Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Renault Clio E-Tech Hybrid: Elektrický doping mu pasuje
Renault Clio sme na test mali už niekoľkokrát. Dokonca sme ho postavili voči dvom najväčším rivalom - Peugeotu 208 a Oplu Corsa. Súčasný etalón triedy malých áut má pod kapotou novú pohonnú jednotku. Ide o samodobíjací full-hybrid, ktorý kombinuje tradičný spaľovací benzínový motor, elektromotor a netradične riešenú prevodovku bez spojky. Jeho najväčším konkurentom bude nová Toyota Yaris Hybrid. Na to, ako sa nováčik na poli hybridných pohonov podaril, sme sa pozreli v teste Clia Hybrid E-Tech v športovo ladenej verzii R.S. Line.
Renault len nedávno predstavil tri nové hybridné modely. Okrem plug-in hybridného Capturu a Méganu je zaujímavou novinkou práve Clio. Na rozdiel od väčších súrodencov nenasadil dobíjací plug-in hybrid, ale samodobíjací full-hybrid. V bežnej reči to znamená, že zatiaľ čo Captur a Mégane môžete nabiť externe, napr. z domácej zásuvky, Clio si vystačí s efektívnym riadením pohonu, malú batériu dokáže nabíjať rekuperáciou a hlavne spaľovacím motorom.
Šikovne vymyslený hybridný pohon
Základom je osvedčený a jednoduchý atmosférický benzínový motor 1.6 SCe s nepriamym vstrekovaním paliva, ktorý primárne vyvíjal Nissan. Poháňal napr. aj Daciu Duster. V hybridnom Cliu však pracuje v Atkinsonovom cykle a má nižší výkon 67 kW (91 k) pri 5600 ot/min. Krútiaci moment 144 Nm dosahuje pri 3200 ot/min. Aj napriek nepriamemu vstrekovaniu benzínu má filter pevných častíc GPF, ktorý si žiada emisná norma Euro 6d (full). Pomáha mu elektromotor s výkonom 36 kW (49 k) a krútiacim momentom 205 Nm, ktorý je súčasťou prevodovky. Okrem toho je tu ešte jeden menší elektromotor s výkonom 15 kW (20 k), ktorý plní úlohu štartéra a generátora.
Tandem oboch motorov, ktoré poháňajú predné kolesá, dáva solídny systémový výkon 103 kW (140 k). Batéria Clia je ukrytá nad zadnou nápravou (pod podlahou kufra) a má kapacitu 1,2 kWh. Dodávateľom je Hitachi. Na batériu dáva Renault záruku 8 rokov alebo 160 000 km. Počas tejto doby nesmie klesnúť kapacita batérie pod 63 %. Inak vám ju vymenia.
Prečítajte si tiež:
Renault chystá kvôli emisným normám veľké zmeny v ponuke motorizácií!
Renault kvôli novej emisnej norme Euro 6d (platnej od 1.1.2021) kompletne prekopal ponuku motorizácii. Motor 1.3 TCe z ponuky vypadáva, jeho nástupcom má byť práve hybrid E-Tech. Tu tiež treba pripomenúť, že hybridné Clio môže zaujať ľudí, ktorí odmietajú novodobé downsizingové turbomotory, či už trojvalce alebo štvorvalce. Motor 1.6 SCe je overený a jednoduchý štvorvalec s reťazovým rozvodom DOHC a bez turba. Skromnejšie parametre vyvažuje práve elektrický doping.
Čo je to tá inovatívna multimódová prevodovka?
Zvlášť pre hybridy Renault vyvinul inovatívnu multimódovú prevodovku bez spojky. Pri jej vývoji sa vraj inšpiroval riešením použitým v F1. Konštrukcia môže zodpovedať, no toto berte skôr ako "marketingovú" záležitosť. Prevodovka rozhodne nepatrí medzi ultrarýchle. O tom však neskôr.
Prečítajte si tiež:
POROVNANIE: Koľko stojí údržba malého auta?
Konštrukčne však ide o zaujímavý, a zároveň relatívne jednoduchý kus techniky. Ide o automatickú sekvenčnú skriňu bez spojky, ktorá na trhu nemá obdobu. Spaľovací motor využíva štyri prevodové stupne, elektromotor sa pripája cez ďalšie dva prevodové stupne. Spojka chýba, radenie prebieha prostredníctvom elektronických aktuátorov a o synchronizáciu sa stará elektromotor. Hybridy E-Tech sa rozbiehajú stále na elektrinu. Teoretickou výhodou je komfortné, plynulé a zároveň rýchle radenie, jednoduchosť a nízka hmotnosť. Elektromotor a spaľovací motor vedia využívať "svoje" prevodové stupne nezávislé na sebe. Vďaka tomu mohli inžinieri Renaultu naprogramovať až pätnásť rôznych pracovných režimov prevodovky. Menia sa automaticky. Pokračujte na ďalšej stránke testu (jazda, pružnosť a dynamika, kultivovanosť, spotreba paliva).