Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
História značky Land Rover
Terénna legenda z leteckého plechu spojila klasickú automobilku so Slovenskom.
Aj Rover, ako mnohé ďalšie klasické automobilky z prelomu devätnásteho a dvadsiateho storočia, začínala výrobou bicyklov a motocyklov. A model Land Rover má spojitosť aj s leteckým priemyslom. Akútny nedostatok ocele po druhej svetovej vojne prinútil jeho konštruktéra hľadať alternatívu.
Istá fabrika začala vyrábať bicykle ešte v roku 1877 v priemyselnom meste Coventry. Volala sa Starley & Sutton. Založil ju John Kemp Starley (1854 – 1901). Vtedy mali bicykle predný pohon s obrovským predným kolesom. V Coventry však od roku 1884 vyrábali takzvané bezpečné bicykle. Mali obe kolesá takmer rovnako veľké a prenos pohonu z pedálov na zadné koleso zabezpečovala reťaz. Vývoj však napredoval a aj vo výrobnom programe. Fabrika prešla cez motocykle až k výrobe áut. Prvé auto vyrobili roku 1904 a od roku 1906 už vyrábali iba autá bicykle prestali. V tom istom roku sa nová automobilka premenovala na Rover Company Limited. V roku 1929 postihla automobilku Rover vážna kríza. Do automobilky však koncom roka nastúpil za riaditeľa Spencer Wilks (1891 – 1971), ktorý nadobudol skúsenosti v automobilke Hillman, ktorú založil jeho strýko Wiliam Hillman (1848 – 1921) založil v roku 1907.
Jeden z prvých sériovo vyrobených exemplárov. Land Rover z roku 1948 v múzeu.
Spencer Wilks priniesol novú technológiu výroby častí podvozku i karosérie. Lisované dielce znížili cenu áut. V roku 1930 nastúpil do automobilky Rover mladší brat riaditeľa Maurice Wilks (1904 – 1963), šikovný konštruktér, ktorý predtým praxoval v GM v USA. Riešili sa vtedy mnohé veci, nové štvorstupňové prevodovky, pružné uloženie motora, zdokonalené elektrické zapaľovanie, elektrický štartér, nové i malé úsporné štvorvalcové motory. Nové rámy a podvozky umožnili znížiť ťažisko, prišli aj úspechy v motoristickom športe. Rover krízu nakoniec krízu prekonal. Prišla však svetová vojna, fabrika v Coventry bola zbombardovaná.
V roku 1949 sa pustila do úprav Land Rovera firma Tickford.
Firma Rover sa presťahoval do leteckej továrne v Solihulle neďaleko Birminghamu. V meste Newborough 290kilometrov od Solihullu mal Maurice Wilks farmu a potreboval univerzálne terénne auto, ktoré by nahradilo dosluhujúci Jeep. Brat Spencer ho vyprovokoval, aby našiel iné riešenie a zároveň by pomohli aj značke Rover. Oceľ bola v po vojne na prídel, v bývalej továrni na lietadlá bolo však dosť zliatiny hliníka a horčíka nazývanej Birmabright. Maurice v lete 1947 vymyslel, ako spojiť robustný rebríkový podvozkový rám so zliatinovými dielcami karosérie. Motor s objemom 1398 kubických centimetrov a prevodovka pochádzali z osobného auta Rover 60, pribudla však redukcia a pohon na obe nápravy. Zaujímavosťou bolo, že volant bol na prototype uprostred.