28988 opel astra st online autozurnal 1140x190
Thumb 1e Thumb 2e Thumb 4e Thumb 72895 large 111111eeeee Thumb 72894 large 6e Thumb 72893 large 5e 28988 opel astra st online autozurnal 1024x597 Thumb 72892 large 4e Thumb 72891 large 3e Thumb 72890 large 2e Thumb 72889 large 1e

Z Česka prichádza mikroauto Elbee. Unikát pre invalidov

Po viac ako desiatich rokoch vývoja konštruktéri dotiahli projekt mikroauta Elbee do finále. Vozidlo je určené telesne postihnutým šoférom pre bezproblémový pohyb v mestských a prímestských oblastiach. Smie však jazdiť aj po diaľnici.

„Dnes už máme všetci slobodu prejavu, ale stále je medzi nami veľa takých, ktorí nemajú slobodu pohybu,“ skonštatoval Ladislav Brázdil ml., manažér projektu. Elbee dovolí cestovať telesne postihnutým ľuďom nezávisle na inej osobe. Slobodu pohybu si užijú aj tí, ktorým hendikep neumožňuje riadiť bežné auto prestavané na ručné ovládanie.

Projekt vznikol v Závodoch ľahkých konštrukcií Loštice (ZLKL), dizajn navrhol Pavel Hušek.

Elbee svojim spôsobom nadväzuje na kultovú trojkolku Velorex, ktorá tiež pôvodne vznikla ako vozidlo pre telesne postihnutých. Na rozdiel od nej sa moderné mikroauto dokáže svojmu majiteľovi omnoho viac prispôsobiť.

Jeho výnimočnosť spočíva najmä v jednoduchom nastupovaní a vystupovaní. Na to slúžia diaľkovo ovládané, elektricky výklopné predné dvere a nájazdová rampa. Vďaka nim invalid pohodlne aj s vozíkom vojde do auta. Odpadá presadanie, skladanie a odkladanie invalidného vozíka, ako to poznáme z bežných áut. Nástupný otvor má šírku 770 mm.

Vozík sa v Elbee zafixuje tak, aby bol počas jazdy stabilný. O zasunutie nájazdovej rampy a zavretie dverí sa opäť postarajú elektromotory. Kabína je jednomiestna, priestor pre batožinu však na prianie môže nahradiť sedadlo pre spolujazdca.

Mikroauto meria na dĺžku len 2.479 mm a na šírku 1.330 mm, takže môže parkovať čelom k chodníku aj na miestach s pozdĺžnym parkovaním. Tým pádom šofér bezpečne prejde z auta priamo na chodník.

2e

Každý vyrobený kus bude svojim spôsobom originál. Výrobca sa dokáže prispôsobiť individuálnym požiadavkám zákazníkov, vyplývajúcich z ich zdravotného stavu. Na ovládanie auta je možné zvoliť klasický volant alebo riadidlá, aké poznáme z motocyklov. Treťou alternatívou je špecifická páka, ktorá združuje akcelerátor i brzdy. Voľbu jedného z troch režimov prevodovky (jazda dopredu, neutrál, spiatočka) zabezpečujú tlačidlá.

Na pohon Elbee slúži zážihový jednovalec s objemom 0.3 litra a výkonom 12,5 kW (17 k). Motor je spriahnutý s bezstupňovou prevodovkou (variátorom) a 400 kilogramov vážiacemu mikroautu udeľuje maximálnu rýchlosť 80 km/h. Teoreticky sa tak môže vydať aj na diaľnicu, jeho hlavným teritóriom je však mesto a okresky. Spotreba benzínu by nemala presiahnuť 4,5 l/100 km.

4e

„Uvedeniu Elbee na trh predchádzal viac než desaťročný vývoj,“ hovorí Ladislav Brázdil ml. „Nápad na jeho výrobu sa zrodil už v roku 2003. Prototyp špeciálu pre vozíčkarov bol v spolupráci s dizajnérom Pavlom Huškom vytvorený o štyri roky neskôr a dolaďovanie podrobností zabralo celých sedem rokov.“ Doplňme, že veľa času zabralo riešenie legislatívnych náležitostí. Na Slovensku toto vozidlo patrí do kategórie L7e, teda medzi štvorkolky.

Problémom môže byť ako inak cena. Katalógová predstavuje 549.000 českých korún (19.840 eur). Uvádzacia zľava ju znížila na úroveň 398.000 Kč, teda 14.380 eur, a ráta sa tiež s príspevkom od štátu. Napriek tomu si Elbee zrejme nebude môcť dovoliť každý, kto ho reálne potrebuje.

Advertisement