Nový Peugeot 208 prichádza z Trnavy, aj v elektrickej verzii
Druhá generácia malého hatchbacku má výraznejší dizajn a je doslova natlačená asistenčnými systémami.
Ubehlo takmer osem rokov od chvíle, keď sme híkali nad prvými fotografiami Peugeotu 208. Po úspešnej Dvestošestke a nemastnej-neslanej Dvestosedmičke, prišiel hatchback s výrazným dizajnom karosérie a najmä interiéru. Práve v ňom debutovala filozofia i-Cockpit s vyššie položeným prístrojovým panelom, na ktorý sa šofér pozerá ponad miniatúrny volant.
Peugeot aktuálne odhalil úplne nový malý hatchback. Nevolá sa Peugeot 209, pretože Francúzi medzičasom ustálili názvoslovie svojich modelov. Je to jednoducho nový Peugeot 208.
Kým prvá Dvestoosmička priniesla dizajnový jazyk, ktorým sa následne inšpirovali ostatné modely, teraz je to presne naopak. Nový Peugeot 208 čerpá inšpiráciu od väčšej Päťstoosmičky. Na karosérii pribudli ostré hrany, "pazúre" alias denné svietenie natiahnuté až do nárazníka, tmavou lištou opticky prepojené koncové svetlá alebo štylizovaný názov modelu, umiestnený na kapote motora. Zaujímavo pôsobia príplatkové čierne lesklé lemy blatníkov, ktoré nemajú ochrannú, ale vyslovene estetickú funkciu. Najväčšie disky dostali priemer 17 palcov.
Základné proporcie karosérie, tvar bočných okien alebo vonkajšie spätné zrkadlá evokujú predchodcu, ale nenechajte sa pomýliť. Toto je úplne nové auto, postavené na najnovšom technickom základe CMP (Common Modular Platform). Nová podvozková platforma váži o 30 kilogramov menej než predchádzajúca PF1, je priestorovo úspornejšia a lepšie tlmí hluk i vibrácie.
Azda najdôležitejšou novinkou je priestor pod podlahou, určený pre zabudovanie akumulátorov. Peugeot 208 totiž prichádza aj v čisto elektrickej verzii, nazvanej "e-208".
Elektromotor pod prednou kapotou dosahuje výkon 100 kW (136 k) a najvyšší krútiaci moment 260 Nm. Predné kolesá roztáča cez jeden stály prevod. Lítiovo-iónový akumulátor, ukrytý pod podlahou, prispieva k nižšiemu ťažisku auta a zároveň nezaberá priestor pre posádku, ani batožinu. Má kapacitu 50 kWh a podľa prísnejšej normy WLTP umožní malému Peugeotu dojazd 340 kilometrov na jedno nabitie.
Peugeot avizuje tri spôsoby nabíjania. K autu štandardne dostanete nabíjací kábel, ktorý pripojíte k domácej elektrickej sieti 230V a plné nabitie batérie z nuly potrvá 16 hodín. Alternatívou je použitie wallboxu. Ak umožňuje jednofázové nabíjanie s výkonom 7,4 kW, batériu nabijete za osem hodín. Keď umožňuje trojfázové nabíjanie s výkonom 11 kW, batériu nabijete za päť a štvrť hodiny.
Elektrická Dvestoosmička dokáže využiť rýchlonabíjačku s výkonom 100 kW. Vďaka nej batériu na 80% nabijete za pol hodiny. Šofér si môže ušetriť energiu výberom vhodného jazdného režimu: okrem základného Normal, má k dispozícii aj Eco a Sport. V športovom móde Peugeot e-208 akceleruje z pokoja na stovku za 8,1 sekundy.
Samotný akumulátor je chladený kvapalinou a výrobca naň dáva záruku osem rokov alebo 160 000 najazdených kilometrov. Ak kapacita počas záruky klesne pod 70% pôvodnej hodnoty, batériu vám vymenia.
Peugeot zároveň avizuje výkonné 5 kW kúrenie. Tepelný komfort na palube elektromobilu je údajne porovnateľný s verziou, poháňanou spaľovacím motorom.
Tradičné agregáty sú na výber tri. Základ predstavuje atmosférický benzínový trojvalec 1,2 PureTech s nepriamym vstrekovaním paliva (55 kW/75 k), kombinovaný s päťstupňovou manuálnou prevodovkou. O stupienok vyššie stojí prepĺňaný variant 1,2 PureTech Turbo, tentoraz už s priamym vstrekovaním. Naladený je na výkon 73,5 kW (100 k) alebo (96 kW/130 k). Slabší môže byť spriahnutý so šesťstupňovou manuálnou alebo osemstupňovou meničovou automatickou prevodovkou Aisin. Silnejší má automat sériovo. Francúzi neopomenuli ani turbodiesel 1,5 BlueHDi (73,5 kW/100 k), ktorý spolupracuje so šesťstupňovým manuálom.
Nový Peugeot 208 je o 90 mm dlhší ako predchodca (meria 4050 mm) a o 30 mm nižší (1430 mm). Šírka auta 1740, ani rázvor náprav 2550 mm sa nezmenili. Batožinový priestor je prekvapivo o 10 litrov menší, pojme 270 l. Na trojdverovú karosériu Peugeot zanevrel, v ponuke bude iba päťdverová.
V kabíne dominuje palubná doska s výrazným trojrozmerným členením, rozvíjajúca filozofiu i-Cockpit. Šofér dostáva do rúk malý oválny volant a na ukazovatele sa pozerá ponad neho. Digitálny prístrojový panel zobrazuje všetky dôležité informácie v 3D grafike - niektoré údaje sú opticky bližšie k zornému poľu, iné akoby posunuté do úzadia. Uprostred má Dvestoosmička dotykový displej s uhlopriečkou päť, sedem alebo desať palcov. Tradičné ovládače klimatizácie v aute nie sú. Potenciometer na zmenu hlasitosti rádia a niekoľko mechanických tlačidiel však nechýba. Nižšie si môžete všimnúť štedrý odkladací box a volič automatickej prevodovky vo forme joysticka. Zaujímavosťou je použitie dvoch typov konektorov - USB i USB-C.
Peugeot svoje malé auto doslova natlačil rôznymi asistenčnými systémami. K dispozícii je adaptívny tempomat, vrátane asistenta pre jazdu v dopravnej zápche (v kombinácii s automatickou prevodovkou), ďalej automatický parkovací systém, funkcia núdzového brzdenia s rozpoznávaním chodcov a cyklistov, aktívne udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu, čítanie niektorých dopravných značiek, monitorovanie mŕtvych uhlov alebo automatické prepínanie stretávacích a diaľkových svetiel.
Francúzi zatiaľ nespresnili, kedy môžeme novinku očakávať na slovenskom trhu. Výrobu Dvestoosmičky - vrátane elektrickej verzie - zabezpečí trnavský závod koncernu Groupe PSA.