Subaru opäť vyhráva, dokonca s kombíkom
Japonci sa spojili s Britmi a na okruhy poslali špeciál s netradičnou karosériou. Levorg však nie je prvé pretekárske kombi.
Odkedy Subaru opustilo seriál majstrovstiev sveta v rely, pôsobenie značky v motoristickom športe je skôr epizódne. Sedan WRX STi vídať na vytrvalostných okruhových pretekoch, pravidelne absolvuje napríklad slávnu 24-hodinovku na Nürburgringu. Výrazne upravené kupé BRZ štartuje v japonskom šampionáte vozidiel Gran Turismo.
Azda najzaujímavejšie pôsobí pretekárske kombi Subaru Levorg GT. Tento špeciál postavil súkromný tím Adrian Flux Subaru Racing, avšak s významnou podporou fabriky. Základ auta v súlade s pravidlami vychádza zo sériovej verzie. Produkčný pôvod má dokonca aj motor - prepĺňaný benzínový dvojliter typu boxer, dosahujúci výkon približne 257 kW (350 k). V Japonsku sa totiž Levorg predáva aj s dvojlitrom. Akurát bezstupňovú prevodovku Lineartronic nahradila šesťstupňová sekvenčná a poháňané sú výhradne zadné kolesá.
Tím Adrian Flux Subaru Racing nasadil tohto roku do pretekov hneď štvoricu Levorgov GT, pričom najúspešnejší bol ten, ktorý sedlal Ashley Sutton. 23-ročný Brit vybojoval majstrovský titul v hodnotení jazdcov. Vďaka nemu sa na najvyšší stupienok postavilo aj Subaru, hoci hodnotenie konštruktérov ovládlo konkurenčné BMW.
Briti a Japonci sa pre stavbu pretekárskeho kombi rozhodli nepochybne z marketingových dôvodov. Neboli však prví. Rovnakú taktiku v rovnakom seriáli nedávno zvolila aj Honda a na okruhy poslala kombi Civic Tourer. Pravdepodobne najväčšiu publicitu si však vyslúžilo Volvo, keď do šampionátu BTCC v deväťdesiatych rokoch minulého storočia nasadilo model 850R Estate. Auto z dielne Tom Walkinshaw Racing síce na prvenstvo nedosiahlo (najlepším výsledkom bolo piate miesto), no pozornosť vzbudilo veľkú.
Suzuki dokonca poslalo kombík na rely. Špeciál Baleno Wagon Kit-Car získal medzinárodnú homologáciu FIA, no jazdil hlavne v Ázijsko-Pacifickom šampionáte. Prečo Japonci postavili súťažné auto práve z kombi a nie z Balena hatchback či sedan je otázkou. Pravdepodobne šlo o dodržanie minimálnej dĺžky, ktorú stanovali predpisy pre vtedajšie špičkové “ef-dvojky”, čo boli autá s pohonom prednej nápravy a s atmosférickým dvojlitrom pod kapotou.