Video
Každý týždeň pre vás pripravujeme známu motoristickú reláciu Motoring, ktorú vysiela televízia TA3.
TEST Land Rover Defender 90 D250: Konečne s novým naftovým šesťvalcom
Nový Defender dostal v rámci modelového roku 2021 viacero zmien. Tou najpodstatnejšou novinkou je 3.0-litrový radový naftový šesťvalec, ktorý sa dodáva až v troch výkonových prevedeniach. My sme si vyskúšali strednú z nich D250 v kombinácii s krátkou verziou karosérie označovanou ako Defender 90. Ide o veľmi nákazlivé auto, v ktorom sa budete neustále usmievať od ucha k uchu. Toto auto neskutočne baví jazdnou dynamikou na asfalte aj v teréne, ale rovnako aj obratnosťou a mrštnosťou, hoci sa bavíme o mastodontovi dlhom 4,5 m a širokom takmer 2 m.
Videotest:
Predchádzajúci Defender tu bol s nami od roku 1983. Za viac ako 35 rokov sa menil len minimálne a pre fanúšikov s offroad dušou bol svätým grálom starej, poctivej „kováčskej“ práce, ktorý v dnešnom svete zložitých áut nemal obdoby. V teréne fungoval perfektne, no na bežných cestách mu to veľmi nešlo, komfortný nebol a na dlhých cestách – expedíciách mu body k dobru nepridával ani posed za volantom s bočným sklom nalepeným na ramene vodiča, cez ktoré sa však veľmi dobre kontroloval bok auta pri prejazde náročným terénom. Fanúšikovia obdivovali jeho rustikálnu povahu, znalci si ho kupovali kvôli terénnym schopnostiam a tí ostatní, ktorí hľadali mimoriadne schopnosti v teréne, no zároveň dobré jazdné vlastnosti na asfalte ho v hľadáčiku nemali. Defender bol voľbou znalcov a úzkej, špecifickej skupiny zákazníkov... To sa však s novou generáciou mení.
Nový Defender sa z ortodoxného, jednoúčelového offroadu stal snáď najuniverzálnejším autom trhu. Vďaka modernej architektúre (a pomoci elektroniky) v určitých meradlách tradičné offroady prekonáva a dovoľuje jazdiť v ťažkom teréne nielen offroadovým majstrom, ale aj normálnym „užívateľom“ bez množstva skúsenosti s offroad jazdou. Stojí na hliníkovej platforme D7x, ktorá je dedikovaná len pre Defender. Karoséria je samonosná, vpredu s lichobežníkovou nápravou a s nezávislým zavesením kolies aj vzadu. Oproti predchodcovi, ktorého karoséria stala na rebrinovom ráme je podľa oficiálnych materiálov novinka torzne 3x tuhšia. Značka tvrdí, že ide o najpevnejšie auto, aké kedy vyrobili. Práve zmena platformy na „neoffroadovú“ so samonosnou karosériou spôsobovala vlnu kritiky. No kritici musia chápať jednu vec. Ak chcel Defender vôbec vzniknúť a zaujať zákazníkov, ktorí ho chcú okrem terénu používať aj na bežné jazdenie po cestách, musel byť presne takým akým je.
Odporúčame:
História značky Land Rover
Značka ho ponúka zatiaľ v dvoch verziách 90 a 110, ktoré sa líšia dĺžkou rázvoru osí kolies a dĺžkou karosérie. My sme v minulosti skúšali dlhšiu verziu 110, teraz je rad na kratšej trojdverovej Deväťdesiatke. Oproti dlhšej verzii má o 44 cm kratší rázvor osí kolies. A je aj kratší, práve o 44 cm. Previsy sú rovnaké a veľmi krátke - Defender má vďaka tomu pri najvyššej polohe podvozka skvelý nájazdový (37,5 °) a výjazdový uhol (40 °). Prejazdový uhol 31 ° zasa zlepšil skrátený rázvor osí kolies. Pohon 4x4 inteligentne rozdeľuje krútiaci moment medzi prednú a zadnú nápravu podľa jazdných podmienok a zvoleného režimu. Dokáže poslať 100 % krútiaceho momentu dopredu alebo dozadu a za príplatok dostanete aj vektorovanie momentu na zadnej náprave. Defender sa tiež vie brodiť až do hĺbky 900 mm a zvládne 45 ° stúpanie. Svetlá výška je pri verziách so vzduchovým podvozkom 216 - 291 mm.
Funkčný a kvalitný interiér
Palubná doska má jednoduché tvary, no zároveň vyzerá dobre, nadčasovo a kvalitne. Land Rover použil materiály, ktoré sú funkčné, ale vysokej akosti. Vo veľkej miere je použitý pogumovaný plast, na palubnej doske nechýbajú umývateľné povrchy a kompletne umývateľná vodou je aj podlaha Defendera. Priskrutkované výplne dverí vyzerajú perfektne a aj spracovanie pripomína dobre odliaty pevný ingot.
Je to však praktická stránka vecí, ktorou Defender boduje. Ak to trochu preženiem, všade, kde sa pozriete, nájdete nejakú formu dobre riešeného odkladacieho priestoru. Nechýbajú konektory na pripojenie telefónu, USB porty, zástrčky alebo madlá na bezpečné chytenie pri jazde v teréne. A to aj v druhom rade sedadiel.
Defender je kráľom odkladacích priestorov. Magnéziom vystužená konštrukcia palubnej dosky dokonca zasahuje až do motorového priestoru a je súčasťou skeletu karosérie.
Stredovej konzole dominuje 10-palcový infotainment systém Pivi Pro so špičkovou grafikou, rýchlymi reakciami a množstvom funkcií, vrátane online pripojenia. Premiéru mal práve v Defenderi. To práve orechové skrýva až prehľadné menu. Defenderu v teréne (aj mimo neho) pomáha plejáda kamier. Oceníte ich v skalnatom teréne, kde si môžete navoliť pohľad na boky auta a tiež tzv. „priehľadnú kapotu“. Ide o obraz z kamery, ktorý zobrazuje priestor pod motorom a pretavuje ho do obrazu na displeji, akoby Defenderu kompletne chýbala predná časť. Kontrolujete ňou povrch a terén, po ktorom idete. Ak by ste Defender predsa len precenili a ostali s ním ležať „na bruchu“ podvozka s masívnou hliníkovou ochranou, vzduchové pruženie sa dokáže krátkodobo vypumpovať o ďalších 35 mm...
Defender má jeden z najlepších kamerových systémov na trhu - či už v teréne alebo mimo neho.
Predné sedadlá sú pohodlné, no v sedacej časti nemajú takmer žiadne bočné vedenie. Do Defendera by som jednoznačne chcel výraznejšie tvarované a možno aj o štipku rozmernejšie kreslá. No konštruktéri robili čo mohli, keďže Defender môže byť vpredu až trojmiestny (stredová konzola ustúpi tretiemu sedadlu) a ozaj veľké sedadlá by sa sem nezmestili. Z hľadiska pohodlia im však nie je čo vytknúť.
Prekvapivo príjemne sa sedí aj v druhom rade sedadiel trojdverovej verzie. Elektricky nastaviteľným predným sedadlám síce chvíľu trvá, kým vás dozadu pustia, no usadia sa tam aj dvaja vyšší cestujúci. Ja som mal s výškou 186 cm po všetkých stránkach dostatok miesta, či už na kolená, hlavu alebo členky. Zadná časť kabíny je navyše parádne presvetlená cez "alpínské" okienka na streche. Neviem si pomôcť, ale v kabíne Defenderu panuje špecificky príjemná atmosféra a jednoducho sa v ňom cítite dobre. Verím, že je to práve vďaka nadpriemernej dávke svetla, ktorá sa do interiéru skrz presklené plochy dokáže dostať.
Aj v zadnom rade sedadiel je dostatok miesta. Dokonca sa sem zmestia tri detské autosedačky.
Malé strešné okná sú detail, ale pozitívne prispievajú k presvetleniu kabíny a príjemným pocitom v interiéri.
Do batožinového priestoru sa dostanete cez vyklápateľne bočne dvere s automatickým dovieraním. Už na pohľad nejde o žiadneho obra, výrobca udáva objem 297 l (podľa metódy VDA) a 397 l metódou meraniami tekutinami.
Kufor dlhého Defendera 110 ponúkne oveľa viac litrov, v základe do neho zmestíte až 786/972 l. Pre zaujímavosť strecha má statickú nosnosť 300 kg. Hodí sa napr. na upevnenie stanu a pohodové prespatie v prírode.
Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, konštrukcia, dynamika, zladenie s prevodovkou, spotreba paliva).