Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Honda Civic 2.0 Hybrid Sport: Najlepšie kompaktné auto súčasnosti?
Honde sa nový Civic vskutku podaril. Už pri prvom veľkom videoteste sme konštatovali, že nový Civic je najlepšie jazdiaci zástupca svojej triedy. Má však na to byť aj všeobecne najlepším autom segmentu? To som zisťoval počas ďalšieho testovacieho týždňa, tentokrát so strednou z ponúkaných výbavových stupňov Sport.
To, že 11. generácia Civicu je k dispozícii už len s plne hybridným, samodobíjateľným pohonom už asi viete. Ak chcete čisto spaľovaciu verziu, v Európe už nepochodíte, čo je aj trochu škoda. Najmä preto, že čistokrvný spaľovák v kombinácii so skvele radiacimi manuálnymi prevodovkami bol ozdobou Hondy. A konkurencia ešte stále takéto verzie ponúka...
Náš predchádzajúci videotest nového Civicu:
Na strane druhej netreba zúfať, pretože prepracovaný 2.0 l hybridný pohon Hondy je v súčasnosti najlepší "full-hybrid" súčasnosti a svojim prejavom poráža aj doterajší etalón, konkurenciu v podobe 4. a 5. generácie hybridu Toyoty. Honda zašla až tak ďaleko, že elektrifikovaný pohon neladila iba s ohľadom na čo najlepšiu efektivitu, výkon a spotrebu paliva, ale pohrala sa aj s akustickým prejavom aby eliminovala typický prejav hybridu s bezstupňovou prevodovkou, a teda udržiavanie konštantných otáčok pri výraznom šliapaní na plyn.
Civic sa v meste a na okreskách blysol nízkou spotrebou paliva, ktorá plne konkuruje tým najúspornejším full-hybridom (pozdravujeme do Toyoty). V meste zožral 4,3 l/100 km, mimo mesta 4,7 l/100 km a na diaľnici 7,2 l/100 km pri rýchlosti 130 km/h.
V prípade hybridu Hondy ide čisto o lepší akustický prejav a navodenie dojmu, že v útrobách pracuje klasická viacstupňova prevodovka. v princípe však ide iba o skokovú zmenu otáčok spaľovacieho motora, ktorý nepoháňa priamo kolesá, ale roztáča generátor a vyrába elektrinu pre elektromotor. O pohon predných kolies sa v 90 % prípadoch stará výlučne elektromotor a spaľovák preň vyrába elektrinu. Benzínový dvojliter je dobre odhlučnený (na rozdiel od 4. generácie hybridu Toyoty) a má veľmi pekný, vysokootáčkový zvuk. Prevodovka chýba, elektromotor poháňa kolesá priamo cez stály prevod.
Prečítajte si tiež:
Honda Civic 2.0 Hybrid 2022: Podrobný test/porovnanie s Toyota Corolla Hybrid/Zdeno JapGarage (VIDEOTEST)
Spaľovací motor väčšinu času cez generátor vyrába elektrinu, no vie aj priamo poháňať kolesá cez stály prevod a zubovú spojku. Pohon sa prepne do tohto režimu výlučne pri vyšších rýchlostiach (zhruba nad 80 km/h) a len pri mierne zošliapnutom plynovom pedáli, resp. plynulej jazde. Stály prevod odpovedá približne 6. prevodovému stupňu v autách s klasickou manuálnou prevodovkou. Ak však šliapnete na plyn viac, pohon sa opäť prepne do režimu, v ktorom kolesá poháňa výlučne elektromotor (taktiež cez stály prevod) a dvojliter začne vyrábať elektrinu.
Okrem toho je k dispozícii aj čisto elektrický režim. Napr. po meste vie nový Civic jazdiť majoritu času len na elektrinu. Občas sa do hry zapojí spaľovák, aby dobil malú batériu hybridného systému. Mozog auta medzi režimami prepína bez vášho zásahu a podľa jazdnej situácie.
Odporúčame:
Nová Honda Accord 2023 oficiálne: Vráti sa do Európy? Hybrid dáva nádej...
Zmena režimov je veľmi plynulá a v praxi nepostrehnuteľná. Hneď ako je batéria hybridu dobitá na dostatočnú kapacitu, Civic sa prepne do elektrického režimu, aj keď len na pár stoviek metrov, a to aj na diaľnici. Aj keď Honda udáva v technických údajoch akúsi "eCVT" prevodovku, žiadna ozajstná prevodovka v útrobách tohto hybridu nepracuje. Elektromotor aj spaľovací motor poháňajú vo svojich režimoch kolesá skrz jeden stály prevod.
Dynamika a pružnosť je výborná. Z hľadiska čísel je dôležitý práve výkon elektromotora, pretože práve jeho 135 kW (184 k) a 315 Nm je aj najvyšší výkon pohonu. Keďže oba motory (spaľovací a elektrický) v žiadnom režime nepoháňajú kolesá súčasne, práve hodnoty elektromotora sú tie, ktoré dostanete pri plnom šliapaní na plyn. Zrýchlenie z 0-100 km/h trvá len 7,8 - 8,1 sekúnd (v závislosti od výbavy) a maximálka je 180 km/h. Niektorým zahraničným magazínom sa podarilo odmerať ešte lepšie hodnoty šprintu na stovku. Jednoducho, hybridný Civic reaguje na akcelerátor a zrýchľuje parádne. 2.0 l zážihový motor s Atkinsonovým cyklom dosahuje v odvetví najlepšiu 41% tepelnú účinnosť (podobne ako spaľovací motor v hybride Toyoty Dynamic Force) a je vybavený systémom priameho vstrekovania. Sám o sebe má výkon 105 kW (143 k) a krútiaci moment 186 Nm.
Pokračujte na ďalšej stránke testu.