Prvý dotyk
Prvý kontakt a najmä prvé kilometre za volantom veľa napovedia o každej novinke.
Za volantom nového Golfa: Najviac potešil mild hybrid (video)
Volkswagen Golf 8 sa zlepšil vo všetkých podstatných oblastiach. Dostal digitálny interiér s množstvom nových technológii na palube. Na výber je široká škála motorov, ktoré predstavujú príjemný medzistupeň pri prechode koncernu na elektromobilitu a ešte k tomu aj o poznanie lepšie jazdí.
Prečítajte si tiež:
Nový VW Golf GTI 8 už brázdi testovacie trate
Golf bol pre Volkswagen odjakživa dôležitý model, jeden zo základných ekonomických pilierov. Nová ôsma generácia však preberá na svoje plecia ešte väčšiu zodpovednosť. Musí byť tak dobrý, aby dokázal zarobiť Volkswagenu na elektromobilitu, ktorá sa práve rozbieha.
Základné proporcie auta sa nijako zásadne nezmenili. Do dĺžky narástol len o 26 mm, rázvor náprav sa natiahol o 16 mm, šírka je identická a výška karosérie bola znížená o 36 mm. Novinka má zámerne strechu natiahnutú viac dozadu, aby v kombinácii so znížením karosérie pôsobila športovejšie, atletickejšie.
Nakresliť nový Golf je celkovo dosť nevďačná a veľmi ťažká úloha pre dizajnérov. Vždy musí vyzerať ako Golf, teda mal by si zachovať kontinuitu, štylistické premostenie s predošlými generáciami a súčasne priniesť vždy niečo nové, moderné. Preto má Golf 8 ostrejšie tvarovanú prednú časť, ktorá je aj opticky nižšia a charakterizujú ju úzke predné svetlomety prepojené lištou v maske chladiča, ktorá bude v R line a verzii GTE podsvietená LED denným svetlom. Znížením auta a šikmejším tvarom prednej časti dizajnéri sledovali čo najnižší aerodynamický odpor karosérie (predtým 0,30 a teraz 0,275) a tým pádom menšie energetické straty, nízku spotrebu aj emisie. Premostením do minulosti je zase masívny C stĺpik, ktorého sa Golf drží už 8 generácii. Ide o štylistický prvok, ktorý mu vdýchol slávny Giorgetto Giugiaro.
Všade dotykové ovládače
Digitálny interiér som vám už detailne predstavil pri svetovej premiére (video na konci článku). Počas prvej jazdy ma zaujímalo ako sa s obsluhou auta cez displeje žije v praxi a do akej miery odpútavajú pozornosť vodiča.
Kľúčové pre nových majiteľov bude dôkladne sa zoznámiť s celým infotainment systémom hneď na začiatku, aby vedeli kde presne majú jednotlivé funkcie hľadať. Nech nelovia v systéme za jazdy ako ja po usadnutí za volant. Musel som zastaviť, venovať tomu približne 10 minút a potom som pokračoval ďalej. Následne sa mi už aj za jazdy s displejom pracovalo oveľa ľahšie a najmä rýchlejšie. Užívateľské rozhranie a princíp ovládania sú veľmi podobné tabletom a mobilným telefónom. Stále mi však vadí, že k základným funkciám ventilácie aj systému štart/stop sa treba preklikať.
Displeje chválim za kvalitu rozlíšenia aj rýchlosť reakcie na dotyk. Trochu problémom sú ostatné dotykové tlačidlá pod stredovým displejom a na ovládacom paneli vedľa volantu, pretože im chýba haptická odozva a spočiatku neviete ako intenzívne sa ich treba dotknúť aby zareagovali. Ľahko sa potom môže stať, že pri prepínaní režimov svetiel si zapnete aj rýchly ofuk okna, ktorého ikonka je vyvedená pri svetlách.
Zvláštne tiež je, že dotyková lišta pod stredovým displejom, na ktorej sa ovláda hlasitosť rádia teplota ventilácie kĺzaním prsta nie je v noci osvetlená. Áno, hlasitosť viete v noci ovládať aj na volante, teplotu na veľkom svietiacom displeji, ale zase keď tam tá lišta je, mohli ju podsvietiť. Neodpustil som si tiež otázku smerom k vývojárom infotainmentu, či nikomu nevadí, že na jednej strane sú vodiči sankcionovaní za narábanie s telefónom počas jazdy, ale rovnaký princíp ovládania, len vstavaný do palubnej dosky nikomu nevadí. Bolo mi povedané, že princíp ovládania vstavaný do palubnej dosky je v poriadku, keďže netreba nič v ruke držať. A keď s tým má niekto problém, je tu predsa hlasové ovládanie, ktorým sa dá veľa vecí riešiť. Možno, pokiaľ by lepšie rozpoznávalo hlasové pokyny a poznalo slovenčinu, o ktorej zatiaľ nič netuší... Bude to chcieť minimálne ešte jednu generáciu vývoja aby ste mohli hlasom zadávať autu pokyny.
Jazdí ešte lepšie než predchodca
Najviac ma nový Golf prekvapil jazdou, pretože v tejto oblasti som nečakal žiadne zásadné zmeny. Veď platforma je tá istá, veľkosť auta približne rovnaká. Faktom ale je, že o podvozku výrobca do poslednej chvíle nič neprezradil. Nakoniec sa ukázalo, že špeciálnu pozornosť technici venovali prednej náprave a popri nej aj zadnej. Najmä v zmysle odľahčovania materiálov, čo má veľmi pozitívny vplyv na pokojnejšie správanie sa prednej nápravy pri prenose výkonu a vedení stopy. Zníženie neodpružených hmôt znamená menšie otrasy, vibrácie a tým pádom aj kultivovanejšie filtrovanie priečnych nerovností a lepšiu smerovú stabilitu v zákrutách.
Odporúčame:
Test VW Passat 2,0 TDI Evo DSG: Perfekcionista
V neposlednom rade úpravy zavesenia pomohli aj izolácii hluku prenikajúceho do interiéru. Nové je tiež riadenie, pocitovo trochu umelé, ale v reakciách rýchlejšie, na Golf až nečakane ostré. Z viacerých ponúkaných verzií pruženia sme mali možnosť vyskúšať len adaptívne tlmiče. Podobne ako vo všetkých väčších Volkswagenoch s plynulo meniteľným charakterom pruženia. Keď budete mať pocit, že vaše vozidlo sa v zákrutách priveľmi nakláňa, pohyby karosérie obmedzíte pritvrdením tlmičov. Na menej kvalitnej ceste ho zase viete zjemniť. Možno to bude znieť pre niekoho ako klišé, ale nový Golf je ešte o level šoférskejším autom než predchodca. A to už predošlý bol veľmi fajn.
Mild hybrid funguje výborne
Z pestrej palety motorov, ktorá zahŕňa benzíny, naftu, mild hybridy, plug-in hybridy aj CNG verziu som si vyskúšal obe výkonové verzie benzínového štvorvalca 1.5 TSI. Prvý s výkonom 96 kW/130 k bol skombinovaný s novou 6-stupňovou manuálnou prevodovkou, ktorá pracuje ľahko a presne. Motor však pôsobil na preplňovaný agregát až veľmi astmatickým dojmom. Akoby sa nevedel poriadne nadýchnuť. Vraj je to prirodzený prejav najnovších koncernových benzínových motorov, ktoré prešli na Millerov cyklus. Ten je fajn kvôli efektivite prevádzky a nízkej spotrebe, ale na strane druhej treba motor dosť točiť aby ste z neho vydolovali nejaký výkon. Oveľa viac ma zaujal výkonnejší benzínový agregát 1.5 eTSI (110 kW/150 k), ako prezrádza „e“ v názve v mild hybridnom prevedení. Mild hybrid sa spája len s benzínovými motormi, vždy s dvojspojkovou automatickou prevodovkou DSG. Čiže ak si budete chcieť vybrať benzín s automatom, len v kombinácii s mild-hybrid a DSG.
Mild-hybrid využíva 48V elektrickú sústavu so štartér generátorom poháňaným remeňom, ktorý redukuje vibrácie a hluk pri každom opätovnom štartovaní. Prvý štart vždy absolvuje štartér a všetky ďalšie generátor. Batéria 48V sústavy je umiestnená pod sedadlom spolujazdca. Hlavnými prednosťami mild-hybridu je 10% úspora na palive a krátkodobo o 25% lepšia dynamika, hlavne pri akcelerácii.
V praxi funguje mild hybrid veľmi dobre. Pomoc generátora cítiť pri rozbiehaní aj akcelerácii v nízkych a stredných otáčkach, nielen v samotnom ťahu, ale aj v rýchlosti reakcií na akcelerátor. Po tejto skúsenosti sa mi až žiada napísať, že v mild hybride vidím najúčinnejší liek na "astmatickosť" benzínových motorov s manuálnou prevodovkou. Navyše v príjemnej komfortnej kombinácii s automatickou prevodovkou DSG. Za mňa momentálny favorit medzi benzínovými motormi z ponuky Golfa. Motor má tichý a príkladne kultivovaný chod. Prítomnosť mild hybridného systému si uvedomíte aj pri rekuperovaní po uvoľnení plynu v režime ECO, kedy auto začne o poznanie viac spomaľovať na voľnobehu než bežne. Plachtením a využívaním nazbieranej energie viete ušetriť až 0,7 l/100 km. Slovenský cenník spoznáme ešte do konca mesiaca. Prvé autá importér očakáva v marci.
Video z oficiálnej premiéry nového Golfa: