Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Walter Christie – geniálny konštruktér, ktorý miloval predný pohon
Jeho pretekárske autá mali pohon predných kolies a motor umiestnený naprieč. Na začiatku dvadsiateho storočia to bola rarita, nad ktorou všetci žasli. Dnes je táto koncepcia dominuje vo všetkých kategóriách osobných áut.
John Walter Christie (1865 – 1944) sa narodil v americkom štáte New Jersey, študoval na strojníckej fakulte Cooper Union v New Yorku a v roku 1899 založil firmu na výrobu a rekonštrukcie vežových zbraní na lodiach a ponorkách pre americkú a britskú armádu. Už vtedy si dával svoj originálne riešenia patentovať. Bol autorom aj mnohých vylepšení obrábacích strojov, ktoré mal vo svojej dielni na Manhattane. Jeho hlavným snom však neboli zbrane, ale rýchle autá s motorom vpredu. Už v roku 1903 postavil dve autá s motorom umiestneným vpredu naprieč. Krútiaci moment sa prenášal pomerne komplikovane, z oboch koncov kľukového hriadeľa cez štyri spojky a sústavu prevodov.
Prečítajte si aj:
Motory Škoda majú 120 ročnú tradíciu
Walter Christie bol presvedčený, že predný pohon a motor uložený naprieč je perspektívne riešenie i keď plynulo prenášať krútiaci moment na kolesá, ktoré musia byť odpružené a navyše sa musia dať riadiť, je technicky komplikované. Motor v jeho riešení mal aj nosnú funkciu, bol vlastne aj nápravou. Christie musel mnohým odpovedať na otázky, prečo všetko stavil na pohon predných kolies. Jedným z jeho vysvetlení bolo prirovnanie rozdielu v smerovej stabilite vlaku, ktorý ťahá lokomotíva a lode, ktorú tlačí lodná skrutka. Bolo mu jasné, že ak sa auto so zadným pohonom na pretekoch ocitne v pretáčavom šmyku, má jazdec obmedzené možnosti riešenia, na aute s predným pohonom stačilo držať plný plyn.