Bd zimni prezuti 1140x190 sk
Thumb 9999a Thumb 10a Thumb 12a Thumb 13a Thumb 14a Thumb 15a Thumb 16a Thumb 17a Thumb 18a Thumb 1a Thumb 3a Thumb 2a Thumb 4a Thumb 5a Thumb 6a Thumb 7a Thumb 8a Thumb 991

Abarth je legendou ulice. Jeho hlučné výfuky oslavujú sedemdesiatku

Keď malý Fiat má zvuk takmer ako superšport...

Ferrari a Lamborghini sú bezpochyby najjagavejšie hviezdy talianskeho automobilového priemyslu. Lenže väčšina z nás si také auto sotva môže dovoliť. Platí to dnes a platilo to aj kedysi.

Priemerný Giuseppe či Lorenzo v garážach obyčajne skrývali malé Fiaty a túžili po čomsi atraktívnejšom, rýchlejšom, prípadne hlučnejšom. Aby ulica vedela, že vlastnia aspoň trochu výnimočné auto.

Nádej im dal Karl Alberto Abarth. Rodák z Viedne pôvodne zasvätil svoj život motocyklom. Upravoval ich a pretekal, no po vážnej nehode v Linzi jednu stopu opustil. Keď mu nevyšiel ani pokus o návrat so sajdkou vlastnej konštrukcie, šikovný konštruktér upriamil pozornosť na automobily.

Odišiel žiť do Talianska, kde získal miestne občianstvo a zmenil si meno na Carlo Abarth. Spoznal Ferryho Porsche a hoci sa podieľal aj na projekte monopostu pre Formulu 1, legendu z neho urobila ulica.

Abarth dokázal plniť sny bežných šoférov o výnimočných strojch. V časoch, keď bol "tuning" ešte v plienkach, začal sa venovať úpravám skútrov Lambretta, áut značky Simca a najmä Fiatom. Teda vozidlám, ktorých boli v 50. a 60. rokoch minulého storočia na Apeninskom polostrove plné cesty.

Základom úpravy bol vždy ladený výfuk. Najčastejšie čierny, s chrómovanou koncovkou a charakteristickým logom škorpióna. Toho si Abarth vybral na základe svojho znamenia zverokruhu.

Výfuk dodal motoru nejakú tú koňskú silu navyše. Azda ešte dôležitejší však bol intenzívny zvuk a s ním súvisiaci imidž. Z davu odrazu mohol vytŕčať aj ľudový Fiat Topolino.

Vyššie spomenutý "priemerný Giuseppe" bol šťastný a ani ho to nevyšlo extrémne draho. Ladený výfuk od Carla Abartha stál približne dvakrát viac ako sériový diel.

Oficiálna premiéra prvého športového výfuku Abarth sa uskutočnila takmer presne pred sedemdesiatimi rokmi, 4. mája 1950, na turínskom autosalóne. Určený bol pre Topolino.

Netrvalo dlho a svetlo sveta uzreli celé sady, slúžiace na úpravy bežných áut, úhľadne zabalené v drevených škatuliach. Prvoradý bol vždy výfuk, no dostať ste k nemu mohli aj lepší karburátor, hliníkovú olejovú vaňu alebo tuhšie pružiny. Najväčšie športové i predajné úspechy dosiahol Abarth s najmenšími Fiatmi - Päťstovkou a Šesťstovkou.

Škorpióna nemilujú iba Taliani, ale každý, kto má blízko k autám z Turína. Pokojne môže ísť o Stredoslováka. 

„S Abarthom som začal už v osemnástich rokoch, a to celkom jednoducho. Mal som Šesťstovku fiatku, na ktorú som si zohnal originál športový výfuk Abarth. Potom nasledoval Fiat 127. Tiež dostal ladený výfuk, ďalej športový vzduchový filter, povinné bezpečnostné prvky a moje prvé pretekárske auto bolo na svete,“ spomína Ondrej Szilágyi, pre ktorého sa hobby postupne stalo prácou.

Svojho času otvoril prvú autorizovanú predajňu a servis značky Abarth na Slovensku. Vlani zorganizoval premiérový ročník okruhového seriálu Abarth 500 Cup Slovensko. Autosport Szilágyi sa predaju, opravám, ale aj úpravám či renovácii talianskych áut venuje už takmer tri dekády.

Špeciály značky Abarth nazbierali v rokoch 1949 až 1971 dokopy 7327 víťazstiev v rôznych automobilových pretekoch a súťažiach. Carlo bol vždy úzko spätý s Fiatom a napokon mu svoju firmu v roku 1971 aj predal. Do konca života však pôsobil ako riaditeľ divízie Abarth. Smrť si ho našla vo veku nedožitých 71 rokov, 24. októbra 1979. Paradoxne, zomrel iba šesť týždňov po tom, čo sa tretíkrát oženil.

Intenzívny zvuk výfuku, vďaka ktorému drobný Fiat 500 znie takmer ako superšport, je pre Abarth charakteristický aj dnes. Ikonou je výfuk nazvaný Record Monza. Obsahuje klapku, schopnú meniť intenzitu zvuku. Predtým sa otvárala na základe tlaku výfukových plynov, teda až keď šofér začal viac dupať na plyn. Dnes stačí aktivovať športový jazdný režim - klapka sa otvorí a zvukový prejav je výraznejší. Napokon, ukázali sme si to vo videoteste Abarthu 595 Competizione.

Čo bude s charakteristickými výfukmi Abarth v budúcnosti? To zatiaľ nevedno. Fiat vyvinul novú generáciu Päťstovky iba s elektrickým pohonom a dá sa očakávať, že elektrická bude aj verzia Abarth. Kto má záujem o škorpióna, čakať s kúpou sa v tomto prípade asi neoplatí...