Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Honda CR-V Hybrid 2.0 i-MMD 4x4: Komfortný a úsporný koráb
Súčasná generácia japonského SUV dala zbohom naftovému motoru, namiesto neho dorazil zaujímavo riešený samodobíjací hybridný pohon. Hondu CR-V Hybrid 2.0 i-MMD 4x4 sme komplexne otestovali a v praxi potvrdili nízku spotrebu benzínu. Stálica triedy okrem efektivity prevádzky získava body aj na poli komfortu, pohodlia a pohody na palube.
Honda CR-V je už po generácie univerzálom, ktorý okrem jazdy v meste, na okresných cestách alebo na diaľnici zvláda aj jazdu v teréne. To v prípade, ak si vyberiete model s pohonom 4x4. Paradoxne, majorita zákazníkov bude pomerne veľké SUV používať v meste a okolí. A práve pre tieto podmienky je hybridný pohon ideálom. To však neznamená, že mimo mesta nefunguje. Práve naopak, v teste som si potvrdil, že súčasné hybridy dokážu zvládnuť široké spektrum jazdných podmienok. Za naftovým CR-V nesmútim, hybrid ho dôstojne zastúpil.
Vlastnou hybridnou cestou
Honda išla trochu inou „hybridnou“ cestou ako konkurenčná Toyota. Základom hybridného pohonu i-MMD je v tomto prípade atmosférický zážihový motor s objemom 2.0 l s priamym vstrekovaním paliva, pracujúci v Atkinsonovom cykle. Vyvinie výkon 107 kW (145 k) pri 6200 ot/min a krútiaci moment 175 Nm pri 4000 ot/min. Tieto čísla však nie sú podstatné. O pohon sa v majorite prípadov stará silný elektromotor s výkonom 135 kW (184 k) a krútiacim momentom 315 Nm. Kolesá roztáča cez stály prevod. Spaľovací motor roztáča ďalší, menší elektromotor, ktorý slúži ako generátor a vyrába elektrickú energiu pre primárny elektromotor. Benzínový motor však v jednom z režimov dokáže poháňať kolesá Hondy CR-V aj priamo...
Hybridný pohon i-MMD pracuje v troch režimoch. Riadiaca jednotka ich strieda podľa aktuálnych podmienok a podľa stupňa nabitia batérie. V elektrickom režime si silný elektromotor berie energiu priamo z batérie hybridu. V tomto režime vie prejsť maximálne tri kilometre, okrem automatiky ho môžete vyvolať aj tlačidlom na stredovom tuneli. Do výlučne elektrického režimu sa pohon prepína často, v závislosti od stupňa nabitia batérie. Tento režim nie je obmedzený rýchlosťou jazdy, funguje aj pri vyšších ako diaľničných rýchlostiach.
Porovnávací test hybridnej Hondy CR-V s konkurenčnou Toyotou RAV4:
Ďalší režim je hybridný, v ktorom roztáča predné kolesá opäť len elektromotor. Spaľovací motor roztáča generátor, ktorý vyrába elektrickú energiu pre elektromotor a dokáže zároveň dobíjať batériu. Vo väčšine prípadov pracuje v ideálnom otáčkovom spektre 1800 – 2800 ot/min. Prechod medzi režimami je nepoznateľný a pri nízkych otáčkach si benzínový motor ticho ševelí. V prípade výraznej akcelerácie zvýši otáčky a to si už všimnete.
V treťom režime sa do hry zapája priamo spaľovací motor, ktorý roztáča kolesá cez uzamykaciu spojku a jeden ťažký stály prevod. Najčastejšie ide o plynulú jazdu v rýchlostiach nad 80 km/h, napr. na diaľnici. Pri výraznejšej potrebe akcelerácie alebo pri diaľničných stúpaniach sa pohon prepne do hybridného režimu.
Vodič môže aktuálny tok energie sledovať cez ukazovateľ na digitálnom prístrojovom paneli.
Pohon 4x4 nie je riešený samostatným elektromotorom, ktorý sa stará o pohon zadnej nápravy. Zadná náprava sa do hry zapája cez lamelovú spojku, nájdete tu tak aj klasický kardanový hriadeľ. Pokračujte na ďalšej stránke testu.