Continental couple 05 2020 1140x190

Dacia Duster 1.3 TCe má skončiť. Je o ňu veľký záujem

Že vám titulok článku pripadá nezmyselný? Ale takáto je doba. Aj napriek tomu, že najlepšia verzia obľúbeného Dusteru s motorom 1.3 TCe a taktiež v ponuke s pohonom 4x4 to má u zákazníkov ľahké, značke zvyšuje flotilové emisné limity. 

O osude Dacie Duster s motorom 1.3 TCe informoval portál Rnews.cz, ktorý sa špecializuje na novinky a exkluzívne informácie zo sveta Renault a Dacia. Duster má kvôli flotilovým emisiám z ponuky vypustiť ten najlepší motor pod kapotou, prepĺňaný benzínový štvorvalec 1.3 TCe (vo výkonových verziách 96 kW/130 k a 110 kW/150 k), ktorý nájdete aj pod kapotami kompaktných Mercedesov. 

Daciu Duster 1.3 TCe "zabíjajú" emisné limity CO2 

Duster 1.3 TCe vo verzii s pohonom 4x4 emituje 140 g CO2/km. To je o masívnych 44 g CO2/km viac, ako by podľa "odborníkov" v Bruseli mal. Tým, že je predajne úspešný, zhoršuje flotilový priemer, keďže ten sa počíta zo skladby reálne predaných áut. Renault-Dacia tak nemá veľa možností. Duster je dostupným autom, pokuty za nadlimit CO2 by sa pri tejto motorizácii premietli do masívneho nárastu cien. Jednoduchšie je pre značku vyradiť 1.3 TCe z ponuky. Bohužiaľ... 

Odporúčame:

Európska komisia tlačí na automobilky kvôli CO2, napriek kríze!

Zatiaľ nevieme, či Dacia v Dustri nahradí silnejší benzínový motor novým, modifikovaným agregátom, ktorý by mal nižšie papierové emisie CO2, teda aj spotrebu paliva. Verím, že aj vďaka veľkému záujmu o vrcholnú benzínovú motorizácii nám v ponuke nezostane "len" litrový trojvalec 1.0 TCe (aj keď ide o výborný motor), ale že značka príde s adekvátnou náhradou, napr. s určitou formou hybridného pohonu.

Ak však chcete Duster 1.3 TCe, objednávajte a kupujte, kým je a kým ho viete zohnať. V týchto nestabilných časoch to značky nemajú ľahké a okrem dopadov koronavírusu sa musia "vysporiadať" s flotilovými emisnými limitmi. Európska únia totiž na výrobcov áut tlačí rovnako, ako pred koronakrízou. Ak Duster 1.3 TCe z ponuky vypadne a adekvátna náhrada nedôjde, s pohonom 4x4 si ho kúpite už len s dobrým turbodieslom 1,5 Blue dCi s výkonom 85 kW (115 k). Motor 1.0 TCe je v ponuke len s pohonom predných kolies.

Videotest Dacia Duster 1.0 TCe vs 1.3 TCe 4x4:

Zdroj: Rnews.cz FB