Nová Toyota bZ4X je oficiálne tu! Od konceptu sa nelíši a prináša riadenie s volantom "Yoke"
Už aj Toyota má batériový elektromobil. Japonská značka dnes oficiálne predstavila prvý zo série batériových elektrických vozidiel s označením bZ – beyond Zero. Volá sa bZ4X a na našom zabojuje so Škodou Enyaq, VW ID.4 alebo Hyundaiom Ioniq 5. Od nedávno predstaveného koncepčného vozidla sa sériová podoba prakticky nelíši.
V európskej premiére sa model bZ4X predstaví 2. decembra.
Z hľadiska dizajnu a technológií ostáva sériový model bZ4X verný svojmu predchodcovi, koncepčnému vozidlu, ktoré odhalili začiatkom tohto roka. Ide o prvý model značky Toyota vyvinutý výlučne ako elektromobil typu BEV, a tiež prvé vozidlo postavené na novej špeciálnej platforme e-TNGA pre vozidlá BEV, ktorú spoločne vyvinuli spoločnosti Subaru a Toyota. Umiestnenie akumulátora pod podlahu vozidla a jeho zapracovanie do podvozka prinieslo dôležité výhody ako nízke ťažisko, optimálne rozloženie hmotnosti medzi prednou a zadnou časťou a vysokú tuhosť karosérie. Tieto dôležité aspekty majú zaručiť špičkové jazdné vlastnosti.
Toyota o bZ4X tvrdí, že ide o priestranné a pohodlné SUV s novým systémom pohonu všetkých kolies, ktorý vozidlu dodáva výborné jazdné vlastnosti a výkon v teréne prostredníctvom samostatných elektromotorov na každej náprave. Z hľadiska dizajnu sa premiérovo ako nová definícia značky predstaví „kladivový“ tvar prednej časti v spolupráci s úzkymi a štíhlymi svetlami, ktorý vystihuje robustný postoj bZ4x. Podobný predok nájdeme v budúcnosti aj na ďalších modeloch značky.
Pri pohľade zboku vidieť siluetu s malou celkovou výškou, štíhlymi prednými stĺpikmi a nízkou líniou náprav, čo odráža nízke ťažisko dosiahnuté zásluhou novej platformy e-TNGA. Obloženie blatníkov, veľké kolesá (s priemerom do 20 palcov) posunuté až k rohom karosérie a hrubé prahy dverí odkazujú na SUV štýl.
Pri porovnaní s modelom Toyota RAV4 sú z vonkajších rozmerov zrejmé dizajnové výhody typické pre platformu e-TNGA. Model bZ4X napríklad dosahuje o 85 mm menšiu celkovú výšku a zároveň má kratšie previsy a o 160 mm dlhší rázvor než RAV4. Aj línia kapoty klesla výškovo o 50 mm. Celková obratnosť vozidla sa prejavuje aj výbornou hodnotou polomeru otáčania len 5,7 m.
Z dlhého rázvoru osí kolies a špecifík platformy majú ťažiť pasažieri v kabíne. Ako už býva pri elektromobiloch postavených na samostatných "elektrických" platformách zvykom, aj bZ4X má priniesť luxusné priestorové pomery. Tie vyplývajú práve z dlhého rázvoru osí kolies, krátkych previsov a nenáročnosti zástavby kompaktných elektromotorov v karosérii. Značka tvrdí, že dlhý rázvor prináša všetkým cestujúcim najviac miesta na nohy v tejto triede vozidiel a metrovú vzdialenosť medzi vzťažnými bodmi bedrového kĺbu predných a zadných sedadiel. To si neskôr overíme v redakčnom teste... Objem batožinového priestoru je 452 l.
Súčasťou dizajnového riešenia sú rôzne aerodynamické prvky, podporujúce celkový dojazd vozidla, ako napríklad otvory zasadené hlboko do rohov predného nárazníka, ktoré vytvárajú hladké vzduchové clony. Ďalej plný ochranný kryt na spodku vozidla, delený strešný spojler a zadné krídlo typu Ducktail, zadný difúzor či zadné sklo s precízne zvoleným sklonom. V tenkej spodnej mriežke chladiča sa nachádza záklopka, ktorá usmerňuje prúdenie chladiaceho vzduchu k akumulátoru a pomáha znižovať aerodynamický odpor.
S pohonom predných aj všetkých kolies
Model bZ4X s pohonom prednej nápravy poháňa vpredu umiestnený elektromotor s výkonom 150 kW (204 k). Tu badať rozdiel v konštrukcii platformy v porovnaní s koncernovou architektúrou MEB, ktorá využíva štandardne pohon zadných kolies a motor umiestnený vzadu.
Elektromotor v bZ4X produkuje krútiaci moment 265 Nm a vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 8,4 sekundy. Maximálna rýchlosť je 160 km/h. Model s pohonom všetkých kolies (ďalšie podrobnosti nájdete nižšie) dosahuje maximálny výkon 160 kW(217 k) a krútiaci moment 336 Nm. Maximálna rýchlosť ostáva rovnaká, no zrýchlenie na 100 km/h sa skráti na 7,7 sekundy. Systém umožňuje „jazdu s jedným pedálom“ so zosilnenou rekuperáciou brzdnej energie, vďaka čomu môže vodič zrýchľovať a spomaľovať vozidlo len za pomoci pedálu akcelerátora.
Toyota spolupracovala so svojím partnerom v oblasti vývoja, spoločnosťou Subaru, na konštrukcii nového systému pohonu všetkých kolies pre vozidlá BEV, ktorý čerpá z tradície oboch automobiliek v oblasti systémov AWD. Model so systémom AWD využíva na pohon prednej a zadnej nápravy samostatné elektromotory s výkonom 80 kW (109 k). Okrem toho si môžete vybrať systém XMODE s rôznymi jazdnými režimami, ktoré ponúkajú prispôsobené nastavenia pre jazdu v podmienkach ako sneh/blato, hlboký sneh a blato (pod 20 km/h), ako aj systém riadenia záberu vhodný pre jazdu v náročnejšom teréne (pod 10 km/h).
Lítiovo-iónový akumulátor s vysokou energetickou hustotou disponuje kapacitou 71,4 kWh, ktorá by podľa očakávaní mala vozidlu poskytnúť dojazd vyše 450 km (podľa metodiky WLTP). Totoya očakáva, že akumulátor použitý v bZ4X bude aj po 10 rokoch používania vozidla stále pracovať na 90 % svojho pôvodného výkonu. Počíta sa pritom s nájazdom 240 000 km. Akumulátor chladený vodou podporuje rýchlonabíjanie s výkonom 150 kW. Takto sa bZ4X nabije na 80 % približne za 30 minút. Od posledného štvrťroka 2022 bude k dispozícii nová trojfázová palubná nabíjačka s výkonom 11 kW. Vzhľadom na niektorých konkurentov je udávaný nabíjací výkon rýchleho DC nabíjania aj AC palubnej nabíjačky len priemerné.
Systém elektronického riadenia
Model bZ4X sa stane prvým sériovo vyrábaným autom Toyoty, ktoré ponúkne systém elektronického riadenia One Motion Grip. Jeho uvedenie v Európe je naplánované na neskorší termín, preto na oficiálnych fotkách vidíme aj klasický volant.... Tento elektronický systém funguje bez potreby mechanického spojenia medzi volantom a prednými kolesami. Prináša viac miesta na nohy a slobody pri výbere polohy za volantom, ako aj jednoduchšie nastupovanie a vystupovanie. Klasický volant nahrádza "ovládací modul" systému One Motion Grip, s ktorým je riadenie plynulejšie a jednoduchšie, keďže nevyžaduje prekladanie rúk pri otáčaní. Toto kormidlo pripomína riešenie použité v lietadlách (odtiaľ názov yoke) a vidieť ste ho mohli už pri faceliftovanej Tesle Model S.
Keďže v systéme chýba fyzické spojenie, nedochádza k zbytočným vibráciám od pneumatík. Vodič napriek tomu dostáva spätnú väzbu, napríklad od povrchu vozovky. Pocit z riadenia vylepšuje nezávislé ovládanie momentu riadenia; charakteristika riadenia sa môže meniť podľa zvoleného jazdného režimu.
bZ4X bude využívať výhody balíka Toyota Safety Sense tretej generácie s novými a vylepšenými systémami. Rozšírením detekčného dosahu milimetrového radaru a monokulárnej kamery sa poradilo zvýšiť výkonnosť všetkých funkcií. Spomedzi nových funkcií môžeme uviesť rozšírenie prednárazového bezpečnostného systému, vďaka ktorému dokáže rozpoznať vozidlá prichádzajúce z protismeru a vozidlá, ktoré sa pred vás náhle zaradia, ako aj potláčanie akcelerácie v nízkej rýchlosti či asistenta núdzového zastavenia. Okrem toho bude v ponuke aj nový multimediálny systém s možnosťou aktualizácií softvéru na diaľku (tzv. OTA).