Video
Každý týždeň pre vás pripravujeme známu motoristickú reláciu Motoring, ktorú vysiela televízia TA3.
TEST MG EHS: Nová značka prichádza na Slovensko (VIDEO)
Nestáva sa často, aby na trh vstúpila nová značka a rozvírila vody hneď v dvoch nabitých automobilových segmentoch. No práve v súčasnosti takúto situáciu zažívame. Na slovenský a český trh vstupuje MG (Morris Garages), ktorej korene siahajú takmer 100 rokov do minulosti, no u nás je veľkou novinkou.
Videotest:
MG je "staronová" značka, ktorú si môžete pôvodne spájať najmä s malými, športovo ladenými autami. Pôvodom britská značka, ktorej korene siahajú až do roku 1924 je dnes vo vlastníctve čínskeho gigantu SAIC. Zameriava sa primárne na crossovery, ktorým však tvorcovia podľa vlastných slov chcú dodať určitú dávku emócií a zaujímavý jazdný prejav. Predaje na slovenskom a českom trhu začínajú dvoma crossovermi - ZS a EHS. Zaujať chcú zaujímavou technikou, vyspelými technológiami, kvalitne spracovanými interiérmi, férovou cenou a štedrou zárukou, ktorá je 7 rokov alebo 150 000 km (platí aj na súčasti hybridného ústrojenstva a batériu).
Menšie MG ZS zabojuje v triede malých mestských crossoverov. Väčší, dnes testovaný crossover EHS patrí do kompaktnej triedy, teda do segmentu C. Priamym konkurentom je napr. Volkswagen Tiguan, Škoda Karoq, SEAT Ateca, Mitsubishi Eclipse Cross, Nissan Qashqai, Peugeot 3008, Mazda CX-5, Toyota RAV4 a mnohé ďalšie kúsky v mimoriadne nabitej triede. Model HS ako taký uzrel svetlo sveta v roku 2018 a v prípade plug-in hybridnej motorizácie sa volá EHS. Na dĺžku meria 4574 mm, rázvor osí kolies je 2722 mm a ponúka kufor s objemom 448 litrov.
Na rozdiel od niektorých konkurentov sa EHS dodáva výlučne s pohonom prednej nápravy. Na Slovensku je k dispozícii zatiaľ len s jedným pohonom, a to 1.5 l nabíjateľným (plug-in) hybridom. V iných častiach sveta je dostupný aj ako model HS v čisto spaľovacej verzii s motorom 1.5 TGI 121 kW (165 k). Neskôr by mal doraziť aj na náš trh.
Ozdobou interiéru sú kvalitné, mäkčené materiály a dôraz na detaily. Obklady zadných dverí sú napr. z rovnakých materiálov ako vpredu a využívajú mäkčenú hornú časť. To napr. taký VW Tiguan na zadných tapacíroch v porovnaní s prednými materiálovo šetrí...
Už pri statickej previerke exteriéru a interiéru udrie do očí vysoká pocitová a vnímaná kvalita EHS. Nejde len o subjektívny pocit, EHS poteší presným lícovaním karosárskych dielov (ani dnes to nie je samozrejmosť), robustnými dverami s tlmeným zvukom pri zatváraní alebo naozaj akostnými materiálmi v interiéri.
Stredový displej infotainmentu má kvalitné zobrazenie, no ospalé reakcie a adoptoval tiež ovládanie ventilácie a klimatizácie. Digitálny prístrojový panel (na fotke dole) prekvapil množstvom zobrazovaných údajov, ako napr. spotreba v elektrickom režime, otáčky elektromotora, ampérmeter a voltmeter pohonu alebo napätie 12V štartovacej batérie. Je však kompletne v angličtine.
Majorita plastov je mäkčených, mnohé plochy sú odeté do mäkkej umelej kože a kufor je kompletne očalúnený hrubým kobercom, ktorý pripomína riešenie materiálu v kufroch modelov prémiovej bavorskej značky... Z EHS ani náznakom necítiť akýsi pocit "lacnoty" alebo šetrenie. A pozrite sa na tie predné sedačky...
Tvarovo parádne predné sedadlá dostanete v druhom a zároveň vrcholnom stupni výbavy Exclusive.
Tak štedro dimenzované rozmery a prevedenie ich výplní nájdete skôr v o triedu väčších a drahších autách. Výborne sa sedí aj vzadu, keďže zadná lavica nie je plochou "lavicou", ale prináša vyformované sedacie časti, do ktorých doslova zapadnete. Po priestorovej stránke sa nie je na čo sťažovať... S výškou 186 cm som mal po všetkých stránkach prebytok priestoru.
Štedrý priestor na zadných sedadlách aj pre ozaj vysokých pasažierov vyvažuje menší kufor s objemom 448 litrov, ktorý je už od pohľadu veľmi plytký. Pod podlahou kufra už veľa miesta na drobnosti taktiež nezostalo. Potešilo však mimoriadne kvalitné čalúnenie kufra.
Kabína je však z zadným pasažierom štedrá na úkor batožinového priestoru. Má síce pekný, pravidelný tvar a udávaný objem 448 litrov, no je tak plytký, že o dôveryhodnosti tohto čísla trochu pochybujem. Je doň určite započítaná aj tá posledná medzierka pod podlahou kufra, kde nájdete 12V štartovaciu batériu, povinnú výbavu, poistkovú skrinku, expanznú nádobu chladiaceho okruhu trakčnej batérie a malý odkladací priestor.
Pokračujte na ďalšej stránke testu.