Qoros 3 hatchback má veľký kufor a jednoduchý podvozok
Mladá čínska automobilka Qoros nemá za sebou ešte ani jedno desaťročie existencie, ale publicity si už užila viac ako dosť. Naposledy jej historicky prvý model exceloval v bariérových skúškach organizácie EuroNCAP a bol vyhlásený za najbezpečnejšie auto testované v roku 2013.
Qoros zvolil inú taktiku ako väčšina automobiliek pochádzajúcich z Číny. Namiesto kopírovania, stavil na vlastný vývoj a osobnosti. V službách tejto značky pôsobí napríklad Gert Hildebrand, bývalý šéfdizajnér Mini.
Pod taktovkou tohto Nemca vznikol Qoros 3 sedan i najnovší hatchback, nesúci rovnaké označenie. Má to byť prelomový model, ktorý zmení vnímanie čínskych áut Európanmi. Prirovnávajú ho k prvej Kii cee’d, ktorá významne vylepšila imidž kórejskej značky na starom kontinente.
Hoci sa Qoros 3 hatchback po technickej stránke zvlášť nelíši od sedanu, typom karosérie a dizajnom má viac ulahodiť európskym zákazníkom. Výrobca zdôrazňuje, že hatchback nie je len sedan s odrezaným zadkom. Konštruktéri a dizajnéri vraj citlivo modifikovali aj predné partie.
Novinka bude s dĺžkou 4.438 mm, šírkou 1.839 mm, výškou 1.445 mm a rázvorom 2.690 mm patriť medzi najväčšie päťdverové hatchbacky nižšej strednej triedy. Batožinový priestor má v základnom usporiadaní objem 403 litrov. Po sklopení zadných operadiel kapacita narastie na 1.105 l. Hatchback má nielen vyšší, ale tiež širší nakladací otvor kufra než sedan.
Výrobca avizuje bohatú štandardnú výbavu, zahŕňajúcu multimediálny systém Qoros MultiMediaHub s osempalcovým dotykovým displejom.
Paleta motorizácií obsahuje dva zážihové štvorvalce s objemom 1.6 litra. Atmosférická verzia disponuje výkonom 93 kW (126 k) pri 6.150 otáčkach za minútu a najvyšším krútiacim momentom 155 Nm pri 3.900 1/min.
Prepĺňaný variant dáva 116 kW (158 k)/5.500 1/min. Najvyšší krútiaci moment vrcholí hodnotou 210 Nm v širokom rozsahu 1.750 až 5.000 1/min. V prípade atmosférického motora si zákazník môže vybrať medzi šesťstupňovou manuálnou prevodovkou a dvojspojkovým automatom s rovnakým počtom prevodových stupňov. Prepĺňaný agregát dostanete výhradne s automatom.
Verzia 1.6 Turbo DCT bude špičkou ponuky po stránke ceny i jazdnej dynamiky. Z pokoja na 100 km/h zrýchli za 9,7 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť 210 km/h. V priemere by si mala vystačiť so 6,5 litrami benzínu na sto kilometrov. Doplňme, že tento variant váži 1.410 kilogramov. Najľahšia je kombinácia atmosférického motora a manuálnej prevodovky (1.320 kg).
Podvozok vždy kombinuje vzpery McPherson vpredu s vlečenými ramenami a torznou priečkou vzadu. Riadenie s 2,86 otáčkami volantom medzi dorazmi dopĺňa elektrický posilňovač. K štandardnej výbave patria 16-palcové kolesá (205/60), vrcholo sú osemnástky obuté do pneumatík rozmeru 225/45.
Nevýhodou oboch ponúkaných agregátov v porovnaní s konkurenciou môže byť viacbodové vstrekovanie paliva. V štádiu vývoja však už je aj variant vybavený priamym vstrekovaním. Qoros tiež pripravuje nový základný motor – prepĺňaný trojvalec s objemom 1.2 litra.
Podrobnosti sa dozvieme v marci na ženevskom autosalóne, kde Qoros 3 hatchback absolvuje oficiálnu výstavnú premiéru.