Odborné testy automobilov. Žiadnej značke ani modelu nič neodpustíme.
TEST Ako jazdí Dacia Duster 1.0 TCe na LPG? Má viac síl ako na benzín
Po Dacii Duster s motorom 1.0 TCe 74 kW (100 k) sa mi do rúk na redakčný test dostala „plynová“ verzia. Motor 1.0 TCe je v tomto prípade rovnaký ako v štandardnej verzii, spaľujúcej len benzín. Prepĺňaný litrový trojvalec, ktorý vybavili už vo fabrike možnosťou jazdy na LPG, však prináša niektoré špecifiká. A práve na nich sa v teste „plynového“ Dustera zameriam. Zároveň vám ukážem, koľko vás bude na palive stáť 1km, 15 000 km a 100 000 najazdených kilometrov.
Ak ste ešte nečítali náš nedávny test Dacie Duster 1.0 TCe 74 kW (100 k), hneď pod odsekom naň nájdete odkaz. Venoval som sa v ňom komplexne autu ako takému, ktoré v rámci ceny ponúka snáď najviac muziky spomedzi celého súčasného trhu. Duster jazdí výborne (má na dnešné pomery špecifické riešenie prednej nápravy s malými a pevnými silentblokmi) a motor 1.0 TCe mu svedčí. Oproti staršej atmosférickej motorizácii 1.6 SCe je vďaka priebehu krútiaceho momentu a krátkym prevodom oveľa pružnejší a pre každodenné jazdenie príjemnejší. Navyše, vo všetkých režimoch jazdy žerie menej. Jeho nevýhodou je snáď len horšia kultivovanosť a nemožnosť kombinácie s pohonom 4x4. Duster 1.0 TCe tak kúpite len ako predokolku.
Prečítajte si tiež:
Dacia oficiálne odhalila nové Sandero a Logan s moderným kabátom
Motor 1.0 TCe je ideál aj na krátke trate a kamaráti sa s LPG
Naopak, jeho jednoduchý technický základ s nepriamym vstrekovaním paliva ho robí ideálnym adeptom na jazdu po meste, na krátke trate a dáva predpoklad vysokej spoľahlivosti a odolnosti. Nepriamovstrekový motor totiž nemá vysokú tendenciu tvorenia karbónu a riedenia oleja benzínom pri krátkych trasách. Sacie ventily ostávajú čisté vďaka tomu, že ich obmýva benzín. Okrem toho (zatiaľ) nepotrebuje filter pevných častíc GPF. Výhodou je aj jednoduchšia a lacnejšia prestavba na LPG.
Dacia a Renault ako jediní ponúkajú nové modely s fabrickou prerábkou na LPG (krytou zárukou) a to práve s motorom 1.0 TCe, ktorý už Francúzi vyvíjali s ohľadom na zástavbu plynového pohonu. Snáď najlepší pomer ceny/úžitkovej hodnoty v spolupráci s veľmi dostupným fabrickou „prerábkou“ na LPG robí z Dustera eso v rukáve na súčasnom trhu nových, dostupných vozidiel.
Za rovnakú cenníkovú cenu ako pri „neplynovom“ Dustri dostanete navyše LPG systém od známeho špecialistu na LPG systémy, talianskej firmy Landi Renzo. To všetko kryté štandardnou továrnou 3 ročnou zárukou obmedzenou na 100 000 km. Ale pozor, rovnaká cena ako pri štandardnom Dustri 1.0 TCe je podmienená značkovým financovaním Dacia Finance. Kúpite ho v druhom výbavovom stupni Acces od 12 290 eur.
Odporúčame:
Dacia Duster 1.3 TCe má skončiť. Je o ňu veľký záujem
Plynový Duster má vzadu pod podlahou (z vonkajšej strany) namiesto dojazdovej rezervy plynovú nádrž, do ktorej zmestíte 34 litrov LPG. To znamená, že v batožinový priestor má nezmenený objem 445 l, ale dojazdová rezerva chýba (je tu len lepiaca sada). Aj benzínová nádrž pod zadnými sedadlami ostala nezmenená, jej 50 litrový objem zabezpečuje v spolupráci s 34 litrami LPG kombinovaný praktický dojazd na úrovni 1000 km. Plniace hrdlo umiestnili hneď vedľa hrdla benzínovej nádrže pod spoločný kryt.
Plynová nádrž sa nasťahovala na miesto dojazdovej rezervy. Pri LPG verzie máte k dispozícii len lepiacu sadu.
Okrem toho vám v interiéri pribudne jednoduchý ukazovateľ a volič jazdy na benzín/LPG, ktorý zobrazuje aj stav plynovej nádrže. Duster LPG však nepochopiteľne neukazuje priemernú spotrebu paliva, nemá totiž palubný počítač. Je malou záhadou prečo, keďže čisto benzínová verzia ho má. Priemernú spotrebu benzínu/LPG si tak viete vypočítať klasickým systémom dotankovania do „plnej“ alebo lacnou OBD bluetooth čítačkou ECU z aliexpressu alebo ebay, ktorú kúpite za pár eur.
Duster LPG má jednoduchý indikátor stavu paliva v nádrži, ktorý zároveň slúži ako prepínač jazdy na LPG/benzín. Spotrebu si viete orientačne vypočítať podľa dotankovania plných nádrži, alebo vám ju ukáže lacná čínska bluetooth čítačka ECU, ktorú zapojíte do konektora OBD. Potrebujete ešte aplikáciu v smartfóne, ja používam Torque.
Motor 1.0 TCe 74 kW (100 k) má v praxi užšie spektrum využiteľných otáčok ako konkurenčné prepĺňané trojvalce so zložitejšou technikou. Stredné pásmo (od 3000 - 4500 ot/min) je silné a páči sa mu v ňom najviac, no nad 5000 ot/min už stráca dych. Na ľahký Duster s hmotnosťou len 1,3 tony však stačí a ponúka slušnú dynamiku a pružnosť. Brzdou premávky rozhodne nebudete a nestratí sa ani na diaľnici. Konštruktéri mu pomohli tiež krátkymi prevodmi.
Pri pohľade do technických údajov zaujme rozdiel v ponúkanom krútiacom momentu pri jazde na benzín/LPG. V režime spaľovania skvapalneného propán-butánu ponúka o 10 Nm viac krútiaceho momentu (170 Nm vs 160 Nm), dostupného v nižších otáčkach (2000 ot/min vs 2750 - 4000 ot/min). Na plyn tak Duster 1.0 TCe jazdí o chlp živšie, a to najmä v nízkom a strednom otáčkovom pásme. Rozdiel je však tak malý, že v praxi ho postrehnete len pri priamom porovnaní jazdy a „prepínaní“ režimu benzín/LPG. V režime spaľovania LPG má v nižších otáčkach viac elánu a zároveň je o trochu tichší.
Dôvod je v samotných technických predpokladoch a špecifikách paliva LPG. Má totiž vyššie oktánové číslo ako benzín, tým pádom plniaci tlak turbodúchadla na hranici detonačného spaľovania („klepania“) je na LPG vyšší. A vyšší plniaci tlak znamená aj viac elánu a krútiaceho momentu. Pokračujte na ďalšej stránke testu (motor, náklady pri jazde na LPG/benzín, jazdné vlastnosti).