Nové Subaru Solterra je dvojičkou Toyoty bZ4X
Spolupráca Toyoty a Subaru prináša ovocie v dvoch nových, stredne veľkých crossoveroch. O Toyote bZ4X ste už iste počuli. Dnes je na rade len minimálne odlišné Subaru Solterra.
Video:
V oboch prípadoch ide o elektrické crossovery, alebo ak chcete SUV. Konkurenciou im bude napr. VW ID.4, Škoda Enyaq, Hyundai IONIQ 5 alebo Kia EV6. Plne elektrické Subaru bude prvým modelom spoločnosti postaveným na globálnej platforme e-Subaru (v Toyote ju volajú e-TNGA) a jeho uvedenie na svetové trhy je naplánované na budúci rok. Umiestnenie akumulátora pod podlahu vozidla a jeho zapracovanie do podvozka prinieslo dôležité výhody ako nízke ťažisko, optimálne rozloženie hmotnosti medzi prednou a zadnou časťou a vysokú tuhosť karosérie. Tieto dôležité aspekty majú zaručiť špičkové jazdné vlastnosti.
Subaru má oproti Toyote vzhľadovo trochu odlišný výraz. Decentne prepracovali prednú časť a dodali mu tak vlastné dizajnové detaily, aj keď z diaľky by ste asi súrodencov nerozoznali. Solterra má odlišný predný nárazník, svetlomety s grafikou a lemovanie okolo masky. Práve toto lemovanie trochu pripomína elektrický Mustang Mach-E. Zadná časť Solterry sa už do Toyoty bZ4X nelíši. Rozmery karosériu sú zhodné, a to 4690 mm x 1860 mm x 1650 mm (d x š x v). Rázvor osí kolies je 2850 mm a hmotnosť karosérie 2020 kg. Z hľadiska rozmerov je Solterra podobne veľká ako Subaru Forester.
Súčasťou dizajnového riešenia sú rôzne aerodynamické prvky, podporujúce celkový dojazd vozidla, ako napríklad otvory zasadené hlboko do rohov predného nárazníka, ktoré vytvárajú hladké vzduchové clony. Ďalej plný ochranný kryt na spodku vozidla, delený strešný spojler a zadné krídlo typu Ducktail, zadný difúzor či zadné sklo s precízne zvoleným sklonom. V tenkej spodnej mriežke chladiča sa nachádza záklopka, ktorá usmerňuje prúdenie chladiaceho vzduchu k akumulátoru a pomáha znižovať aerodynamický odpor.
Interiér je taktiež zhodný, očakávame len odlišné zladenie materiálov a farieb čalúnenia. Mohutnej stredovej konzole dominuje veľký displej infotainmentu. Subaru zatiaľ inovatívne elektronické "by wire" riadenie s kormidlom "yoke" nekomunikuje, v oficiálnych záberoch vidíme len klasický volant. Z dlhého rázvoru osí kolies a špecifík platformy majú ťažiť pasažieri v kabíne.
Odporúčame:
Subaru Outback 2.5i Lineartronic 2021: Najuniverzálnejšie auto vo svojej triede (VIDEOTEST)
Ako už býva pri elektromobiloch postavených na samostatných "elektrických" platformách zvykom, aj Solterra má priniesť luxusné priestorové pomery. Tie vyplývajú práve z dlhého rázvoru osí kolies, krátkych previsov a nenáročnosti zástavby kompaktných elektromotorov v karosérii. Značka tvrdí, že dlhý rázvor prináša všetkým cestujúcim Objem batožinového priestoru je 452 l.
Podobne ako bZ4X, aj Subaru Solterra bude v ponuke s pohonom prednej nápravy a vpredu umiestneným elektromotorom s výkonom 150 kW (204 k) a krútiacim momentom 265 Nm. Tu badať rozdiel v konštrukcii platformy v porovnaní s koncernovou architektúrou MEB (Volkswagen, Škoda, Audi, Cupra...), ktorá využíva štandardne pohon zadných kolies a motor umiestnený vzadu. Solterra s týmto pohonom zrýchli z 0 na 100 km/h za 8,4 sekundy a maximálna jazdí 160 km/h. Model s pohonom všetkých kolies dosahuje maximálny výkon 160 kW(217 k) a krútiaci moment 336 Nm. Maximálna rýchlosť ostáva rovnaká, no zrýchlenie na 100 km/h sa skráti na 7,7 sekundy. Systém umožňuje „jazdu s jedným pedálom“ so zosilnenou rekuperáciou brzdnej energie, vďaka čomu môže vodič zrýchľovať a spomaľovať vozidlo len za pomoci pedálu akcelerátora.
Toyota spolupracovala so svojím partnerom v oblasti vývoja, spoločnosťou Subaru, na konštrukcii nového systému pohonu všetkých kolies pre vozidlá BEV, ktorý čerpá z tradície oboch automobiliek v oblasti systémov AWD. Model so systémom AWD využíva na pohon prednej a zadnej nápravy samostatné elektromotory s výkonom 80 kW (109 k). Okrem toho si môžete vybrať systém XMODE s rôznymi jazdnými režimami, ktoré ponúkajú prispôsobené nastavenia pre jazdu v podmienkach ako sneh/blato, hlboký sneh a blato (pod 20 km/h), ako aj systém riadenia záberu vhodný pre jazdu v náročnejšom teréne (pod 10 km/h).
Lítiovo-iónový akumulátor s vysokou energetickou hustotou disponuje kapacitou 71,4 kWh, ktorá by podľa očakávaní mala vozidlu poskytnúť dojazd až 530 km v prípade predokolky, resp. 460 km vo verzii s pohonom 4x4. Ale pozor, nejde o údaje podľa normy WLTP. Na európskych trhoch sa toto číslo môže líšiť, Toyota bZ4X udáva podľa WLTP dojazd 450 km. Akumulátor má aj po 10 rokoch používania vozidla stále pracovať na 90 % svojho pôvodného výkonu. Počíta sa pritom s nájazdom 240 000 km. Akumulátor chladený vodou podporuje rýchlonabíjanie s výkonom 150 kW. Takto sa Solterra nabije na 80 % približne za 30 minút. K dispozícii má byť aj trojfázová palubná nabíjačka s výkonom 11 kW pre "pomalé" AC nabíjanie.
Subaru Solterra sa začne predávať v polovici roka 2022. Výstavnú premiéru bude mať na autosalóne v Los Angeles 17. novembra 2021.