Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
JAZDA s BMW radu 5 G60: Výrazne zmenená ikona... Všetko k lepšiemu?
Prvá jazdná ochutnávka nového BMW radu 5 ukázala tri rozdielne motorizácie v rozličných jazdných situáciách. Objektívny posun v kvalitách jazda je značný, kultivovanosťou patrí "THE 5" na vrchol triedy a zlepšila sa dokonca aj praktická stránka. Čo však subjektívne dojmy a radosť z jazdy?
V porovnaní s predchádzajúcou generáciou narástla tá nová do dĺžky o 97 milimetrov na 5 060 milimetrov, do šírky o 32 milimetrov na 1 900 milimetrov a do výšky o 36 milimetrov na 1 515 milimetrov. Rázvor sa popri tom predĺžil o 20 milimetrov na 2 995 milimetrov.
Prečítajte si tiež:
BMW zverejnilo ceny nového radu 5 na slovenskom trhu
Nárast rozmerov a hlavne rázvoru cítiť na zadných sedadlách. Keďže sme do Chorvátska, kde sa prvé jazdy s novým BMW 5 odohrávali, cestovali jeho predchodcom, rozdiel v priestore na zadných sedadlách môžem objektívne zhodnotiť. Novinka poskytuje v pozdĺžnom smere viac miesta a čo je pre mňa ešte dôležitejšie, vyššie ukotvená zadná lavica sedadiel lepšie podopiera stehná vyšším pasažierom. A to na dlhej trase oceníte, verte mi. Komfort sedenia vzadu sa tak výrazne zlepšil, a to už ani "výbehová" generácia nebola na tom vôbec zle. Ide o špičkové cestovné auto na dlhé diaľničné trasy s dostatkom komfortu v zadnej časti kabíny.
Interiér je na pohľad úplne odlišný ako v minulej generácii BMW radu 5 a tvarmi pripomína novú Sedmičku. Klasici si budú musieť zvykať, fanúšikovia technológií a špičkového ambientného podsvietenia budú nadšení. Ikonický otočný volič infotainment systému nechýba, aj keď menu s novými funkciami už nie je také prehľadné ako pri predchodcovi.
BMW 520d xDrive
Ako prvý prišiel na rad naftový sedan, manažérska klasika s turbodieselovým štvorvalcom a pohonom všetkých kolies. Je to zároveň môj prvý osobný kontakt s novým "THE 5" a preto si ihneď všímam množstvo šedých plastov (aj keď kvalitných) a jednoduché ovládače sťahovania okien ako z niektorého "základného" modelu. Naozaj, niektoré plasty sa môžu zdať menej kvalitné, no po bližšom skúmaní asi zmeníte názor.
Oproti výbehovej Päťke, na ktorej sme do Chorvátska dorazili, je spracovanie interiéru iné... Tá je ešte elegantnou klasikou s drevom, kožou a typickými tvarmi komponentov interiéru, na aké sme pri BMW zvyknutí. Novinka je minimalistickejšia, technologickejšia, so špičkovým ambientným osvetlením a inými typmi materiálu. Spracovanie je lepšie práve v novom BMW radu 5. Keďže som mal možnosť porovnať naživo "starú" a novú Päťku, pokrok vidieť napr. v robustnosti bočných obkladov dverí. V novinke sú pevnejšie, ako dobre odliaty ingot.
Prepĺňaný naftový dvojliter s výkonom 145 kW (197 k) a krútiacim momentom 400 Nm zrýchľuje na stovku za 7,3 s a podľa WLTP si pýta len 5,9 l nafty na 100 km. Motor je šialene úsporný a kultivovaný, ide snáď o najlepší naftový dvojliter na trhu. Ani dynamika nie je zlá, veď veľa napovie práve zrýchlenie z 0-100 km/h, a to aj pri 1905 kg vážiacom aute. V praxi sa vám však bude zdať pohonný reťazec mdlý a málo dynamický. Je to však klam. Motor má lineárnu charakteristiku, vďaka mild-hybridu ťahá prakticky už okolo hranice 1200 ot/min a samotné BMW radu 5 je postavené tak, aby maskovalo rýchlosť. Je prosto tak dobre odhlučnené od vonkajšieho ruchu a vibrácií, že vás až šialeným spôsobom izoluje od vonkajšieho sveta. Pohľad na rýchlomer však rýchlo vracia na zem. Reálne je na ňom vždy vyššie číslo, ako by ste svojimi zmyslami tipovali...
Prečítajte si tiež:
TEST BMW M3 Touring Competition xDrive: Rodinný teleport
Je to dobré? Objektívne určite áno, len už tá Päťka nie je taká "šoférska" ako predtým. Pridáva sa k tomu síce presné a rýchle, no syntetické riadenie bez akejkoľvek spätnej väzby. Navyše, BMW opäť raz použilo hrubší veniec volantu a s mojimi menšími dlaňami sa ten volant jednoducho zlé drží a ešte viac riedi už tak skromnú spätnú väzbu od kolies. Aj podvozok testovaného kusu s adaptívnym odpružením je samostatnou kapitolou. Za každých okolností je prísne neutrálny a aj na 21-palcových kolesách slušne komfortný. To auto ide ako po koľajniciach, aj v zákrutách po šialených nájazdových rýchlostiach. Brzda v zákrute? Žiaden problém, s autom to ani nepohne. Plný plyn na výjazde? Rovnaká pesnička, zadná náprava nasleduje prednú bez pretáčavosti alebo nedotáčavosti.
BMW radu 5 s pohonom všetkých kolies je mimoriadne efektívne v prenose výkonu na cestu. Stratilo však určité čaro predchádzajúcich generáciu a zábavnosť. Neviem, či by to dnešní zákazníci Päťky ocenili, no niektorí z nás si ešte pamätajú na akúsi hravosť minulých generácií... Sloganom novinky je maximum trakcie za každých okolností, prísne neutrálne nastavenie, efektivita a vysoká rýchlosť. Objektívne však dvojlitrová naftová Päťka nikdy nejazdila lepšie - kultivovanejšie, rýchlejšie, pokojnejšie, tichšie a za tak málo nafty. A tá tuhosť karosérie... BMW má jednoznačne najtuhšie skelety medzi luxusnými nemeckými značkami a možno aj najtuhšie spomedzi všetkých masových značiek automobilového sveta.
Pre fanúšikov nafty mám ďalšiu potešujúcu správu. Od roku 2024 bude pre BMW radu 5 k dispozícii aj nový radový šesťvalcový naftový motor v modeli 540d. V rovnakom roku sa svetu ukáže aj nové kombi radu 5 Touring. Benzínové srdce zatiaľ zastupuje len dvojlitrový štvorvalec v BMW 520i s výkonom 153 kW (208 k).
Pokračujte na ďalšej stránke článku (BMW i5 eDrive40).