Land Rover zmodernizoval Freelander 2
Britská automobilka modifikovala svoj kompaktný športovo-úžitkový model. Zážihový 6-valcový agregát Si6 v ňom nahradila novým 4-valcovým turbomotorom Si4 GTDi s priamym vstrekovaním paliva, vyšším výkonom (177 kW/240 k) i krútiacim momentom (340 Nm) a nižšou palivovou spotrebou (9,6 l/100 km).
„Freelander 2 s novou výbavou ponúka prémiový vzhľad a ešte výnimočnejší pocit za volantom. Zákazníci si naďalej môžu vybrať jeden z kultivovaných a sporovlivých vznetových agregátov a odteraz aj nový výkonný a hospodárny zážihový turbomotor Si4 GTDi. Je to ďalší posun vpred pre Freelander 2, ktorý svojou výbavou, dizajnom, bezpečnosťou a schopnosťou poradiť si s každým terénom stále určuje latku kvality vo svojej triede,“ hovorí John Edwards, globálny riaditeľ značky Land Rover.
Nové prvky a praktickejšie stupne výbavy prinášajú zákazníkom hľadajúcim moderné viacúčelové vozidlo do každého terénu veľa nových výhod. Ako prvý si pri nástupe do vozidla všimnete nový stredový panel. Pôvodný ovládač systému Terrain Response v ňom nahradil prepínač prvýkrát použitý v modeli Range Rover Evoque. Tak ako vo všetkých modeloch Land Rover aj v tomto leží uprostred medzi ukazovateľmi nový prístrojový panel s novým, sviežim dizajnom, ktorý obsahuje 5-palcový farebný displej zobrazujúci informácie o prevádzkových parametroch vozidla. K lepšiemu využitiu priestoru v kabíne a bezpečnosti prispieva inteligentná elektronická parkovacia brzda, ktorá reguluje brzdnú silu podľa sklonu svahu, na ktorom je vozidlo zaparkované a podľa teploty brzdových kotúčov. Ak sú zohriate, systém sa pravidelne „zobúdza“, aby skontroloval, či sa brzdy vplyvom chladnutia neuvoľňujú. Hoci sa elektronická brzda obsluhuje jediným spínačom, možno ju použiť aj ako núdzovú brzdu, ktorá automaticky volí najstabilnejší spôsob brzdenia vďaka využitiu metód prevencie šmyku. Ďalšia bezpečnostná funkcia zaisťuje, aby sa brzda nedala uvoľniť, ak je sedadlo vodiča prázdne. Novinkou vozidla je nezávislé kúrenie so 7-dňovým časovačom .
Freelander 2 môže mať prvýkrát prémiový audiosystém Meridian výkonu 380 alebo 825 W.
Jednotlivé verzie modelu tejto generácie sa od seba líšia iba výbavou a nie motormi. Základná verzia S má na rozdiel od menšieho Range Rover Evoque štandardné sedadlá s textilnými poťahmi.
Najväčší záujem bude zrejme aj naďalej o 2,2 l naftové motory TD4 výkonu 110 kW/150 k a DS4 výkonu 140 kW/190 k s pohonom 4×4. Oba majú sadzový filter a odvádzajú krútiaci moment rovnakej veľkosti 420 Nm. Najúspornejším variantom vozidla je Freelander eD4 s 2,2 l naftovým motorom výkonu 110 kW/150 k s mechanickou 6-stupňovou prevodovkou a pohonom predných kolies, ktorý spotrebuje priemerne iba 6,0 l nafty na 100 km. Všetky verzie majú v sériovej výbave novodobý inteligentný energetický menežment Land Rover IPMS, ktorý obsahuje aj funkciu inteligentného rekuperačného dobíjania akumulátorovej batérie.