Zaujímavosti
História automobilov a ich značiek, úpravy, technické poradenstvo a niečo pre fanúšikov kvalitnej fotografie.
Slovenský Carlo Abarth býva pri Lučenci
Fiat furioso, škorpión alebo jednoducho Abarth. Legendárny úpravca a dnes plnohodnotná športová divízia značky Fiat prichádza na Slovensko. Jedinú predajňu a servis, ktoré ju u nás môžu zastupovať, vedie Ondrej Szilágyi, alias slovenský Carlo Abarth.
Ak sa vám zdá, že v okolí Lučenca jazdí viac Fiatov ako v ostatných častiach Slovenska, asi nebudete ďaleko od pravdy. Ondrej Szilágyi si tu „vychoval“ širokú základňu zákazníkov, ktorí keď odjazdia jeden Fiat, prídu si pre druhý. Ešte viac je však záujemcov o servis. Tí sa v Lučenci, resp. v neďalekej Lovinobani, schádzajú prakticky z celého Slovenska. Napokon, stačí nahliadnuť do areálu firmy a hneď je jasné, že toto nie je obyčajné dílerstvo. Nové autá sa tu striedajú s veteránmi a detailnejší pohľad odhalí aj nejeden pretekársky špeciál. Samozrejme, všetko sú to Fiaty, prípadne Alfy Romeo. Po dlhom snažení k nim konečne oficiálne pribudol Abarth.
„S Abarthom som začal už v osemnástich rokoch, a to celkom jednoducho. Mal som Šesťstovku fiatku, na ktorú som si zohnal originál športový výfuk Abarth. Potom nasledoval Fiat 127. Tiež dostal ladený výfuk, ďalej športový vzduchový filter, povinné bezpečnostné prvky a moje prvé pretekárske auto bolo na svete,“ hovorí Ondrej Szilágyi. Profesionálny kontakt s Fiatom prišiel omnoho neskôr. V polovici deväťdesiatych rokov, keď boli Taliani na vrchole, v Lovinobani vznikla nová predajňa a servis. „Bola to zároveň príležitosť, pokračovať v motoristickom športe. A tak sme postavili pretekárske Cinquecento, neskôr aj Seicento, určené pre pohárové preteky do vrchu Fiat Seicento Abarth Cup. Špeciálne piesty a vačkové hriadele sme doviezli z Maranella a tie motory fungujú dodnes. Dá sa povedať, že vždy som vychádzal z toho najlepšieho, čo Taliani vymysleli,“ pokračuje Ondrej Szilágyi.
Pretekárske Seicentá mali na Slovensku taký úspech, že Szilágyi sa prvýkrát pokúsil o oficiálne zastúpenie Abarthu u nás. „Bolo to okolo roku 2000, Fiat práve v Taliansku obnovil značku Abarth. Lenže, keď sme ich konečne ako-tak presvedčili, tak sme zistili, že na to vlastne nemáme peniaze. Tak sme si naďalej vyrábali rôzne športové autá sami a neskôr sa nám konečne podarilo autorizovať servis pre značku Abarth. Máme časť dielne špeciálne vyhradenú pre Abarth, ďalej všetky prípravky pre servis a samozrejme vyškolených mechanikov, ktorým šéfuje môj syn Peter. Na otázku, či človek nemusí byť trochu blázon, keď sa pustí do značky, ktorá neoplýva masovými predajmi, zvlášť nie u nás, Ondrej Szilágyi len kývol hlavou. „Asi je to pravda, ale postupne sa to rozbieha. Máme zo štyroch – piatich majiteľov Abarthov, ktorí k nám pravidelne chodia na servis. Bol som prekvapený, že mladí ľudia dnes nevedia, čo je Abarth. Nevadí, my ich to naučíme. Teraz sme Abarth konečne začali predávať a čakáme na nové modely - modernizovanú Päťstovku (Abarth 595) a novú 124ku,“ dopĺňa Ondrej Szilágyi. Prijímanie objednávok už beží a hádam sa aspoň jedna z noviniek do konca roka fyzicky objaví aj na Slovensku.
V znamení škorpióna
Značku Abarth založil Karl Alberto Abarth v roku 1949. Rodák z Viedne dávno predtým skladal pretekárske motocykle, ale po nehode presedlal najprv na sajdku, neskôr na autá. Karl sa po druhej svetovej vojne usadil v Taliansku a krstné meno si zmenil na Carlo. Najväčšiu slávu zožal úpravami modelov Fiat, Lancia a Ferrari. Konkrétne, ladenými športovými výfukmi. Výfuk značky Abarth bol čierny, matný, s chrómovanou koncovkou.
Pridával nejakú tú konskú silu navyše a mal nádherný zvuk. Hoci stál dvakrát viac než sériový diel (4500 verzus 2000 talianskych lír), každý ho chcel mať. Abarth sa nikdy neštítil malých ľudových vozidiel, práve naopak. Dokázal výrazne zvýšiť ich výkon (často zdvojnásobiť) a s fiatkami 500 či 600 zaknihoval nejedno víťazstvo v rely i na okruhoch.
Možno bude aj múzeum
Takto to vyzerá, keď sa chlapi hrajú: Päťstovka dostala prepĺňaný motor 1,3 l z Fiatu Uno Turbo, rovno aj s kompletnou nápravou. Brzdy sú len vzadu a z pomalej mestskej blchy sa stal šprintér, schopný zahanbiť nejedno moderné auto. Samozrejme, iba na zrazoch a pretekoch. Do bežnej premávky nesmie.
Prezývku Carlo Abarth sme Ondrejovi Szilágyimu nedali náhodou. Podobne, ako Carlo, aj Ondrej sa spolu so synmi a mechanikmi venuje úpravám Fiatov. „Niečo sa podarí na prvýkrát, iné treba prerobiť, ale vždy sa dočkáme dobrého výsledku.“ V Lovinobani vznikol pretekársky Fiat Coupé, ale aj malá Panda alebo Punto. Rodinný tím aktuálne jazdí majstrovstvá Slovenska v pretekoch automobilov na okruhoch s dvojlitrovou Alfou Romeo 147. Keďže technické predpisy v ostatnom čase začali uprednostňovať turbomotory, 147čku zrejme čoskoro u Szilágyiovcov nahradí Alfa MiTo.
Jeden z najväčších klenotov: Fiat 500 Abarth má len desaťpalcové kolesá, široké blatníky a upravený vzduchom chladený dvojvalec. Výkon dosahuje približne 29 kW (40 k), čo je vojnásobná hodnota v porovnaní so sériovou verziou. Predné brzdy sú kotúčové a kulisa radenia štvorstupňovej prevodovky pripomína Ferrari. Znie to neuveriteľne, ale v Taliansku je na historické Abarthy možné získať čokoľvek. Akurát ceny vraj nie sú ľudové...
To je však len zlomok zbierky starších či novších talianskych áut, ktoré pri Lučenci môžete vidieť. „Prvé autá som cielene hľadal a teraz chodia ponuky samé. Stále sa niekto ozve a ja to potom neviem odmietnuť.“ Mali sme šťastie, pretože do Lovinobane sme zavítali presne v deň, keď mechanici prvýkrát naštartovali Fiat 521 C, pretekárske auto z roku 1928. „K nám sa dostal len základný rám s prednou časťou, ale zohnali sme veľa originálnych dielov.
Veľká výzva: Poskladať auto z konca dvadsiatych rokov minulého storočia nie je sranda. Najmä keď sa nejedná o úplne sériový kus, ale o dobový pretekársky špeciál. Fiat 521 C poháňa 2,5 l benzínový šesťvalec.
Teraz zostáva už len nalakovať a poskladať ho.“ Neďaleko stojí Alfa Romeo 1750 Berlina z prelomu šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia. Je po prvom majiteľovi a zrejme sa z nej tiež stane pretekársky špeciál. Iné historické skvosty sú pedantne uskladnené. Asi neexistuje veľa Fiatov, ktoré by Ondrej Szilágyi nemal vo svojej zbierke. „V budúcnosti by sme ešte chceli postaviť múzeum, ale na to je ešte čas. Najprv musíme nazbierať sily,“ dodáva s úsmevom.
Hudba budúcnosti: Nádherná Alfa Romeo 1750 Berlina prišla do Lovinobane len nedávno. Pochádza od prvého majiteľa. Ak vám elegantná karoséria pripomína Giuliu, nie ste ďaleko od pravdy. 1750ka s ňou zdieľa množstvo komponentov, je však dlhšia a má aj dlhší rázvor. Pod kapotou pracuje štvorvalcová jedna-osmička s dvomi dvojkomorovými karburátormi (87 kW/116 k). Pre americký trh sa kvôli prísnejším emisným limitom dodávalo aj vstrekovanie.