Ev6 autozurnal.com 1140x190px
Thumb 8689 1q Thumb 83703 large slovensky experiment nevysiel bulharsky napreduje Thumb 83705 large slovensky experiment nevysiel bulharsky napreduje Thumb 83704 large slovensky experiment nevysiel bulharsky napreduje Thumb 83705 large slovensky experiment nevysiel bulharsky napreduje Thumb 83704 large slovensky experiment nevysiel bulharsky napreduje Ev6 autozurnal.com 1024x597px Thumb 83703 large slovensky experiment nevysiel bulharsky napreduje

Slovenský experiment nevyšiel, bulharský napreduje

Ambiciózna čínska značka Qoros mení šéfa i plány pre budúcnosť. Automobilke sa nepodarilo presadiť doma, ani v Európe a vykázala veľkú stratu.

Je september 2013 a Qoros oficiálne spúšťa predaj svojho prvého modelu "3" na slovenskom trhu. Za neznámym menom sa ukrýva kapitál dvoch partnerov - čínskej automobilky Chery a Kenom Holdings s izraelskými koreňmi.

Pre značku založenú v roku 2007 ide o historickú chvíľu, pretože Slovensko je jej odrazovým mostíkom na starom kontinente. Akýsi inkubátor, kde doladí posledné detaily pred expanziou na podstatne dôležitejšie európske trhy. 

V závere roka 2014 evidujeme približne štyri desiatky Qorosov, predaných zákazníkom z EÚ. 

Čo je horšie, Qoros na obrovskom čínskom trhu za dvanásť mesiacov roka 2014 predal iba 6967 exemplárov. Medzi sedemdesiatimi miestnymi a zahraničnými automobilkami, ktoré pôsobia v Číne, Qoros obsadil nelichotivú 62. priečku. Značka v treťom štvrťroku 2014 vykázala stratu v prepočte 12,6 milióna eur a dá sa očakávať, že do konca roka toto číslo ešte narástlo.

Neúspech, pôsobenie mladej značky má jednoznačné meno. Pritom Qoros je iný ako väčšina čínskej automobilovej produkcie. Stavil na kvalitu a moderné technológie. Zamestnal skúsených ľudí, ktorí majú za sebou úspešné pôsobenie v európskych značkách. 

S vývojom kompaktného sedanu Qoros 3 a odvodeného hatchbacku Qoros 3 Hatch pomáhali renomovaní dodávatelia z prostredia automobilového priemyslu. Qoros 3 bol dokonca najbezpečnejším autom, aké sa v roku 2013 podrobilo nárazovým testom nezávislej organizácie EuroNCAP.

Pravda, vývoj nie je lacný, zvlášť ak ste nový a začínate takmer od nuly. Vysoké náklady sa zákonite museli prejaviť na cene. Prvé Qorosy boli dostupné výhradne s najluxusnejšou výbavou a na Slovensku stáli 20 960 eur. Aktuálny cenník sme na oficiálnej internetovej stránke qorosauto.sk nenašli.

"Otázkou je, či svet čaká na "high end" čínske auto," opýtal šéf poradenskej agentúry Gao Feng Advisory, Bill Russo. A hneď si aj sám odpovedal: "Nie. Úlohou nového šéfa značky bude, vytvoriť vozidlo, ktoré výraznejšie osloví zákazníkov v Číne," skonštatoval Russo v rozhovore pre Wall Street Journal.

Na čelo Qoros Automomotive Co. bol druhého februára 2015 vymenovaný Phil Murtaugh. Bývalý šéf čínskej pobočky General Motors vie, čo najväčší automobilový trh sveta chce. 

Podľa mnohých odborníkov, konštruktéri musia poľaviť z honby za dokonalosťou svojich modelov. Qoros postaví nové, dostupnejšie auto a pozornosť upriami na Čínu.

Je to veľký paradox, lebo Qoros mal podľa pôvodných plánov predávať iba mierne upravené autá značky Chery. Prieskumy však ukázali, že žiadne z vozidiel Chery nedokáže splniť prísne európske a severoamerické normy. Preto dostal zelenú vývoj úplne nového modelového portfólia. Ani táto taktika však úspech nepriniesla.    

Bulhari vyrábajú "Veľký čínsky múr"

Potichu a pomaly preniká na európsky trh iná čínska automobilka, Great Wall Motors. Firma začala v roku 1984 s produkciou úžitkových vozidiel, neskôr pridala do portfólia terénne pick-upy a potom aj osobné autá.

Great Wall plánuje tohto roku opäť zvýšiť predaj svojich výrobkov na európskom trhu. Odbyt sa zatiaľ pohybuje rádovo v tisíckach kusov, no výrobca chce preniknúť do ďalších stredoeurópskych a východoeurópskych krajín. Momentálne pôsobí napríklad v Albánsku, Bielorusku, Macedónsku, Rumunsku alebo v Turecku. Po talianskych cestách jazdia modely Great Wall pod značkou DR Motor. 

Great Wall na svojej internetovej stránke uvádza, že medzi budúce kľúčové trhy sa zaradí Slovensko, Česká republika a Maďarsko. 

Európskou centrálou automobilky je Bulharsko. Pri meste Loveč totiž od roku 2011 stojí výrobný závod, vybudovaný vďaka spolupráci s miestnou spoločnosťou Litex Motors. Ročná kapacita fabriky predstavuje 50 000 vozidiel, no zatiaľ nie je využitá. Great Wall je historicky prvá automobilka z najľudnatejšej krajiny sveta, ktorá má fabriku na území EÚ.

Číňania sa snažia zabodovať predovšetkým pomerom cena/úžitková hodnota, ale tiež dobrou výbavou a zárukou 5 rokov/100 000 km.

Ponuka značky na bulharskom trhu obsahuje päť modelov. Medzi najúspešnejšie patrí malý hatchback C20R s prvkami crossoveru (napr. svetlá výška 172 mm). Pod kapotou necelé štyri metre dlhého auta nájdeme atmosférickú zážihovú jedna-päťku, dosahujúcu výkon 71 kW (97 k). Ceny štartujú v prepočte od 11 240 eur.

Rovnaký motor poháňa kompaktný sedan C30 s cenou od 10 700 eur.