Tonale 1140x190
Thumb hlavny   2 Thumb clio motor 02 Thumb clio radenie 20 Thumb clio kufor 13 Thumb clio volant 18 Thumb clio zadobokr 71 Thumb clio slalom 43 Thumb corsa kufor 33 Thumb corsa motor 01 Thumb corsa radenie 27 Thumb corsa slalom 20 Thumb corsa volant 31 Thumb corsa zadobokr 16 Thumb hlavny 2 Thumb peugeot budik 04 Thumb peugeot koleso 23 Thumb peugeot kufor 13 Thumb peugeot motor 02 Thumb peugeot radenie 10 Thumb peugeot volant 07 Thumb peugeot slalom 12 Thumb polomer ota  c  ania Thumb spolu staticke 02

TEST Peugeot 208, Opel Corsa a Renault Clio: Každý je iný

Tri malé hatchbacky majú našliapnuté stať sa bestsellermi. Opel Corsa už stihol získať prestížny titul Autobest, Peugeot 208 a Renault Clio postúpili do finále súboja o európske Auto roka, pričom víťazstvo si odniesol Peugeot. Náš test je trochu bratovražedný a zároveň ide o duel benzínového trojvalca proti štvorvalcu.

Občas si zvykneme povzdychnúť, že dnešné autá sú si podobné ako vajce vajcu. O troch malých hatchbackoch to celkom neplatí. Opel Corsa a Peugeot 208 sú príbuzní, patriaci pod krídla koncernu PSA. Ich súrodenecké puto navonok odhaľujú iba identické spätné zrkadlá a zadná hmlovka. Kryt hrdla palivovej nádrže síce nemajú rovnaký, v oboch autách však celkom neladí s línou blatníka a v spodnej časti mierne odstáva. Corsa sa v prezentačných materiáloch chváli hliníkovou prednou kapotou, ale pravda je taká, že Dvestoosmička ju má tiež. Konkurenčný Renault Clio dizajnom nadväzuje na svojho mimoriadne úspešného predchodcu. Novinka sa zbavila viacerých ozdôb a lištičiek, takže pôsobí dospelejším dojmom. Snahu posunúť auto o úroveň vyššie dokazuje napríklad použitie akustického čelného okna. Medzi dvomi sklenenými vrstvami sa nachádza izolačná fólia, ktorá prispieva k lepšiemu odhlučneniu kabíny od aerodynamického šumu. Podobne ako vyššie spomenutá hliníková kapota, aj toto je v béčkovom segmente zriedkavý jav.

Najmenší priemer otočenia majú Peugeot a Opel.

Čo majú všetky tri hatchbacky spoločné, je dôraz kladený na čo najlepšiu aerodynamiku. Podvozky sú pedantne oplastované a pred chladičmi sa nachádzajú aktívne lamely, pripomínajúce okenné žalúzie. Ak to jazdná situácia dovoľuje, lamely sú zavreté. Vďaka tomu je možné znížiť odpor vzduchu, ktorý by inak blúdil v motorovom priestore. Lamely sa zatvárajú aj pri studených štartoch a prispievajú k rýchlejšiemu zohriatiu poháňacích jednotiek.