysovacom plátne rátali so zástavbou batérie a ďalších súčastí. Takéto hybridy však prichádzajú na trh až teraz (napr. nová KIA Sorento PHEV). Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, pohon, dynamika, dojazd na elektrinu, spotreba paliva, nabíjanie).