Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Land Rover Defender 110 P400: "Tank" do terénu aj na cesty
Land Rover Defender je späť. Čiastočne zmenil identitu, prispôsobil sa dobe a zároveň rozšíril pole pôsobnosti. Z nekompromisného terénneho auta v predchádzajúcej generácii sa stal univerzálny offroad, ktorý na asfaltových cestách jazdí ako SUV. Defender je iný ako v minulosti, no z hľadiska celku ide o vynikajúce a unikátne auto trhu. Vyskúšali sme dlhšiu, 5-dverovú verziu 110 s vrcholným šesťvalcom verzie P400 s výkonom 294 kW (400 k).
Predchádzajúci Defender tu bol s nami od roku 1983. Za viac ako 35 rokov sa menil len minimálne a pre fanúšikov s offroad dušou bol svätým grálom starej, poctivej „kováčskej“ práce, ktorá v dnešnom svete zložitých áut nemala obdoby. V teréne fungoval perfektne, no na bežných cestách mu to veľmi nešlo, komfortný nebol a na dlhých cestách – expedíciách mu body k dobru nepridával ani posed za volantom s bočným sklom nalepeným na ramene vodiča. To všetko mu však fanúšikovia dokázali odpustiť a tí ostatní, ktorí hľadali mimoriadne schopnosti v teréne, no zároveň dobré jazdné vlastnosti, ho v hľadáčiku nemali. Defender bol voľbou znalcov a úzkej, špecifickej skupiny zákazníkov... To sa však s novou generáciou mení.
To bolo zmiešaných pocitov a kriku od internetových kritikov, keď Land Rover ukázal novú, o svetelné roky modernejšiu generáciu nového Defendera. Mnohým sa môže zdať, že spoločné majú obe autá len meno. A do určitej miery to pravda je. Pre tých, ktorí s novou generáciou stále nie sú stotožnení: Pochopte, že v dnešnej dobe, posadnutej emisnou hystériou by už jednoduchý (a priznajme si, zastaralý) „starý“ Land Rover Defender už jednoducho nemohol vznikať v masovom meradle.
Zmena identity a posun o svetelné roky dopredu
Nový Defender sa z ortodoxného, jednoúčelového offroadu stal snáď najuniverzálnejším autom trhu, zároveň zachováva pôvodné vlastnosti predchodcu. Ba čo viac, vďaka modernej architektúre (a pomoci elektroniky) ich v určitých meradlách prekonáva a dovoľuje jazdiť v ťažkom teréne nielen offroadovým majstrom, ale aj normálnym „užívateľom“ bez množstva skúsenosti s offroad jazdou.
Odporúčame:
VIDEO: Prvá jazda s novým Land Rover Defender 2020!
Základom je úplne nová, hliníková platforma D7x, ktorá je dedikovaná len pre Defender. Karoséria je samonosná, vpredu s lichobežníkovou nápravou a s nezávislým zavesením kolies aj vzadu. Oproti predchodcovi, ktorého karoséria stala na rebrinovom ráme je podľa oficiálnych materiálov novinka torzne 3x tuhšia. Značka tvrdí, že ide o najpevnejšie auto, aké kedy vyrobili. Práve zmena platformy na „neoffroadovú“ so samonosnou karosériou spôsobovala vlnu kritiky. No kritici musia chápať jednu vec. Ak chcel Defender vôbec vzniknúť a zaujať zákazníkov, ktorí ho chcú okrem terénu používať aj na bežné jazdenie po cestách, musel byť presne takým akým je.
Nový Defender má vzadu nezávislé zavesenie kolies a stojí na extra tuhej samonosnej karosérii.
A Defender je ozaj špičkový kusom techniky a technológii. Značka ho ponúka zatiaľ v dvoch verziách 90 a 110, ktoré sa líšia dĺžkou rázvoru osí kolies a dĺžkou karosérie. Dlhšia, testovaná verzia 110 zároveň prináša možnosť 7-miestneho interiéru. Neskôr pribudne ešte dlhší Defender 130. Neviem si ani predstaviť, ako mohutne bude tento kolos naživo vyzerať. Už 5-metrová 110-ka vytŕča z davu, na parkovisku ho nájdete veľmi ľahko. Ak vedľa vás zaparkujú navoňané SUV ako napr. Audi Q7, BMW X5 alebo Mercedes-Benz GLE, budú sa vám zdať odrazu ako „malé“ autá. Vodič sedí vysoko a Defender pripomína „tank“ do bežnej premávky. To však neznamená, že tak aj jazdí. Práve zmena platformy a celkové riešenie podvozka mu dodáva komfortné jazdné vlastnosti a robí z neho trochu iného, no ešte stále konkurenta spomenutým SUV...
Áno, Defender 110 štandardne na vzduchovom podvozku (pri kratšej verzii 90 je za príplatok) nie je taký obratný a zákruty s ním vymetať nebudete ako so „športovo“ ladeným BMW X5, no jazdí fantasticky. Je príkladne komfortný a skrz veľké kolesá hlce nástrahy slovenských ciest a rozbitý asfalt ako máloktoré iné auto. Priemerom veľký volant a pomalý prevod riadenia s k pohodovej plavbe krajinou hodí. Vďaka príplatkovému vektorovaniu krútiaceho momentu na zadnej náprave si aj kolos s hmotnosťou 2,4 tony zachováva dobré jazdné vlastnosti a taktiež pomáha v teréne.
Odhlučnenie od kolies je výborné. Jediné, čo ruší, je aerodynamický hluk od A-stĺpikov. Karoséria už od pohľadu nie je aerodynamickým etalónom, toto muselo ustúpiť praktickému riešeniu kabíny a iným, „offroadovým“ atribútom Defendera. Pokračujte na ďalšej stránke testu.