Vw limited 1140x190  1
Thumb qptr0devtwmtkoxcqfpckg Thumb 5fhaahpfqmsh86oembta8w Thumb k7dglvn%2btswcql6zmafr%2bq Thumb gglyxf5ms26xc5cfdpjuba Thumb oas0ygwwqoecpkw4zrwpzw Thumb puyyz2bori6ijtjyvzxkqw Thumb qptr0devtwmtkoxcqfpckg Thumb rgpcas%2b7s5uqua8ucpbgxa

Citroën Spacetourer verzus Citroën Jumpy Combi

Citroën Spacetourer a Citroën Jumpy Combi na prvý pohľad vyzerajú ako súrodenci. Obaja odvezú viac ako 5 pasažierov, ale zásadný rozdiel je, v akom tepelnom a akustickom komforte. V rámci dlhodobého testu sme sa pozreli bližšie na rozdiely medzi osobným rodinným vanom Citroen Spacetourer a jeho pracovnou verziou na prepravu osôb Citroen Jumpy Combi. Aby ste vedeli za čo si priplácate v prípade Spacetourera a na čom viete naopak ušetriť, ak sa rozhodnete pre Jumpy Combi.

Prvý rozdiel je zjavný už na pohľad. Spacetourer vyzerá imidžovejšie, vďaka lakovaným obom nárazníkom, ochranným bočným lištám, kľučkám dverí či spätným zrkadlám vo farbe karosérie. Oba modely sa zásadne odlišujú aj svetelnou technikou. Zatiaľ čo Spacetourer môžete mať s dennými LED a xenónovými reflektormi v najvyššej verzii, Jumpy Combi si musí vystačiť vždy len s halogénmi. Predné hmlovky si ale viete priplatiť, alebo doobjednať v rámci balíka s čiastočne lakovaným predným aj zadným nárazníkom vo farbe karosérie. Rozdiely pokračujú aj vzadu. najväčší sa týka zadných dverí a prístupu do batožinového priestoru. Spacetourer vyklápa celé dvere, pričom v stiesnených priestoroch alebo pri naložení kufra je možné samostatne otvárať len zadné okno. Jumpy má z môjho pohľadu praktickejšie krídlové dvere, ktoré sa dajú rovnako ako u všetkých áut tejto kategórie uvoľniť z pántov a otvoriť úplne dokorán, aby ste mohli priparkovať k nakladacej plošine. Prijal by som, keby sa krídlové dvere dali priplatiť aj do osobnej verzie. Po otvorení dverí za vás zívne o poznanie širší nakladací otvor a za ním holé blatníky a akási prteglejka po bokoch v úlohe čalúnenia.

Pohľad do kufra: horeJumpy Combi, dole Spacetourer.

Citroën Spacetourer a Citroën Jumpy Combi jazdia takmer rovnako

Výrobca ušetril v porovnaní so Spacetourerom na izolačných materiáloch aj plastovom obložení. Podlaha je gumená, ľahko udržiavateľná - zametateľná a umývateľná súčasne, pokiaľ prevážate pravidelne robotníkov zo stavby. V osobnej verzii všade stúpate na príjemný koberček. V komfortnom rodinnom vane môžete rôznym spôsobom variovať so všetkými sedadlami, v závislosti pre ktorú verziu sedadiel sa rozhodnete. Vždy ich ale viete všetky posúvať, sklápať a ľahko vyberať. V pomere 2/3 alebo 1/3 môžu byť delené lavice aj v Jumpy, len s tým rozdielom, že tam ich neviete sklápať ich operadlá a celé sedadlá posúvať dopredu. Lavice však je možné celé vybrať. Inak povedané, sedenie aj variabilita sú prispôsobené pracovnému charakteru auta.

Po jazdnej stránke nie je Citroën Spacetourer verzus Citroën Jumpy Combi zásadný rozdiel. Aj Jumpy sa ľahko ovláda a ťaží zo všetkých predností Spacetourera - ako je nová koncepcia s nízkym ťažiskom, dobrá manévrovateľnosť vďaka slušnému polomeru otáčania a solídny jazdný komfort. Jediný vnímateľný rozdiel je akustický a tepelný. V testovanej verzii napríklad chýbali akékoľvek výduchy ventilácie pre zadné dva rady, čiže v prípade kúrenia a chladenia boli odkázaní na vzduch z prednej časti kabíny. V rámci príplatkovej výbavy sa to ale dá riešiť. S akustikou je to už trochu horšie. Za jazdy veľmi počuť, že v modeli Jumpy chýbajú izolácie a za jazdy sa prenáša do interiéru počuteľne viac hluku od podvozka aj cez okná a bočné dvere. A na záver ešte jedna dôležitá vec. Ponuka motorov pre Jumpy končí naftovým motorom 2.0 BlueHDi 110 kW/150 k, čo znamená, že Jumpy sa nedá objednať s automatickou prevodovkou. Dá sa kombinuje len s najvýkonnejšou verziou naftového dvojlitra 130 kW/177 k, ktorý je dostupný iba pre Spacetourer.